Farbenie miniatúr – podkladová farba

Máš už zloženú miniatúru? Pred samotným farbením je dobré naniesť na ňu základovú farbu, tzv. undercoat. Vďaka tomu budú na miniatúre dobre držať ostatné farby. Undercoat môžeš nanášať štetcom a airbrushom, ale najvhodnejšie je nanášanie farby sprejom.

Tip: Všetko, čo by sa ti pri farbení mohlo hodiť, nájdeš v sekcii Maľovanie a modelárstvo.

Farby sa priamo v spreji predávajú a môžeš si aj vybrať tú správnu. Pokiaľ bude tvoj model z väčšiny svetlý, použi bielu Corax White. Pokiaľ je naopak tmavý, použi čiernu Chaos Black. Ak nebude model ani jedno z toho, môžeš si vybrať zlatú Retributor Armour, striebornú Leadbelcher, šedú Grey Seer alebo aj modrú Macragge Blue (tá sa hodí napríklad pre miniatúry Ultramarines). Také základné nafarbenie ti uľahčí veľa práce.

Ako na to

Miniatúry nastriekaj vonku alebo v dobre vetranom priestore. Ruku si chráň rukavicou alebo použi držadlo na miniatúru (napríklad Citadel Painting Handle). Pred samotným nanášaním sprej poriadne pretrepte. Napríklad Dorreah bežne sprejom trasie aj dve minúty, aby si bol istý, že nie sú na dne spreja usadeniny pigmentu a že je farba jednoliata. Celkom dôležité je aj to, aby nebol vonku vietor, veľký mráz alebo naopak horúco. To by mohlo farbu pri zasychaní poškodiť. Ale skús to a uvidíš. Sprej drž 20 až 30 cm od modelu a nanášaj v krátkych intervaloch. Keď budeš model nastavovať spreji, zabrániš tým hromadeniu farby v malých skulinkách. Potom nechaj model 30 až 45 mninut stáť, aby farba zaschla. Dorreah často necháva farbu schnúť aj dlhšie, pre istotu. Keď bude horúco, asi bude schnutie trvať kratšiu dobu. Ak potom zistíš, že si nejaké miesta vynechal, jednoducho ich dofarbi štetcom ručne. Tiež ťa určite posunie, keď budeš experimentovať, napríklad keď skúsiš model nasprejovať dvoma rôznymi základovými farbami.