Václav Peca, popredný český žonglér, ťa naučí žonglovanie s 3 loptičkami
Toto základné žonglovanie sa volá kaskáda. Na naučenie ti stačí iba hodina. Žonglovať sa môžeš naučiť v podstate s čímkoľvek, ale žonglovacie loptičky sa ti napríklad na rozdiel od tenisákov nebudú odrážať od zeme a prispôsobia svoj tvar tvojej ruke.
Tip: Všetky loptičky pre žonglérov nájdeš v sekcii žonglovacie loptičky.
Jedna loptička
Učiť sa začni s jednou loptičkou. Lakte by mali byť pri tele a pohyb vykonáva celé predlaktia, nie len zápästie. Loptička z jednej ruky do druhej vyhoď pred pupkom, vyhodeniu predchádza polkruhový pohyb smerom k stredu tela.
Dve loptičky
Hod bude vyzerať úplne rovnako ako s jednou loptičkou, len v druhej ruke držíš druhú loptičku, ktorú pred dopadom prvej loptičky tiež vyhodíš. Loptičky sa tak vystriedajú. Ak si pravák, začínaj pravou rukou. Postupne potom môžeš začať ruky rôzne striedať a začínať aj ľavou rukou. Dôležité je zautomatizovať určitú fázu, aby si sa mohol sústrediť na niečo ďalšie.
Tri loptičky
Do svojej dominantnej ruky si daj dve loptičky. Jeden z nich len drž a zopakuj si hádzanie s dvoma loptičkami z predchádzajúcej fázy. Až ti to pôjde, začni vyhadzovať tretiu loptičku, akonáhle začína padať druhá.
Tiež sa môžeš naučiť žonglovať s dvoma loptičkami v jednej ruke. Tam je dôležité robiť krúživý pohyb v pravoľavej rovine (rovnako ako pri žonglovaní oboma rukami), nie predozadné.
Ak už vieš kaskádu, nauč sa s Vaškom základnej variácie žonglovania s tromi loptičkami!
Pri kaskáde sa využíva tzv. vnútrovy hod – loptičku vyhadzuješ pred telom a chytáš ďalej od tela. Ide to ale aj naopak: loptičku vyhadzuješ ďalej od tela a chytáš pred pupkom. Tomu sa hovorí reverzná kaskáda.
Existujú ale aj hody, ktoré vyhodíš vonku a chytíš vonku druhou rukou, alebo naopak vyhodíš vo vnútri (pred telom) a druhou rukou chytíš vo vnútri. Keď jednou rukou hádžeš len vonkajšie hody a druhou rukou len vnútorné hody a zacyklíš ich, vznikne ti polovičná sprcha.
Keď vyhadzuješ jednu loptičku z vonku do vonku stále dookola a inak žongluješ kaskádu, hovorí sa tomu tenis.
Rovnaké hody vnútorné a vonkajšie existujú aj pre jednu ruku (vyhadzuješ aj chytáš jednou rukou), hovorí sa im rovné hody. Potom môžeš žonglovať so štyrmi loptičkami, v každej ruke s dvoma. Takto sa môžeš naučiť fontánu alebo stĺpy. Skrátka akonáhle sa do toho raz dostaneš, variácií existuje nepreberné množstvo :)
Tentokrát má Vašek niečo pre pokročilých žonglérov: zložitejšie variácie. Ako žonglovať za chrbtom, pod nohou, nad hlavou?
Žonglovanie je vlastne taká skladačka: stačí poznať pár hodov a chytov a môžeš vytvárať vlastné triky. Aké sú tie najzložitejšie?
Aby si mohol vytvoriť trik menom Backcross, musíš sa naučiť hádzať za chrbtom. Pravú ruku si dáš za chrbát a vyhodíš loptičku smerom dopredu, cez ľavé rameno (krížom). Najlepšie je zo začiatku dávať ruku čo najďalej od tela a hádzať hlavne tak, aby sa loptička nedotkla hlavy ani ramena. Pravú ruku pri vyhadzovaní maj uprostred chrbta. Ľavou rukou loptičku chytíš pred telom. Najlepšie zistíš, ako na tom si, keď sa natočíš na video alebo sa pozrieš do zrkadla. To isté sa nauč aj na druhú stranu. Backcross je potom zacyklenie týchto hodov.
Ďalším typom je hod pod nohou. Vašek hovorí, že je asi jednoduchšie ako Backcross, takže pokiaľ ti nešiel, skús toto! Pokrč nohu v kolene a loptičku vyhoď pod ňou, chytaj do druhej ruky. Ruku pod nohou nenechávaj, nasledujúca loptička už chyti normálne. Hod potom môžeš zapojiť do bežnej kaskády.
Hádzať môžeš aj nad hlavou. Existujú na to dve techniky: s lakťami do strán a s lakťami dopredu. Vašek preferuje lakte do strán, pretože má potom nad loptičkami väčšiu kontrolu, ale môžeš skúsiť oboje a prísť na to, čo ti vyhovuje :) Zápästie máš pred tvárou, pozeráš sa smerom nahor a vyhadzuješ pohybom predlaktia. Je normálne nemať nad smerom hodu takú kontrolu ako bežne, chce to veľa cviku.
S loptičkami toho už vieš veľa, ale čo tak žonglovať s kruhmi? Tomáš Pivoda aka Pivko ťa to naučí!
Druhy kruhov
Existujú menšie (napr. JuggleDream kruhy s priemerom 32 cm) a väčšie kruhy (napr. Play Saturn kruhy s priemerom 40 cm). Pri výbere veľkosti záleží hlavne na preferencii žongléra – čo sa mu hádže a chytá lepšie. Ďalšie rozdelenie je na kruhy plné a s dierkami. Plné sa hodí skôr na žonglovanie v miestnosti, pretože ich ľahko odfúkne vietor do boku, tie s dierkami sú naopak vhodné na von – dierky zabraňujú v odfúknutí.
Ako na žonglovanie
Princíp vyhadzovania a chytania je rovnaký ako pri kaskáde s loptičkami, iba miesto dlaní smerujúcich nahor smerujú dlane k sebe.
Začínaš tak, že v pravej ruke držíš dva kruhy, v ľavej jeden. Končíš tak, že dva kruhy sú v ľavačke, jeden v pravačke. Zároveň sa nemusíš snažiť každý kruh (ani loptička) sledovať. S tromi to ešte ako tak ide, ale akonáhle ich budeš mať viac, budeš sa pozerať len pred seba a periférne všetkých uvidíš. Vyhadzuj ich kúsok nad úroveň očí. Zásadná zmena oproti loptičkám je tá, že kruhy pri vyhadzovaní vlastne cuknutím roztáčaš, aby leteli rovno. Chytáš ich potom medzi palec a ukazovák.
Okrem smerovania dlane a roztáčania sa žonglovanie s kruhmi od loptičiek líši v tom, že ako performer stojíš k divákom bokom. Inak by tenké kruhy skrátka nevideli :)