Najlepšie kooperatívne hry | Sme v tom spoločne

Kooperatívne hry sú jedny z najobľúbenejších typov doskových hier u nás na FYFTe! Niekto nerád prehráva alebo jednoducho len blbo znáša porážku, iní radšej ťahajú za jeden povraz a chcú sa podieľať na spoločnom cieli. To môžu byť dôvody, prečo siahnuť po kooperatívnej hre – napríklad na tvojom deskohernom večierku.

Výhody nájdeme napríklad pri pravidlách - stačí, keď ich vie poriadne jeden hráč a ten potom pomáha ostatným. Na druhú stranu, pokiaľ sa jedná o tzv. Alpha hráča, ktorý pomáha až moc a hrá v podstate za tie druhé, nie je to ideálne. Ale to už závisí od jednotlivých herných skupín.

Kooperatívne hry existujú ako malé, tak aj ako veľké hry. V ponuke nájdeš aj variant pre jedného a tiež sa často stretneš s Legacy systémom (hry, ktoré sa s každým kolom nejakým spôsobom menia). V tomto článku ti dáme pár tipov na kooperatívne doskové hry, ktoré stoja za vyskúšanie.

Ako zorganizovať úspešný deskoherný večer s kamarátmi?
 ➤ Pozorne si premysli akú hru vyberieš, pozri sa na tému, obtiažnosť, počet hráčov a dĺžku hry. Nechceš predsa pozvať 4 kamarátov na doskovku pre 1-4 hráčov, pričom jeden z nich by potom len pozeral - s tebou by vás bolo totiž päť!
 ➤ Maj radšej v zálohe viacero hier, keby náhodou tvoja voľba kamoša nenadchla.
 ➤ Poriadne si naštuduj pravidlá, nech sa vyhneš tomu, že budeš počas hry zbesilo listovať pravidlami a kamoši budú len tak pozerať.
 ➤ Daj dopredu vybrať kamošom hru - iste veľmi dobre vieš, čo máš doma za hry. Napíš zoznam hier kamošom a nechaj si ich dopredu vybrať, čo by chceli hrať.
 ➤ Pokiaľ sa chceš vyhnúť hádkam počas hrania, odporúčame vybrať kooperatívnu alebo semi - kooperatívnu hru, kde buď všetci prehrajú alebo spoločne vyhrajú.

 

Kooperatívne hry

Pandemic (Blackfire) 

[počet hráčov: 2-4 | vek: 12+ | herná doba: 60 min]

Pandemic je kooperatívna dosková hra, kde spolu ako tím vedcov, doktorov, a hygienikov zo CDC, budete hľadať lieky na štyri smrteľné choroby. Choroby sa šíria po celej Európe a spôsobov, ako môžete prehrať je hneď niekoľko, zatiaľ čo cesta k víťazstvu je len jedna. Budete cestovať naprieč kontinentom, ošetrovať nakazených pacientov a hľadať zdroje na vývoj potrebných liekov. Podarí sa ti so svojim tímom zachrániť ľudstvo pred epidémiou smrteľných chorôb?

Hoci má hra jednoduché pravidlá, tak vyhrať ju nebude vôbec jednoduché a bude potrebné dať hlavy dohromady a spolupracovať ako zohraný tím. Pandemic patrí medzi top vstupné hry nielen v rámci koop a na svoje si príde naozaj každý hráč dokoviek.
 
 
Stranger Things: Obrátený svet (Blackfire) 

[počet hráčov: 2-4 | vek: 10+ | herná doba: 45 min]

Stranger Things: Obrátený svet je kooperatívna hra vychádzajúca z prvých dvoch sérií oceňovaného Netflix seriálu, kde sa ty a tvoji kamaráti zhostíte rolí hlavných hrdinov a pokúsite sa zastaviť desivé nadprirodzené sily, s cieľom zachrániť Willa pred pred hrôzami Obráteného sveta. Každá séria (herná doska je obojstranná) má svoju vlastnú mapu a sadu kariet. Budete sa prechádzať po Hawkinse, zhromažďovať informácie a spojencov, unikať pred tajnou vládnou agentúrou, bojovať s nájazdníkmi z Obráteného sveta a uisťovať sa, že nič nie je silnejšie ako priateľstvo.

Krásne ilustrovaná doskovka s úchvatnými figúrkami, s ktorými bude radosť hrať – navyše, kto by nepoznal Stranger Things? Touto voľbou určite nadchneš všetkých svojich kamarátov! A ako to tak pri kooperatívnych hrách býva, buď všetci prehráte alebo vyhráte spoločne!

Tip: Chcete hrať len vo dvojici? Výber hier pre dvoch nájdeš v kategórii Hry pre dvoch.

 

     

Kroniky Avelu (Blackfire)

[počet hráčov: 1-4 | vek: 10+ | herná doba: 60 min]

Kroniky Avelu je fantasy kooperatívna dosková hra pre celú rodinu a víťazstvo dosiahneš iba ak budeš spolupracovať. Spojte sily a zachráňte Avel pred nebezpečnými príšerami, ktoré prebudila čierna mágia! Milovníci tvorby postáv môžu jasať – tvorba hrdinu v Kronikách Avelu je takmer samostatnou disciplínou. Môžeš si zvoliť pohlavie, vybrať svojej postave to najlepšie meno a nakoniec si svojho hrdinu alebo hrdinku môžeš aj vymaľovať presne tak, ako sa ti bude páčiť.

Okolie hradu Avel tvorí hexová mapa, ktorú budeš postupne odkrývať. Nevyhneš sa boju s príšerami ani finálnemu stretu s Beštiou! V divočine navyše narazíš na roztodivné monštrá, s ktorými sa budeš musieť vysporiadať kockovým súbojom. Odmeny získané za zabíjanie nepriateľov ti pomôžu sa pripraviť na súboj s Beštiou.
 
 
Tip: Úplne všetky hry, ktoré máme, nájdeš v sekcii Hry.
 
 
Atentát na Hitlera (REXHry)

[počet hráčov: 1-5 | vek: 14+ | herná doba: 90 min]

Atentát na Hitlera je kooperatívna dosková hra zasadená do prostredia nacistického Nemecka. Hráči v nej predstavujú sprisahancov, ktorých cieľom je skoncovať s Hitlerovou vládou. Cestujú po Európe a dávajú dohromady plány na atentát, ale také ľahké to nie je! Mechanizmus v hre sa hráčom snaží ich plány zhatiť, dostať ich do väzenia a skoncovať tak s odporom proti Vodcovi! Už teraz je také jasné, že ťa čaká temná a veľmi nebezpečná hra s neistým výsledkom.

Budete sa neustále pohybovať na tenkom ľade. Najmenšia aktivita pritiahne pozornosť gestapa, a tak budete musieť vážiť intenzitu jednotlivých krokov. Hra je určená už skúsenejším hráčom a milovníkom histórie, objavujú sa v nej totiž reálne historické udalosti – ty však budeš mať možnosť prerozprávať históriu inak.

 

Harry Potter: Vzestup Smrtijedů (REXhry)

[počet hráčov: 2-4 | vek: 11+ | herná doba: 60 min]

Harry Potter: Vzostup smrťožrútov je kooperatívna hra, v ktorej sa ty a tvoji kamaráti budete snažiť poraziť diabolských smrťožrútov lorda Voldemorta. Príbeh je zasadený do piateho roku a vybrať si môžeš z postáv Harryho, Hermiony, Dumbledora či Siriusa Blacka, pričom v priebehu hry môžete na svoju stranu získať množstvo ďalších postáv. Hlavnú úlohu v hre hrá kombinácia kociek a špeciálnych schopností postav.

Zvolaj svoje tri Potterhead kamaráty a zastavte lorda Voldemorta a Smrťožrútov skôr, než uvrhnú do temnoty náhodné miesta kúzelníckeho sveta! 

 

Ako zorganizovať úspešný deskoherný večer s kamarátmi?
 ➤ Pozorne si premysli akú hru vyberieš, pozri sa na tému, obtiažnosť, počet hráčov a dĺžku hry. Nechceš predsa pozvať 4 kamarátov na doskovku pre 1-4 hráčov, pričom jeden z nich by potom len pozeral - s tebou by vás bolo totiž päť!
 ➤ Maj radšej v zálohe viacero hier, keby náhodou tvoja voľba kamoša nenadchla.
 ➤ Poriadne si naštuduj pravidlá, nech sa vyhneš tomu, že budeš počas hry zbesilo listovať pravidlami a kamoši budú len tak pozerať.
 ➤ Daj dopredu vybrať kamošom hru - iste veľmi dobre vieš, čo máš doma za hry. Napíš zoznam hier kamošom a nechaj si ich dopredu vybrať, čo by chceli hrať.
 ➤ Pokiaľ sa chceš vyhnúť hádkam počas hrania, odporúčame vybrať kooperatívnu alebo semi - kooperatívnu hru, kde buď všetci prehrajú alebo spoločne vyhrajú.
  
  

 

Semi-kooperatívne hry

Vec: Dosková hra (Blackfire) 

[počet hráčov: 1-8 | vek: 14+ | herná doba: 45-120 min]

Kultový horor Vec sa dostáva na stôl v podobe semi-kooperatívnej doskovej hry. Dokážeš prežiť a odhaliť monštrum? Vec je hra so skrytou identitou – mimozemskou entitou, ktorá sa snaží uniknúť z vedeckej základne, a je len jej voľbou, či bude spolupracovať s ľuďmi, aby spoločne unikli alebo sa zachová ako skutočné monštrum a postupne asimiluje všetkých členov tímu. Ostatní hráči sa musia pokúsiť prežiť, udržiavať základňu 31 v chode a zvoliť najlepšiu cestu k úteku a čo je najdôležitejšie, odhaliť mimozemšťana medzi členmi tímu.

Paranoia, že nevieš, kto je na tvojej strane, má veľký vplyv na tvoje rozhodovanie. Samotné správanie votrelcov bude silne ovplyvnené priebehom samotnej hry a skutočnosťou, ako blízko sú hráči k odhaleniu jeho skutočnej identity. Cesta k víťazstvu je ťažká, ale nie nemožná.

 
 
Nevyzpytatelní (Blackfire)

[počet hráčov: 3-6 | vek: 14+ | herná doba: 2-4 hod]

Nevyzpytatelní je semi-kooperatívna hra o skrytých roliach, intrigách a paranoji pre troch až šesť hráčov. Parník Atlantika je na ceste do Bostonu, v pätách mu však sú temné tiene, ktoré sa držia mimo dohľadu tesne pod vlnami. Niektorí z tvojich spolucestujúcich sa chovajú neprirodzene a so zúfalou túžbou pozerajú do mora. Tvoje sny sužujú desivé podmorské nočné mory. A aby toho nebolo málo, došlo k vražde cestujúceho.

Niektorí hráči sú ľudia, ktorí bojujú o prežitie lode, jej cestujúcich a posádky. Iní hráči však sú zradcami, ktorí boli na SS Atlantiku vyslaní hlbinnými, aby zaistili, že loď do prístavu nedopláva! Keďže sú úlohy hráčov skryté, je pre víťazstvo v Nevyspytateľných zásadné správne určiť, kto je priateľ a kto nepriateľ.

Tip: Ak ťa zaujímajú ďalšie tipy na hry, skús mrknúť do kategórie Najlepšie doskové hry. Tam si rozhodne vyberieš. Či už budeš hrať kooperatívne alebo kompetitívne, nezabudni, že zábava je na prvom mieste!
 
  
 
Secret Hitler - EN

[počet hráčov: 5-10 | vek: 17+ | herná doba: 45 min]
 
Ak na svoj deskoherný večierok hľadáš vtipnú a originálnu párty hru so skrytými rolami, tu je. Secret Hitler je neobvyklá semi-kooperatívna párty hra o politických intrigách a zrade. V hre dostaneš rolu buď liberála alebo fašisty a budeš sa snažiť pretlačiť zákony svojej strany. Liberálov je síce viac, ale nevedia o sebe, zatiaľ čo fašisti áno. Na začiatku hry sa navyše náhodne vyberie prezident, ktorý zvolí kancelára...kompletné pravidlá nájdeš pri produkte.
 

Liberáli vyhrajú, keď je vyložených päť liberálnych zákonov, alebo je zastrelený Hitler. Fašisti ovládnu hru, ak je vyložených šesť fašistických zákonov, alebo je Hitler zvolený za kancelára. Secret Hitler je najpredávanejšou hrou na FYFTe za rok 2023!