Ako začať s MTG?

Magic: The Gathering - návyková zberateľská kartová hra, ktorá prepája hráčov a zberateľov všetkých vekových kategórií. Každý rok navyše vychádzajú štyri nové sety, a tak nemusíš mať strach, že by tvoja zbierka bola bola chudobná. V dnešnom článku ti poradíme, ako s MTG začať, ak si úplný nováčik.

Pravdou je, že Magic: The Gathering je hra, s ktorou sa ťažko začína, pokiaľ už nepoznáš niekoho, kto ju vie. Pokiaľ ale niekoho takého poznáš, obráť sa naňho a daj si s ním pár tréningových hier. Ako ale začínaš úplne od nuly, máme pre teba rýchly návod na to, ako čo najrýchlejšie do sveta MTG preniknúť.

Ako najlepšie s Magic: The Gathering začať?


1. Kúp si s kamošom/kámoškou napoly Starter kit

Bez kariet sa začína blbo a Starter kit je najlepší produkt, ktorý si ako začiatočník môžeš kúpiť (a keď si ho s niekým kúpiš napoly, máš parádny deck za pár káčok).
Nájdeš v ňom hneď 2 vyrovnané balíky pripravené na hru (takzvané PCD - preconstructed deck), takže sa nemusíš zdržiavať stavbou balíka a môžeš sa pustiť rovno do akcie. V balení novších štartér kitov navyše nájdeš kód, ktorý ti dá oba balíky v Magic Areně.

Tip: Odporúčame kúpiť si rovno aj obaly na karty – hra je oveľa príjemnejšia, neponičíš si karty a budú sa ti oveľa lepšie miešať. Najlepšie sú Dragon Shield, stačí si vybrať farbu/art.

2. Pozri na naše video o pravidlách MTG


Po prvé, Magic sa nenaučíš z jedného videa. Dovolíme si ale povedať, že v češtině lepšie úvodné video o pravidlách nenájdeš. Na konci videa máme aj ukážku hry, takže si urobíš lepšiu predstavu o tom ako hra prebieha.

Tip: Pozri na náš článok Pravidla MTG

3. Stiahni si MTG Arenu (na telefón alebo na PC)


Ak ti ešte nie sú jasné niektoré pravidlá, MTG Arena ťa doučí zvyšok. Hra je zadarmo na PC aj na telefón, nájdeš v nej super tutorial a môžeš si zahrať s množstvom balíkov už po prvom prihlásení. Nie je lepšia cesta, ako sa niečo naučiť, než si to rovno skúsiť.

4. Pozri na náš článok o formátoch a rozhodni sa, kadiaľ ďalej


Magic sa hrá v niekoľkých formátoch (herných režimoch). Niektoré sú pre 2 hráčov, niektoré pre viac, niekde môžeš hrať všetkými kartami z histórie, niekde len tými z posledných rokov. Až sa naučíš základy, pozri sa na prehľad MTG formátov a vyber si, do ktorého formátu sa pustíš.

Tip: Pozri na náš článok Formáty MTG

Prehľad všetkých MTG produktov


Wizards of the Coast (spoločnosť, čo Magic tvorí) má sklony ponuku produktov často meniť. Našim cieľom je, aby každý našiel ten najlepší produkt pre svoje potreby a nikdy si nekúpil niečo, čo by potom ľutoval – preto sme pre lepšiu orientáciu spísali prehľad všetkých produktov.

Boostery


Boostery sú balíčky v ktorých nájdeš náhodné karty.
- Set booster = Vychádza s každým novým setom a sú určené na otvorenie len tak pre radosť.
- Draft booster = Určený pre hru Draftu.
- Collector booster = Drahší booster určený pre zberateľov, v ktorom nájdeš špeciálnu verziu kariet.
- Theme booster = Určený na rozšírenie zbierky/doplnenie balíkov. Môžu byť jedno- alebo viacfarebné. Nájdeš v ňom 35 kariet v danej farbe (alebo v danej téme).

 

 

 

 

Bundle


Bundle je určený hlavne pre nováčikov, ktorým pomôže vytvoriť základ zbierky, alebo pre zberateľov, ktorí radi foilové landy a kocky z každého setu. V bundle nájdeš väčšinou 8 Set boosterů, 10 landů a 10 foilových landů a promo kartu.

 

Starter kity


Starter kity už sme spomenuli na začiatku. Sú najlepší produkt na začiatok, nájdeš v ňom 2 balíky ready na hru a pri novších aj kód, ktorý ti dá oba balíky v Magic Areně

Challenger (Pioneer) decky


Challenger decky sú silné balíky pre tých, čo si chcú zahrať na vyššom leveli. Challenger decky sú balíky na formát Standard  a Pioneer Challenger decky sú to rovnaké, ale na formát Pioneer.

Tip: Viac o formátoch sa dozvieš v článku Formáty v hre Magic: The Gathering.

 

Commander decky


Commander je formát pre viac hráčov (viac v článku Formáty MTG), kde hrá každý balík so 100 kartami a od každej má len 1 kópiu. Podľa nás je najväčšia sranda postaviť si vlastný balík, ale dajú sa kúpiť aj hotové, ktoré sa v posledných rokoch veľmi podarili.

 

Ukončené produkty


Možno v ponuke uvidíš aj tieto produkty ktoré už v budúcnosti vychádzať nebudú:
- Planeswalker decky - balíčky pre začiatočníkov, niečo ako rozpolený Starter kit.
- Duel decky - niečo ako silnejšie Starter kit, 2 balíky určené na hru proti sebe.
- Brawl decky - Brawl je niečo ako Commander s kartami zo Štandardu, čo sa hrá 1v1.

 

Príslušenstvo


K Magicu neodmysliteľne patrí aj hromada príslušenstva. Rozhodne budeš potrebovať kocky a obaly na karty, prípadne alba na karty - zdá sa to ako zbytočný výdaj, ale ver nám, obaly sa naozaj oplatí. Ochráni tvoje drahšie karty, balík sa ti bude lepšie miešať, obaly môžeš vždy zložiť a použiť na iný balík a celkovo, bude sa ti oveľa lepšie hrať. Keď niekam prídeš a budeš hrať bez obalov, priprav sa na to, že sa na teba ľudia budú divne pozerať.

Príslušenstva je hromada, ale zaobídeš sa aj bez neho. Môžu sa ti hodiť aj deckboxy, alba alebo podložky (playmaty).

To by malo byť do začiatku všetko, čo potrebuješ vedieť. Držíme palce a lúčime sa tipom na záver:

Stiahni si do telefónu aplikáciu na počítanie životov. Je ich hromada a robí to hranie oveľa jednoduchšie, než keď musíš otáčať kocky, alebo si životy zapisovať.