Ako zložiť Rubikovu kocku?

Takže si sa konečne rozhodol(a) naučiť sa zložiť Rubikovu kocku? Výborne! Tu nájdeš všetko, čo budeš potrebovať vedieť. Pripravili sme pre teba celkom 4 návody:

  • Návod pre začiatočníkov – ak si úplný nováčik
  • Návod pre stredne pokročilých – ak už vieš kocku zložiť
  • Návod pre pokročilých – ak sa chceš dostať pod 30 sekúnd
  • Návod pre experty – pokiaľ chceš byť najlepším z najlepších 

Všetky návody na seba nadväzujú, preto odporúčame začať od prvého, aj keď už kocku treba vieš zložiť (každý sa mohol učiť inde a návod pre stredne pokročilých by potom nenaväzoval). S návodmi sa postupne naučíš celú metódu CFOP (Fridrich), ktorá je najrozšírenejšou a najrýchlejšou metódou súčasnosti. Rozdelili sme metódu do 4 krokov av každom ďalšom návode sa naučíš jednotlivé kroky zvládnuť o niečo rýchlejšie.

 Tip: Ak ešte nemáš kocku, pozri sa do kategórie 3x3x3 kociek alebo si prezri všetky rubikove kocky, ktoré v sortimente máme, pokiaľ hľadáš neobvyklú veľkosť či tvar kocky.

Návod pre začiatočníkov

Ak je toto tvoj prvý pokus naučiť sa kocku zložiť, nemaj strach. Je to oveľa jednoduchšie, než si väčšina ľudí myslí. Väčšina ľudí sa to zvládne naučiť za pár hodín. Keby ti to zabralo viac, nezúfaj. Tonda, ktorý návody nakrúcal, sa to sám učil 2 dni.

A za ako dlho že vlastne začiatočník kocku vyrieši? Väčšina začiatočníkov po chvíli tréningu skladá kocku pod 3 minútyy, ale netrvá to veľmi dlho a dostaneš sa s týmto návodom aj na minútu.

 

 

Pokiaľ sa chceš skladaniu kocky venovať, odporúčame kúpiť si jednu z kociek pre začiatočníkov. Pokiaľ skladáš s kockou po dedovi, najskôr sa bude veľmi zle otáčať a mohla by ťa od skladania odradiť. Všetky z kociek u nás sú preverené a môžeme ti sľúbiť, že s nimi budeš spokojný.

Návod pre stredne pokročilých

Návod pre stredne pokročilých je určený pre tých, ktorí sa už kocku naučili zložiť podľa nášho prvého návodu a chcú sa zrýchliť. Po zvládnutí tohto návodu sa môžeš bez problémov dostať pod 40 (tí šikovnejší aj pod 30) sekúnd. Odporúčame nezanedbať predovšetkým F2L, pretože akonáhle sa ho človek naučí zle, chyby sa potom ťažko preučujú.

Na tejto úrovni už odporúčame zájsť na súťaž. Poznáš nových ľudí, naučíš sa od nich veľa vecí a dostaneš svoje prvé oficiálne časy.

 

 Ak už ti začiatočnícka kocka nie je dosť dobrá, môžeš skúsiť jednu z kociek, ktoré odporúčame stredne pokročilým. Sú to kocky, ktoré majú veľmi dobrý pomer ceny a kvality, takže ťa nebudú stáť veľa a vydržia tí.

Návod pre pokročilých

Pokiaľ chceš byť ešte rýchlejší, máme pre teba návod pre pokročilých. V tomto návode sa naučíš nové triky na F2L a tiež 2-look algoritmy na poslednú vrstvu. Po nejakom tom tréningu by si sa mal s týmto návodom dostať pod 30 sekúnd (ak nie, tak je chyba väčšinou v F2L).

 

Vo chvíli keď budeš skladať pod 30 sekúnd začne hrať oveľa väčšiu rolu akú kocku používaš. Kocka by mala zodpovedať tvojmu štýlu (niekomu sedí stabilnejšie kocky, niekomu zase rýchlejšia) a mal by si sa o ňu vedieť starať (čistiť, mazať). Ak máš tú možnosť, zastav sa na našu pobočku v Prahe a kocky si vyskúšaj, aby si zistil, čo ti vyhovuje. Napriek tomu máme pár kociek, ktoré sú tak nejako uprostred a budú vyhovovať väčšine.

Návod pre expertov

Ak máš ambície stať sa najlepším z najlepších, máš sa ešte čo učiť. Prvým krokom je doučenie sa full OLL aj PLL. To je veľa algoritmov, ale sú pomerne jednoduché. Keď budeš vedieť kompletnú CFOP metódu, môžeš sa začať učiť ďalšie techniky, ktoré ti pomôžu znížiť časy o ďalších pár sekúnd. S full CFOP by si sa mal dostať pod 20 sekúnd, a keď k tomu pridáš aj ďalšie techniky, tak pokojne pod 10.

Pripravili sme pre teba aj články so všetkými PLL algoritmy a OLL algoritmy

 Ak speedcubing berieš naozaj vážne, najskôr už presne vieš čo od kocky chceš. Preto tu máme len pár tipov na kocky, ktoré sú medzi špičkovými cubermi obľúbené.

 

Cesta k zloženiu kocky pod 20 sekúnd

Nad 60 sekúnd

Začiatočnícka LBL metóda

Tip: Nauč sa skladať kríž na spodnej strane, miesto na hornej. Neskôr ti to pomôže.

Pod 60 sekúnd

Nájdi si kocku, ktorá bude vyhovovať a trénuj.

Začni používať časovače ako napr. cstimer.net. Aj so začiatočníckou metódou sa tréningom pod 60 sekúnd bez problémov dostaneš.

Pod 50 sekúnd

Nauč sa 2-look OLL a 2-look PLL. Je to pár algoritmov čo sa budeš musieť naučiť naspamäť, ale ako to raz zvládneš, posunie ťa to obrovský kus dopredu.

Pod 40 sekúnd

Nauč sa poriadne skladať prvé dve vrstvy zároveň (F2L). Nájdi si návod a trénuj. F2L je pravdepodobne najzložitejší krok skladania celej kocky, ktorému neutečieš. Budeš sa chvíľu trápiť a tvoje časy sa zhoršia. Akonáhle si ale F2L zažiješ, budeš rýchlejší ako kedykoľvek predtým.

Pod 30 sekúnd

Nauč sa celé PLL. Obsahuje 21 algoritmov a ušetrí ti to celý jeden krok z 2-look metódy. (Navyše skoro tretinu už ich vieš z 2-looku)

Začni sa viac zaujímať o svoju kocku. Nauč sa ju mazať, uťahovať a povoľovať, jednoducho nastaviť si ju tak, aby ťa počúvala.

Pod 20 sekúnd

Nauč sa celé OLL. Je to kopa algoritmov, opäť ti to ale ušetrí celý jeden krok z 2-look metódy.

57 algoritmov. Neuč sa ich veľmi rýchlo, alebo sa ti budú pliesť. Nie ale zase veľmi pomaly, alebo ich medzitým zabudneš. Snaž sa nájsť si rovnováhu a konzistenciu. Pravidelne si ich opakuj, sem tam pridaj nový a hlavne trénuj.

Tip: Nauč sa byť„color neutral“. Znamená to, že zvládneš skladať kocku od ktorejkoľvek farby rovnako rýchlo.

To ale zďaleka nie je všetko, čo používajú speedcuberi na svetovej úrovni. Ak sa chceš dostať pod 15 alebo 10 sekúnd, musíš sa naučiť oveľa viac. Napríklad „x-cross“, kedy skladáš prvý pár F2L zároveň s krížom, alebo „Winter Variation“ – vložiť posledný F2L pár tak, aby sa tým naorientovali hrany.

Keď sa naučíš všetky tieto techniky, zostáva už len trénovať a trénovať. A možno budeš budúcim držiteľom národného alebo svetového rekordu práve ty!