Najlepšie doskové hry pre dvoch

David aka Dorreah ti v novom videu predstaví top hry pre dvoch!

Občas si človek chce zahrať hru, ale zoženie len jedného spoluhráča. Preto existujú hry pre dvoch! Je to veľmi obľúbená kategória medzi hráčmi doskoviek. Vo FYFTe máme hier nespočetné množstvo, a preto sme pre zúženie tvojho výberu vybrali tie najlepšie z nich, ktoré sú navrhnuté pre dvoch.

Tip: Pozri si všetky, ktoré máme na sklade, v sekcii Hry pre dvoch.

 

Tajuplné ríše (počet hráčov: 3–6 | vek: 14+ | herná doba: 20 min | vydavateľ: REXHry)

Tajuplné ríše je veľmi jednoduchá a rýchla hra. Na začiatku dostaneš do ruky 7 kariet (aj na konci musíš mať rovnaký počet). V rukách budeš mať rôznych vládcov, čarodejníkov, artefakty, ale napríklad aj počasie. Na každej karte sú uvedené jej hodnoty, ktoré určujú, či za ne získaš bonus, alebo naopak postih. Je len na tebe, či sa rozhodneš budovať armádu alebo sa zameriaš na čarodejníctvo. Počas každého ťahu si berieš kartu z balíčka a jednu musíš odložiť. Môžeš brať aj z odkladacieho priestoru. Hra končí vo chvíli, keď je v odkladacom priestore 10 kariet. Kto má viac bodov, ten vyhral. Parádna rýchlovka na cesty – vezmeš len karty a bodovací zošit a máš postarané. Odohrané máš za chvíľu, ale to neznamená, že je hra monotónna a nudná. Máš nespočetne rôznych kombinácií a tiež trochu rozhoduje náhoda. Tvojím cieľom je vytvoriť tú najmocnejšiu ríšu, ktorú predstavujú karty v tvojej ruke.

Dice Throne (počet hráčov: 2 | vek: 8+ | hra: 30 min | vydavateľ: Roxley)

Ak si skôr na kocky, je tu Dice Throne. Už v názve kocky má, tie totiž budú tvojou hlavnou zbraňou na porazenie súpera. Každý box Dice Throne obsahuje 2 hrdinov, za ktorých môžeš hrať. S viacerými boxmi je možné hrať aj vo viacerých hráčoch, napríklad na tímy 2 vs. 2, ale lepšie je rozbehnúť dve hry po dvoch. Každý hrdina má svoj tray a v ňom všetky komponenty - kocky, žetóny, karty, dosku. Príprava ani upratovanie nezaberú skoro žiadny čas. Každý útok po tebe chce určitú kombináciu symbolov na kockách, aby si ho mohol použiť. Máš vždy 3 hody a k tomu ti ešte pomáhajú karty, ktoré hráš za Combat Pointy, čo je taká mana. Vhodná pre fanúšikov hier ako Vládca Tokia.

Tokaido Duo (počet hráčov: 2 | vek: 8+ | hra: 16-30 min | vydavateľ: Blackfire)

Pokojná stolová hra odohrávajúca sa na jednom zo 4 hlavných ostrovov Japonska Šikoku. Hra nadchne svojou krásnou grafikou a vyníma sa aj v iných dôležitých aspektoch. Je totiž veľmi oddychová, slúži na odpočinok od taktických bitiek alebo siahodlhých bojov s monštrami, ktoré poznáme pri veľkej časti veľkých doskových hier, ktoré dnes vychádzajú. Je to nekonfliktná hra, ktorá kladie dôraz na zážitok a kochanie sa z cesty po krásnom japonskom pobreží. Navštív hrady, chrámy, svätyne a pramene!

Krycie mená Duet (počet hráčov: 2 | vek: 11+ | herná doba: 15 min | vydavateľ: Mindok)

Najpopulárnejšie slovná hra Krycie Mená od Vládi Chvátila - má verziu aj pre dvoch. Aj keď Krycie Mená je párty hra pre viac ľudí, niekto si rád zahrá slovnú hru aj vo dvoch. V základe taká možnosť bola, ale nebola úplne ideálna. Duet však funguje skvele. Kartičku rozloženia agentov vidí každý hráč na jednej strane a musíte spoločne nájsť všetkých agentov. Niektorých agentov máš iba ty, a iných zdieľaš so svojim spoluhráčom. Samozrejme sa musíš stále vyhnúť vrahom. Ak hľadáš zábavnú slovnú hru pre dvoch, toto je jasná voľba.

Hry, ktoré nie sú vo videu, ale stoja za to

Funkoverse (počet hráčov: 2–4 | vek: 13+ | hra: 40 min | vydavateľ: Funko)

Kto by nepoznal Funko POP figúrky. Postavičky s hlavou väčšou ako celé telo. Funkoverse je arénovka, kde si vyberieš svoju obľúbenú postavičku z popkultúrnej značky a pustíš sa do boja. Podľa daného scenára musíš splniť cieľ, ako napr. obsadiť kľúčové body na hernom pláne. Postavy je možné ľubovoľne kombinovať, takže sa pokojne môže stretnúť Voldemort s Mortym alebo Batman s Raptorom.

Každá postava má svoje vlastné schopnosti a výber nie je malý. Základná sada napr. Harry Potter alebo Batman obsahuje 4 figúrky, možno hrať teda až v 4. Ale menšie rozšírenie, kde sú práve dve figúrky, idú hrať tiež samostatne.

7 Divov sveta: Duel (počet hráčov: 2 | vek: 10+ | herná doba: 30 min | vydavateľ: Blackfire)

Duelová verzia 7 Divov sveta, ktorý oslavuje tento rok už 10 rokov. Karty ti budú veľmi povedomé, ak si hral 7 Divov, ale draft je iný a zaujímavejší. Karty vyberáš zo spoločnej verejnej ponuky a smieš si vziať kartu, ktorá je celá odhalená a nie je žiadna prekrytá. Zobraním karty postupne odkrývaš tie ostatné a nechceš súperovi odhaliť kartu len tak. Hrá sa opäť na 3 veky a sú tu 3 cesty k víťazstvu: Výhra na vojnu, keď žetón vojny dostaneš na koniec stupnice vojenstva k súperovi. Technológie, kedy musíš nazbierať 6 rôznych symbolov. A pokiaľ nenastane ani jedna z dvoch spomínaných sitácií, tak na konci 3. veku víťazí hráč s viacerými bodmi. Jedna z najlepších hier pre dvoch vôbec. Vhodná ako pre nováčikov, tak aj pokročilých.

Magic: The Gathering

Legendárna MTG je v štandardnom móde tiež vlastne hra pre dvoch. Je pradedo TCG (CCG), teda zberateľských kartových hier, kedy sa hráči/zberatelia snažia získať (kúpiť, vymeniť) tie najlepšie karty, aby si z nich zostavili funkčný balíček. Magicy vznikli už v roku 1993, ale ako určite sám vieš, nové karty vychádzajú dodnes. Pri hre sa staneš kúzelníkom a snažíš sa zdolať protivníka ovládaním kúziel a rôznych kreatúr. Autorom MTG je americký designer Richard Garfield.

Tip: Pozri si všetky produkty MTG v našej kategórii Magic: The GatheringJiné zberateľské karetky jako Pokémon, Digimon alebo Flesh and Bloodsú tiež zamerané na dvoch hráčov. Porovnali sme je vo videu a článku, aby pre teba bol výber čo najľahší.

 

Star Wars Rebellion (počet hráčov: 2–4 | vek: 14+ | hra: 180 min | vydavateľ: FFG)

Rebeli útočia na impérium cez ukrytú základňu. V priebehu hry sa obe strany snažia plniť úlohy, za splnenie ktorých posúvajú žetón po osi víťazných bodov. Všetky akcie plánuješ v tajnosti, aby ich ten druhý neprezrel. Pokiaľ dôjde ku stretu, prehovorí kocky. V stratégii ti pomôžu jednotliví lídri, ktorým postupne prideľuješ úlohy a vedú tvoju armádu miniatúr v ústrety. Áno… miniatúr! A koľko, že ich tam je? 150! Vrátane hviezdy smrti. Hra sa dá hrať ako v dvoch hráčoch, tak pokojne aj v dvoch tímoch. Ak si milovník Hviezdnych vojen a sci-fi všeobecne, tak túto debnú rozhodne neoľúpíš.

Šach

Keď sa povie hra pre dvoch, všetci začneme spomínať na moderné dosky, ale zabúdame na úplnú klasiku: šach! Špecialitkou potom môžu byť šach Paco ako, čo sú „mierové“ šach – miesto vyhodenia figúrky sú na políčku spolu a objímajú sa. Preto potom nehýbeš len svojimi figúrkami, ale aj súperovými. Figúrku je možné tiež oslobodiť a hrať normálne.

Tip: Nevieš hrať šach? Nevadí, máme návod!

Hry pre páry

Či už je Valentín, alebo máte výročie, je super zahrať si hru len so svojim partnerom. Máme pre teba niekoľko tipov!

To je všetko z nášho výberu hier pre dvoch. Dúfame, že ťa aspoň nejaká z hier zaujala!

Tip: Pokiaľ stále nemáš dosť hier, môžeš omrknúť najlepšie doskové hry.