Škola Discgolfu – Ako začať hrať Discgolf?

Discgolf je pokojná a spravodlivá hra. Súvisí s tým dodržiavanie množstva pravidiel. Čím informovanejší si, tým lepšieho skóre dosiahneš. Nie je nič horšieho, než si nezistiť OB (Out of Bounds – oblasť za hranicami ihriska, pozri nižšie) a potom mať trestné body. A že ešte nevieš, čo všetko Discgolf zahŕňa alebo čo to vlastne je? Si na správnej adrese! Tu ti to všetko povieme.

Discgolf Putter

 Discgolf putter je základný disk. Fakt, ten najdôležitejší! Bez neho by to skrátka nešlo. Je vhodný na kratšie presné hody, pretože má neutrálnu letovú dráhu, ale dá sa s ním dohodiť aj veľmi ďaleko. Preto je to super disk pre začiatočníkov.

Tip: Začiatočníkom odporúčame aj discgolfové sady

Putter ti dokáže zlepšiť aj totálne pokaziť hru, pokiaľ s ním nie si zohraný. Kúp si prvý putter, treba podľa odporúčaných z videa. Následne ale hľadaj putter, ktorý by sa ti mohol páčiť, skúšaj u ostatných a akonáhle ho nájdeš, ber ho pokojne 5krát. Zrýchli ti to tréning, môžeš ho stratiť, už sa nemusí vyrábať a pod..

Štyri číslice ako charakteristiky disku

Na ihrisko si neberieš iba tak nejaký putter. Každý má svoje prednosti a úskalia. Letové vlastnosti disku sa dajú zapísať štyrmi číslicami. Prvé zapisujeme rýchlosť (speed), potom glide, turn a fade. Pre pochopenie toho, ako disky lietajú, je najdôležitejšie pochopiť vzájomný vzťah rýchlosti (speed) a stability (turn), teda prvého a tretieho čísla.

Speed – rýchlosť (1–15)

Pre zjednodušenie si predstav rýchlosť ako silu, na ktorú je disk stavaný, aby letel rovno. Rýchlosť 3 môžem hodiť pomaly, na rýchlosť 6 sa už naťahujem, rýchlosť 9 hádžem už dosť silne a na rýchlosť 13 a viac už vykonávam atletický pohyb s rozbehom.

okiaľ tvoja sila zodpovedá rýchlosti disku, disk letí zhruba podľa svojej letovej krivky. Pokiaľ by si hodil menej, než disk potrebuje, začne sa veľmi skoro stáčať doľava. Pokiaľ by si ale naopak hádzal veľmi silno, disk sa stočí doprava. Preto niektorí výrobcovia uvádzajú viac letových kriviek, podľa toho, ako sa do hodu oprieš.

Ak hádžem do kopca, disk sa brzdí, letí pomalšie a čoskoro padá doľava. Ak hádžem naopak z kopca, disk letí rýchlejšie, stáča sa doprava a začne sa kotúľať.

Pokiaľ mi fúka vietor do chrbta, disku pripadá, ako by letel pomaly a stočí sa doľava. Ak fúka protivietor, disk sa chová, ako by letel rýchlejšie a stáča sa doprava. Na prvý pohľad poznáš rýchlosť približne podľa ostrosti disku – putter je guľatejší, driver je ostrejší (driver je disk na dlhé vzdialenosti). Potom sa môžeš pozrieť aj na hrúbku ráfika - čím širší, tým rýchlejší disk.

Turn – stabilita v prvej fáze letu (-5–1)

Na charakteristikách ju zapisujeme na tretiu pozíciu. 

Ak by som hodil úplne rovnako dva disky líšiace sa ich v stabilite, jeden mi poletí viac doľava, jeden viac doprava. Nestabilný je ten, ktorý letí viac doprava. Čím vyššie číslo, tým stabilnejšie. 

Prečo disk jednoducho neletí rovno popisuje fyzikálny jav zvaný Magnusova sila, ktorú si vysvetlíme inokedy.

Nestabilné disky sa ľahšie preklápia. Niekedy až tak, že sa začnú kotúľať. Stabilným diskom sa naopak veľmi preklápať nechce. Aj keď do nich dám väčšiu silu, veľmi sa mi nepreklápa. 

Preto sa drivery pri vyhodení podklápajú. Ich doprava stáčajúca tendencia zrovná disk a ten potom letí rovno, alebo ešte lepšie: mierne sa preklopí doprava a urobí také esko. Týmto spôsobom je možné dohodiť maximálnu vzdialenosť.

Pochopenie toho, ako disky lietajú, mi pomôže pri výbere, aký disk použiť v akej situácii. Väčšinou, aby si si nerozhodil techniku, je lepšie hádzať stále podobne, nebrzdiť sa, neskúšať dať viac ako svoje maximum. 

Ak je bezvetrie a máš voľný priestor, vezmi si menej stabilný disk, ktorý podklopíš a vyrovnáš tým jeho neestablitu.

Pokiaľ fúka protivietor, vezmi si stabilný disk. Disk sa chová, ako by letel rýchlejšie, ale overstabilita disku to čiastočne alebo úplne vyrovná.

Ak by fúkal vietor do chrbta, vezmi si menej stabilný disk. Disk sa chová, ako by letel pomalšie, ale nestablita disku mi disk udrží dlhšie rovno. 

No a ak ešte nemám takú silu, či už preto, že neviem techniku, som začiatočník, alebo som už unavený po dlhom turnajovom kole, vezmem si menej stabilný disk. Tým, že do neho nedám takú silu, disk sa chce stáčať doľava, ale pretože si vezmem nestabilný disk, nejako sa to vyrovná a letí to zhruba tak, ako chcem.

Do kopca si tiež vezmem menej stabilný disk, vyrovná to slabší hod. Z kopca si vezmem stabilný disk, ako by som bol zrazu silák.

Glide – plachtivosť (1–7)

Číslo pre glide, plachtivosť, sa zapisuje na druhom mieste. Popisuje to, ako dlho sa disk udrží vo vzduchu – čím vyššie číslo, tým disk doletí ďalej. Zároveň ale bude disk s veľkou plachtivosťou menej predvídateľný.

Fade – stabilita v poslednej fázi letu (0–6)

Posledné číslo charakteristiky disku opisuje fade, stabilitu disku pred dopadom. Čím vyššie číslo, tým viac stabilné, bude sa stáčať doľava.

Discgolf ihrisko

Infoboard nájdeš na začiatku každého stáleho ihriska. Je dobré zistiť: Hranice ihriska (OB), Povinnosti (Mandatory), rybníky/rieky/potoky. Získaš tiež obrázok o dĺžke ihriska a o tom, aký score by si mal dosiahnuť.

Marker

Marker je minidisk, ktorým označuješ pozíciu, aby si mohol zdvihnúť hodený disk. Použitím Markera získaš k dobru 20 cm ku košu. Nie je to nutnosť - dokonca je niekedy lepšie marker nepoužiť (pokiaľ by napríklad hodený disk bol v bažine a zamarkerovaním by si si tam musel stopnúť). 

Out of Bounds

Pokiaľ ti disk vyletel mimo ihriska, vraciaš sa k miestu, kde bol disk naposledy v ihrisku. Od tohto miesta môžeš ísť až meter dovnútra ihriska (kolmo k OB). Jednak získaš nejakú vzdialenosť, ale tiež nestojíš mimo ihriska. 

Prvá hra discgolfu a prevedenie ihriskom

Discgolf tvorí veľkú časť FYFTu. Nielen, že sme mu venovali množstvo víkendov a prestávok medzi prácou, zaberá aj veľkú časť nášho obchodu. V nasledujúcich videách sa môžeš pozrieť na členov FYFT crew, ako hrajú prvýkrát discgolf. Matěj (bývalý člen) na ihrisku v Brne na Lesnej, Dejf a Franta v Prahe Na Krejcárku a potom výlet na ihrisko v Moravskom Krumlove.

 

Na ihrisko Brno-Lesná sme spoločne s víťazom prvej ligy v Discgolfe Michaelom Rádlom natočili aj sprievodcu. Od Michaela sa dozvieš, ako k ihrisku najlepšie pristupovať, rozoberie postupne každú z jamiek. Tiež ti vysvetlí, prečo sa v discgolfe niekedy diskom cinká v koši alebo prečo sa hráči lúčia ešte pred koncom. Dozvieš sa aj zaujímavosti o rôznych hodoch a typoch diskov.

Zožeň si partiu ľudí, vyberte si ihrisko a nech to lieta!