Ako začať s wargamingom

David ti v dnešnom videu ukáže, čo je ideálnym prvým krokom pre wargaming.

Čo je wargaming?

Wargamingové hry sú väčšinou strategické hry obsahujúce miniatúry (ale nižšie si predstavíme aj wargame bez miniatúr), s ktorými hráš ťaženie či už proti spoluhráčovi, alebo proti hre samotnej. Narazíš na armády, s ktorými pohybuješ, využívaš ich silné i slabé stránky a vďaka tomu taktizuješ. Ak by sme to mali veľmi zjednodušiť, sú to často také šach na poriadne silných steroidoch. Avšak nemusíš veliť jednej veľkej armáde, niekedy stačí aj jednoduchá malá skupina alebo napríklad aj jeden model.

Tip: Všetky wargamingové hry nájdeš v sekcii Figúrkové hry

Ale pozor! Wargaming nie je iba a len o hraní, ale do istej miery v ňom nájdeš aj umelecký potenciál. Nikto predsa nechce stále pozerať na šedé plastové miniatúry! Preto je dobré ich skrášliť svojim výtvarným umom! S nafarbenými miniatúrami sa oveľa lepšie hrá.

Tip: Všetko na farbenie miniatúr nájdeš v podkategórii Maľovanie a modelárstvo

Zombicide

Prvým Davidovým tipom na wargamingovú hru je Zombicide. Ide o kooperatívnu hru, v ktorej sa ujímaš malé skupinky preživších. Konkrétne v Zelenej horde navštíviš stredovekú fantasy dedinu zaplavenú nemŕtvymi. Aby si sa pred nimi uchránil, nesmieš robiť veľmi veľký hluk, pretože ten zombíkov priťahuje – každá akcia vyvoláva určitú úroveň hluku. V priebehu hry svoje postavy vylepšuješ: equipment, bojové kúzla, expy. To ti umožňuje využívať lepšie zručnosti a zbrane. Ale bacha, čím vyšší level máš, tým silnejší nemŕtvi po tebe pôjdu. Debna obsahuje hromadu miniatúr.

Lord of the Rings: Battle of Pelennor Fields

Pokiaľ máš radšej skôr epickú fantasy, mohla by sa ti páčiť hra Lord of the Rings: Battle of Pelennor Fields. V debne nájdeš dve veľké armády: armádu dobra (rohanskí jazdci s Theodenom + spojencami armády mŕtvych) VS sily zla (mordorskí škriatkovia, troll a kráľ Nazghulu na drakovi). Ďalej je v krabici jednoduchý meter, kocky a kniha pravidiel v pevnej väzbe, v ktorej nájdeš všetko, čo pre hru potrebuješ. Má navyše krásne ilustrácie a mnoho fotiek nafarbených modelov.

Star Wars Legion

Si skôr sci-fi fanúšik a máš rád Star Wars? Nie je problém, aj pre teba tu niečo máme. Star Wars Legion. V hre nájdeš celkom 39 ľahko zložiteľných miniatúr, žetóny, základné pravidlá, štatistiky ku každej jednotke... Proste všetko, čo budeš potrebovať. 

Conquest

Ďalšou vecou, ktorú by sme ti chceli ukázať, je Conquest. Malo by ísť o jednoduchšie a rýchlejšie wargame, pretože sú do nej zapojené aj karty. Každý hráč si zostaví svoj balíček a tým predpripraví bitky. V debne sú dve armády pre dvoch hráčov - The Spires a Hundred Kingdom, kocky, rulebook a karty pre jednotlivé jednotky.

Battletech

Nasleduje Battletech. Táto hra už má za sebou dlhšiu históriu. V beginner boxe nájdeš dva modely machov a všetky potrebné pravidlá. Táto hra je veľmi modulárna, môžeš si na miniatúre prispôsobiť skoro úplne všetko. Knihy Advanced rules a Technical Readout obsahujú rozširujúce pravidlá.

Small World of Warcraft

Pretože ale wargaming nie je len o miniatúrach, ale skôr o tom, že ako veliteľ vedieš vojsko dopredu, radi by sme do tohto zoznamu zahrnuli aj Small World of Warcraft. Tu na základe tokenov armád dobývaš územie kontinentu. Každá frakcia má vlastný spôsob hry. Herná plocha je pomerne malá a ku konfliktu dôjde veľmi skoro. Pokiaľ sa teda miniatúram chceš vyhnúť, toto sa ti bude páčiť.

SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore