KENDAMA
Kendama alebo životný štýl, nie kus dreva. Kendama je tradičná japonská drevená hračka, ktorej začiatok sa datuje už niekedy v 16. storočí. Za tú dobu si prešla najrôznejšími zmenami a progresom. Na prvý pohľad sa zdá byť až banálne jednoduchá - ken a tama (gule) spojené povrázkom. Akonáhle ju ale človek vezme do ruky, zistí, že je všetko inak. V súčasnej dobe zažíva kendama obrovský boom a vytvorila sa okolo nej dosť veľká komunita. Všetkých jej členov spája priateľskosť a otvorenosť. Okrem jamov a súťaží sa s ňou môžeš stretávať každý deň na Instagrame. Kendama playeri si svoje triky natáčajú a videá spolu potom zdieľajú. Takto ťa môže inšpirovať zahraničný profesionál aj kamarát z vedľajšej dediny. Zobraziť viac
Najpredávanejšie
Táto obria kendama Giant Spider XXL s výškou 30 cm a váhou 900 g je skutočný monštrum iba pre skúsených kendamákov
Druhy kendam
Kendamy sa vyrábajú z rôznych drevín as rôznymi vychytávkami, aby sa ti hralo čo najlepšie. Podľa týchto vlastností si môžeš kendamy vyfiltrovať v menu vľavo.
Dreviny
Dreviny tvoria dosť podstatnú súčasť charakteristiky kendamy. Niekedy je ken a tama z iného druhu dreva.
- Buk je lacnejšie a mäkšie a jeho výhodou je lepšia priľnavosť na stall triky. Buková je treba Krom POP, kendama, ktorú odporúčame všetkým začiatočníkom.
- Javor je odolnejší a tvrdší, človek z neho má pocit luxusu.
- Orechovú kendamu poznáš na prvý pohľad: je tmavo hnedá.
Povrch tamy
Povrch gule (paint) ovplyvňuje to, ako dobre sa ti chytajú lighthousy, lunary a iné triky.
- Rubber čiže pogumovaný povrch nájdeš pri Krom POP. Triky na ňom držia lepšie ako na Glossy a Natty.
- Sticky, teda lepivý povrch, ako už názov napovedá, drží lepšie ako rubber. Nájdeš ho na drahších kendamách.
- Glossy, lesklý povrch nájdeš na kendamách od značky Ozora. Tento paint sa už dnes na kendamy nepoužíva, ale pred rokom 2010 bol veľmi rozšírený. Hrať s ním nie je jednoduché, veľa kĺže.
- Natty alebo naturálny povrch je skrátka drevo bez náteru. Na týchto guliach ale držia triky prekvapivo dobre.
Shape
Každá kendama má určitý tvar – inak veľké kalíšky, inak veľkú dieru u tamy, inú celkovú veľkosť... Ako začiatočník rozdiely v shape veľmi nespoznáš, akonáhle však budeš skúsenejší, budeš vedieť, čo ti vyhovuje.
Výhody pri hre
S nejakými modelmi sa určité triky robia lepšie. Je to spôsobené nielen celkovým shapom kendami, rozhodujú aj iné parametre.
- Diera v base cupu (v spodnom kalíšku) má oproti kenu bez diery tú výhodu, že spodná časť odľahčí. Budú sa ti preto lepšie robiť lunary. Dier existujú rôzne druhy - niektoré sú hranatejšie, iné zaguľatené.
- Gravírovanie na sworde (v mieste držania kenu) okrem estetického efektu umožňuje lepší grip, kendama ti len tak nevykĺzne z ruky. Keď je gravírovanie treba na vrchu cupov, stall triky (bird, handlestall...) drží lepšie.
- Ložisko na konci povrázku v tame majú drahšie kendamy, lacnejšie iba korálku. Vďaka ložisku sa povrázok po dĺžke nezamotáva.
- Kombinácia viacerých drevín často uľahčí triky, napríklad keď je tama z dreva mäkšieho a ken z tvrdšieho - stall triky potom lepšie priľnú a ken pritom zostáva odolný.
- Zväčšená tama hole, teda diera v guli, robí spike jednoduchšie. A pretože spikom končí úplne každý trik, táto výhoda sa hodí.
- Vyváženosť kenu a tamy uľahčí juggle triky. Pretože kendama je z dreva, môže sa hmotnosť kus od kusu líšiť. Väčšinou je to tak, že tama je ťažšie, ale pokiaľ je to o moc, nemusia sa ti dariť ťažšie triky. Ak si začiatočník, (ne)vyváženosť nepocítiš.
Prečo skúsiť kendamu
Tisíce trikov a nekonečno ich vzájomných kombinácií ťa doslova pohltia a kendama ti ukáže cestu k sebaprekonávaniu a trpezlivosti. Naozaj to nie je tak jednoduché, ako to vyzerá. Pomôže ti nájsť súhru duše, mysle a tela. Na kendame je super aj to, že si ju môžeš vziať vďaka jej veľkosti všade so sebou a máš o zábavu postarané.