Formáty v hre Magic: the Gathering

 

Čo sú formáty?

Pokiaľ Magic hráš len s kamarátmi, možno ani nevieš, čo to formát je, a že ich je hneď niekoľko. Ide vlastne o spôsoby hry, herné režimy, ktoré sa líšia počtom hráčov a počtom ich životov, počtom kariet v balíku alebo obmedzením kariet, ktoré môžeš hrať. Zo začiatku môže byť ťažké sa v nich zorientovať, preto sme sa rozhodli vytvoriť prehľad všetkých oficiálnych MTG formátov. Wizards of the Coast (firma vydávajúca karty Magic) už za svoju existenciu vytlačila vyše 20 000 kariet. Zo začiatku sa dalo len ťažko čakať, že bude hra taká populárna, takže sa sila kariet postupne menila.

Tip: Všetky Magic karty vrátane predkonštruovaných balíkov, boosterov a kusoviek nájdeš v našej sekcii Magic: The Gathering

Preto (a tiež pre rozmanitosť hier) je potrebné rozdeliť ich na rôzne formáty.

mtg meme

Prehľad:

 

  • Constructed
    1. Standard
    2. Pioneer
    3. Modern
    4. Legacy
    5. Vintage
    6. Pauper
    7. Brawl
    8. Commander
  • Limited
    1. Sealed deck
    2. Booster draft
    3. Rochester Draft

 

 

 

 

1. Constructed

Constructed je to, čo si väčšina ľudí predstaví pod hrou Magicu. Hráči si vopred postavia každý svoj balík z kariet povolených v danom formáte a hrajú bežnú hru jeden na jedného. V niektorých pravidlách sa líšia, ale toto majú spoločné:

    • Balík musí mať minimálne 60 kariet
    • Hráči môžu používať až 15 karetný sideboard, z ktorého môžu medzi hrami balík upraviť
    • S výnimkou basic landov môže balík obsahovať maximálne 4 kópie jednej karty (pokiaľ karta samotná nehovorí inak)

Rat ColonyShadowborn ApostlePersistent Petitioners

1.1. Standard

Štandard je pravdepodobne najrozšírenejší formát zo všetkých. Pokiaľ pôjdeš na turnaj, najskôr sa tam bude hrať Standard. 60 kariet v balíku, maximálne 4 kópie od jednej karty. Hráči majú 20 životov a hrám 1 proti 1.

Je to formát, v ktorom sú povolené karty z posledných 3–4 blokov. Vďaka tomu sa meta (najlepšie a najpopulárnejšie balíky) relatívne často mení a hra je tak zaujímavejšia. Týmto zmenám sa hovorí rotácia. Pravidlo je také, že keď vyjde na jeseň deviaty set, najstaršie štyri už sa nehrajú. Tonda to aj na príkladoch vysvetlil vo videu.

 

Nevýhodou Štandardu je, že sa časom predraží. Pokiaľ chceš mať vždy jeden z najlepších balíkov, budeš si pravdepodobne musieť s každým ďalším vydaným setom dokupovať aktuálne karty. Môže sa aj stať, že tvoj balík bude v novej méte nehrateľný (alebo aspoň veľmi slabý).

Je to ale jeden z najzábavnejších formátov, ktorý sa stále mení a vyvíja, takže ťa nikdy neomrzí.

Tu nájdeš karty zabanované na Štandarde.

1.2. Pioneer

Pioneer je nerotujúci formát, v ktorom sú legálne karty zo setu Return to Ravnica a všetkých novších (aj tých čo vyjdú v budúcnosti).

Je to v podstate taký lacnejši, menši Modern.

Tu nájdeš karty zabanované v Pioneeri.

1.3. Modern

Modern je formát, v ktorom sú legálne všetky karty z 8. Edícia a novšie. Tieto karty poznáš na prvý pohľad podľa rámčeka. Ak niektorá karta vyšla aj pred 8. edíciou, tak môžeš hrať aj tú kópiu so starým rámčekom.

Serra Angel oldSerra Angel new

Oproti Štandardu má Modern tú výhodu, že z neho žiadne karty nevyrotujú von - takže kartu, ktorú tam môžeš hrať teraz, tam môžeš hrať aj za 2 roky (ak nedostane ban).

Karty v Moderne sú všeobecne silnejšie ako karty na Štandarde – preto si väčšinou so Štandardovým deckom na Modernu veľmi neužiješ. Najlepším príkladom je Lightning Strike a Lightning Bolt – takmer totožný efekt, ale na Modernu o 1 man lacnejší.

Lightning Bolt ModernLightning Strike Standard

Aj kvôli tomu je Modern drahší. Karty, čo sa hrajú na Štandarde, sú väčšinou ešte v predaji. Karty na Modernu (čo nie sú v Štandarde) sa ale už väčšinou netlačia, preto ich cena stúpa. Oproti Štandardu ti deck vydrží dlhú dobu bez toho, aby si ho musel(a) upgradovať (méta na Modernu sa tak často a nijak výrazne nemení), bude ale stáť pokojne aj desaťnásobok decku na Štandarde.

Najlepšia na Modernu je ale jeho rozmanitosť. Na Štandarde sa málokedy objaví nekonečné kombo alebo zabitie v prvých dvoch kolách – na Moderne to nie je problém. Možností je viac ako dosť, stačí byť kreatívny.

Tu nájdeš karty zabanované na Moderne.

1.4. Legacy

V skratke: Legacy je formát, kde sú povolené všetky sety. Obmedzuje ho iba ban list, v ktorom sú zakázané karty, ktoré sú až veľmi silné v pomere k ostatným.

Tu nájdeš karty zabanované v Legacy formáte.

1.5. Vintage

Vintage je veľmi podobný Legacy – sú povolené všetky sety, ale má oveľa menší ban list. Používa sa tu skôr restricted list – sú na ňom karty, ktoré nie sú zakázané, ale je od nich povolená len jedna kópia v balíku.

Tu nájdeš karty zabanované a obmedzené vo Vintage formáte.

1.6. Pauper

Pauper je formát, v ktorom sú povolené len common karty (symbol vpravo uprostred je čierny). Vďaka tomu sú balíky lacnejšie a hra relatívne jednoduchšia. Pauper sa dá kombinovať s ostatnými formátmi (Standard, Modern, ...). A rovnako ako ostatné formáty má aj Pauper svoj Banlist.

Takže než vyrazíš na prvý turnaj, zisti si, čo sa hrá za formát a skontroluj, či nehráš karty, ktoré sú zakázané.

Tu nájdeš karty zabanované na Pauper formáte.

1.7. Brawl

Brawl vznikol ako variant Commandera, ale časom sa z neho stal samostatný formát. Hrá sa s 60 karetným balíkom, každá karta smie byť v balíku len raz, Commander môže byť Legendary creature alebo Planeswalker a smú sa hrať len karty legálne na Štandarde (niekoľko najnovších setov), Brawl teda rotuje. Okrem toho neplatí, že pokiaľ hráč dostane 21 commander damage, tak prehráva hru.

Tu nájdeš viac informácií o Brawlu a zoznam zabanovaných kariet.

 1.8. Commander 

Commander (tiež známy ako Elder Dragon Highlander, EDH) je formát určený pre hru vo viacerých ľuďoch a cieľom nie je tak úplne vyhrať, ako sa pobaviť.

V commanderi každý hráč začína na 40 životoch a má balík, v ktorom je presne 100 kariet, každá iná (s výnimkou basic landov a výnimiek). Jedna z týchto kariet je "Commander" - karta ktorá nezačína zamiešaná v balíku ale v tzv. command zóne. Commandera môže hráč zahrať z command zóny rovnako, ako by ho mal v ruke. Keď commander umrie alebo ide do exilu, môže si majiteľ zvoliť, či sa namiesto toho vráti do command zóny. Keď ho bude chcieť zahrať nabudúce, musí navyše zaplatiť tzv. „commander tax“ v podobe 2 generických man. Balík navyše nesmie obsahovať žiadne karty vo farbách, ktoré nie sú súčasťou farebnej identity commandera. Ak hráč dostane od jedného commandera 21 zranení, umiera.

Commander je jeden z najzábavnejších formátov, pretože je tam možné úplne čokoľvek. Pokiaľ hrávaš s kamarátmi, rozhodne odporúčame tento formát vyskúšať.

Tip: Pokiaľ nemáš dosť kariet, z ktorých by si si mohol Commander deck vytvoriť, pozri sa na predkonštruované commander balíky.

Tu nájdeš karty zabanované na Commanderi.

 2. Limited

Názov Limited vyplýva z toho, že si hráči stavajú balík z viac limitovaného (obmedzeného) množstva kariet. Funguje tak, že hráči otvárajú produkty Magic (najmä boostery) a následne stavajú balík z rozbalených kariet.

Limited formát je obľúbený práve preto, že zakaždým človek hrá iný balík, získa množstvo nových kariet a zúročí tu aj svoje znalosti o tvorbe balíka.

Pre Limited formáty platia tieto spoločné pravidlá:

    • Limited decky musí mať minimálne 40 kariet
    • Oproti constructed nie je zakázané mať viac ako 4 kópie jednej karty
    • Všetky karty, ktoré hráč nadraftuje/otvorí, slúžia ako jeho sideboard
    • Hráči si môžu do balíka doplniť ľubovoľné množstvo basic landov

2.1. Sealed deck

Každý hráč dostane 6 boosterov, rozbalí ich a postaví si z nich balík. S týmto formátom sa stretneš najčastejšie na Prereleasoch, pretože hráči chcú získať nové karty.

2.2. Booster draft

Pri booster drafte sa hráči (väčšinou 8) posadia okolo stola a každý dostane 3 boostery. Každý otvorí prvý booster, vyberie si jednu kartu, ktorú si nechá, a zvyšok pošle doľava. To sa opakuje kým karty nedôjdu. Potom sa celý postup opakuje, akurát sa medzi boostermi zmení smer, ktorým sa karty posielajú.

Potom si hráči z nadraftovaných kariet postavia balík a doplnia ľubovoľný počet basic landov.

2.3. Rochester draft

Formát je podobný Booster draftu, ale karty z boosterov sú verejne na stole, takže hráči vidia, čo si kto berie.

Hráči sedia okolo stola a každý má 3 boostery. Prvý hráč otvorí booster a rozloží ho na stôl. Po smere kola si hráči berú karty, pokiaľ nič nezostane. Potom sa otvorí ďalší booster a smer kola sa otočí, takže hráč, ktorý bral posledný začína. Toto sa opakuje, kým sa neotvoria 3 boostery za každého hráča.