FYFTcast: Josef Šnejberg

David: V dnešnom FYFTcaste je hosťom Josef Šnejberg, ktorý už vo FYFTe rozprával o pravidlách pokru. Na začiatok by som sa chcel opýtať, ako dlho poker hráš?

Josef: Pokeru sa venujem zhruba 12 rokov a posledných 8 rokov robím poker profesionálne, na fulltime.

Tip: Prečítaj si článok Texas Holdem Poker – Kompletné pravidlá hry.

David: A kedy bol ten úplne prvý moment, keď si dostal do ruky pokerové karty?

Josef: Niekedy v druháku na gymple. Spolužiak nám na nejakom výlete ukazoval, ako sa hrajú karty, to ma veľmi neoslovilo. Niekedy o rok, dva neskôr sme začali hrať cez prestávky a vtedy ma to začalo baviť.

Tip: V sekcii Poker nájdeš pokerové vybavenie, ktoré máme na sklade.

David: Čo ťa na tom baví najviac? Vtedy aj dnes?

Josef: Vtedy ma na tom bavilo to, že som si počas desiatich pätnástich minút mohol zarobiť pár desiatok korún na lepšiu desiatu. Dnes je to moja obživa, nie je to tak, že by som musel hrať poker dnes a denne. Ale najviac ma baví to, že sa človek môže neustále zlepšovať a zarábať na tom peniaze, ako v klasickej práci. Je super, že moja práca je mojím koníčkom, stretávam sa s ľuďmi, cestujem, som svojim vlastným pánom.

David: Dá sa pokrom teda uživiť?

Josef: Dá, jednoznačne. Ale musí to človek brať ako seriózne zamestnanie, nestačí, keď človek hrá jeden turnaj za týždeň, musí veľa hrať a veľa študovať a robiť všetko pre to, aby sa zlepšoval.

David: Ty si hovoril, že človek musí peniaze do hrania pokru vkladať, mohol by si to priblížiť?

Josef: Budem hovoriť o turnajovom pokri, pretože hrám hlavne ten. Keď človek príde na turnaj, musí vložiť nejaké peniaze a za tie dostane žetóny. Finančnú odmenu dostávajú napríklad len hráči, ktorí sa umiestnia na prvých pätnástich miestach. Pätnásty dostane napríklad jeden a pol násobok toho, čo vložil, prvý dostane napríklad dvadsaťnásobok. Keď človek ale skončí šestnásty, prišiel o všetky peniaze, ktoré vložil. Ale zhruba rovnako to funguje napríklad aj v tenise, nie je to zas tak obrovský risk, ako sa zdá. Keď ale človek vloží viac, než si môže dovoliť, hrá potom pod finančným tlakom, a to je zle. To, že je človek dobrý hráč, neznamená, že vyhrá. Môže ísť na desať, pätnásť turnajov a nevyhrá ani korunu. Je to hra pravdepodobnosti.

David: Ako dlho trvá, kým sa z človeka stane profi hráč?

Josef: Na to nejde jednoznačne odpovedať. Čo je dobrý hráč? Čo je špičkový hráč? Čo je zlý hráč? Je dôležité byť lepší ako ostatní. Človek sa ale z úplného laika môže stať dobrým hráčom napríklad počas pol roka, roku, keď tomu venuje veľa času aj energie.

David: Ako vyzerá život elitného poker hráča?

Josef: Teraz ťa asi sklamem. Veľa ľudí si myslí, že život hráča pokru je sen. Ja ale nie som typický hráč, mám deti a bývam na dedine. Môj deň vyzerá tak, že som doma a venujem sa rodine, občas niečo chvíľku študujem pri počítači. Kvôli korone teraz vlastne ani nikam nejazdím a hrám hlavne z domova. Moja každodenná rutina je rovnaká ako u 90% ľudí v tejto republike. Hráči, ktorí ale nemajú rodinu, si života užívajú viac, chodia do barov, viac cestujú mimo hrania.

David: Nezhorkol ti poker za tú dobu, čo sa tomu venuješ?

Josef: Samozrejme boli obdobia, kedy výsledky neboli podľa predstáv a chcel som to nechať. U ostatných som videl úspechy a mne to nešlo. Ale všeobecne väčšinu času ma to bavilo a čím viac do toho človek preniká, tým ho to snáď aj baví viac.

David: Aké sú najdôležitejšie vlastnosti pre poker?

Josef: Sebadisciplína, disciplína, trpezlivosť. Aby si človek zarobil priemernú českú výplatu, nemusí poznať skoro žiadne stratégie, nie je to nijako zložitá hra. Ale najväčším problémom je v pokri ego, keď si niekto myslí, že je najlepší a že všetci sú proti nemu. Väčšina profi hráčov si zarába hraním na internete. Tam sa potom stačí pozrieť na štatistiky a človek vidí, že sa proti nemu nikto nesprikol.

David: Naučil ťa niečo poker?

Josef: Naučil som sa nelámať si hlavu vecami, ktoré nemôžem ovplyvniť. Vždy viem, že som do hry vstúpil najlepšie, ako som mohol, pretože som pre to urobil všetko, ale občas aj tak prehrám, pretože záleží na kartách, ktoré sa rozdajú. Rovnako to vidím v živote. Tiež ma poker naučil uvažovať racionálne aj pod tlakom.

David: Teraz úplne z iného súdka: Podvádza sa v pokri?

Josef: Pretože sa hrá o peniaze, myslím, že sa v ňom ľudia snažia podvádzať, ako všade, kde ide o peniaze. Čo sa týka kasín, tam sa to nedeje tak často, pretože sú tam kamery a ochranka má svoje metódy. Ja neviem, ako často sa podvádza, veľmi často sa s tým nestretávam. Podvádzanie bude skôr bežnejšie v domácom hraní v malých komunitách. Neviem, čo sa s podvodníkmi potom deje, keď sa na nich príde.

David: Čo by si odporučil začínajúcemu hráčovi pokru?

Josef: Musí si uvedomiť, ako veľmi vážne to chce brať. Najskôr asi nájsť nejaký malý lokálny turnaj, na ktorý sa človek dostane za peniaze, ktoré si môže dovoliť minúť. Možno ani nemusí hrať, ale ísť sa treba pozrieť do kasína, zistiť ako to funguje. Potom si zahrať nejaký malý turnaj alebo legálne na internete, vložiť tam nejakú malú čiastku (sú turnaje, na ktoré sa dá dostať za 200 korún), pozrieť sa na pokrové videá a vyskúšať si to. Nezačínať teóriou, pretože potom to prestane rýchlo baviť.

David: Máš ešte iné koníčky ako poker?

Josef: Ono je to asi smutné, ale nemám. Vo voľne sa snažím jazdiť s rodinou na výlety. Je to asi spôsobené tým, že viem, že čas, ktorý venujem pokru, sa mi nejakým spôsobom finančne vráti a cítim, že než aby som začínal s ďalším koníčkom a venoval mu stovky hodín, radšej ten čas dám do pokru. A keď poker nehrám, užívam si život taký, aký je. Ale v minulosti som sa venoval diabolu.

David: Ďakujem, že sme sa takto pekne porozprávali.

Josef: Ja tiež ďakujem.

Tip: Podcasty je možné počúvať aj na vami obľúbených streamovacích platformách. Odporúčame kliknúť na odber aspoň pri jednej z nich, pretože podcasty vychádzajú skôr ako videá - budete mať tak všetko ako prvé.

SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore