Porovnanie zberateľských kartových hier

Dorreah a Sony ti povie niečo o našich najobľúbenejších zberateľských kartových hrách, konkrétne MTG, Flesh and Blood, Pokémon a Digimon TCG. Ktorú z nich začať?

Čo je TCG?

TCG je skratka pre Trading Card Game. Slovensky sa im hovorí zberateľské kartové hry. Ich spoločným znakom je to, že sa hrajú s balíčkom kariet, ktorý si dopĺňaš kartami získanými z rozširujúcich balíčkov alebo výmenou s ostatnými hráčmi. Predávajú sa k nim tzv. boostery, čiže balíčky náhodných kariet. Niekedy má človek šťastie a narazí na vzácnu drahú kartu, ale konkrétne karty si môžeš kúpiť aj ako kusovky.

V tomto článku rozoberieme naše najobľúbenejšie TCG – Magic: The Gathering, Pokémon, Digimon a Flesh and Blood.

Tip: Omrkni všetky TCG v kategórii Zberateľské hry. Pokiaľ sa nezameriavaš výhradne na karetky, odporúčame článok s tipmi na najlepšie doskové hry pre dvoch.

Magic: The Gathering

MTG má u nás dlhú tradíciu a je tu už niekoľko dekád. Dá sa povedať, že už toto zaisťuje určitú známku kvality. V MTG si v úlohe mága, ktorý proti svojmu oponentovi či oponentom metá svoje kúzla, či už ide o vyvolávanie kreatúr alebo ničivé, manipulačné alebo iné efekty. Za každé kúzlo musíš zaplatiť určitým počtom many, ktorú nepravidelne naberáš v podobe landov v priebehu celej hry. Hráči majú väčšinou 20 životov a snažia sa toho druhého poraziť. Oproti iným karetkám má za sebou už mnohé rozšírenia a existuje v rôznych formátoch, teda herných režimoch. Môžeme povedať, že tým, ako je u nás Magic: The Gathering dlho, má medzigeneračný presah - nie je výnimkou, že hrajú rodičia so svojimi deťmi. Je to jedna z najkomplexnejších kartových hier na svete, kde každý ťah môže zapríčiniť prehru alebo výhru – ide veľa o zvažovanie možností a pracovať s tým, čo práve máš. V hre je kladený veľký dôraz na stratégiu a funkciu balíčka, s ktorým hráš. Veľkú úlohu zohráva aj zberateľstvo – karty majú nádherné artworky a vychádzajú v zberateľských edíciách. Najväčšou zbraňou je poznať čo najviac kariet a vedieť s nimi čo najlepšie naložiť - vedomosti a sklušenosti sú tu kľúčové.

Ako začať

Najlepšie sa začína s Planeswalker decky. Ku kompletnému 60 karetnému balíčku v balení nájdeš ešte jeden booster a papierový deckbox, čo je za tú cenu výhodná ponuka. Pozri sa na náš návod na hranie MTG a omrkni tiež rôzne formáty.

Pokémon

Druhá najstaršia karetka z nášho výberu, existuje už aj viac ako 20 rokov. Dvaja tréneri sa stretávajú proti sebe a snažia sa "knockoutovať" 6 súperových pokémonov - alebo stačí 1, keď za neho súper nemá koho nasadiť. Každý pokémon vykonáva niekoľko útokov ak tomu potrebuje čerpať energiu. Pokémon sa dodnes hrá turnajovo po celom svete a je to rovnako veľká investičná záležitosť pre zberateľov, kedy sa niektoré karty predávajú za $300k+ (Charizard 1 edícia). 60 karetný deck sa točí okolo pár pokémonov a 1 evolúcie, ktoré sú podporené kartami trénerov. Mimo svoj ťah nemôžeš prakticky nič robiť (menej interaktívne, či sa to dá tak nazvať. Energia hráš priamo na Pokémona, na rozdiel napríklad od landov (MTG), kedy je mana voľne na použitie. Na druhú stranu vyvolanie Pokémona nič nestojí. V hre je aj dosť náhody vďaka Coin flipu (útoky, draw, iné efekty).Patrí medzi jednoduchšie karetky.

Ako začať

K Pokémon TCG sa predávajú Theme decky a Battle decky. Keď názov balíčka obsahuje ešte navyše "V", znamená to, že v balíčku nájdeš nejakú lepšiu, raritnejšiu kartu. Nájdeš v nich tiež ešte aj deckbox, ale nie booster. Omrkni náš návod na to, ako Pokémonov hrať.

Flesh and Blood

Relatívne čerstvá novinka z Nového Zélandu. Tu proti sebe bojujú dvaja bojovníci, či už mágiou, alebo bojovým umením. Rozdiel oproti MTG je ten, že si volíš hrdinu, za ktorého budeš bojovať. Každý z nich má svoje vlastné schopnosti a ability. Spoločne s nimi ide hneď na začiatku hry do bitky aj ich výstroj a každý kúsok zbroje má svoje vlastnosti. Súboje prebiehajú v tzv. Combat Chainech, v ktorých sa útoči a reaguje, na to sú potom určené karty so špeciálnymi pravidlami. Platidlo pre jednotlivé akcie predstavuje obetovanie karty z ruky s určitou hodnotou, aby si mohol/a zahrať iné karty. Cieľom hry je opäť zraziť počet životov protivníka na 0. V tzv. Blitz formáte majú hráči 20 životov av Contructed formáte 40 – tomu sú uspôsobené aj karty hrdinov. Oproti ostatným predstaveným hrám je to veľa o premýšľaní dopredu a zvažovaní rôznych taktík. Je potrebné niečo obetovať, aby si vykonal/a nejakú akciu. Hráča to núti zvažovať možnosti. Hra je veľmi zameraná na konkrétnu situáciu, čo práve máš v ruke a ako s tým čo najlepšie naložiť. Treba mať na pamäti, že to čo máš v ruke slúži ako na útok, tak aj na obranu. To vnáša úplne iné strategické možnosti. Špeciálne pravidlo je odkladanie si karty do arzenálu a na to nadväzujúce schopnosti postáv či abilit. Čo prináša ďalšiu možnosť taktiky a využitia príležitosti. Hra je pomerne rýchla - obzvlášť v Blitz formáte. Oproti Magicu je to teda o dosť divokejšie. Aj tu sa zbierajú karty a každá má svoju hodnotu podobne ako v MTG - tu je Common, Rare, Mythic, Legendary, Fabled.

Ako začať

Pre F&B sa vyrába Blitz decky (pre formát Blitz). Súčasťou je hrdina aj equip. Ideálne, kedy nevieš ako balík poskladať. Na to, že ide o štartové balíčky, sú dosť silné. Ale na rozdiel od ostatných hier v nich nenájdeš ku kartám nič naviac. Pozri sa na náš článok o pravidlách Flesh and Blood.

Digimon

Najčerstvejšie TCG existujúce od roku 2020. Do Európy sa Digimoni dostali prakticky až tento rok/koncom minulého roku. Na prvý pohľad veľmi podobné Pokémonom a nie iba hrou (play area, evolúcia), ale obe hry vychádzajú z anime (tzv. digitálne pokémoni). Namiesto prize kariet oproti Pokémon, sú tu security karty (v podstate tvoje životy). Protihráč na nich útočí a akonáhle nemáš žiadnu security kartu, môže vykonať voľný útok a tým vyhral. Okrem digimonov tu sú ďalej digi vajíčka a option karty (spelly). Deck sa skladá z 50 kariet, ale je tu aj druhý mini deck Digi vajíčok (5 kariet), z ktorých evoľvujete digimony. Opäť je tu rozdiel oproti Pokémonu TCG, a to že nemusíš dodržať nejakú "lore", ale len farbu a level. Najväčší ťahák tejto hry je za Sonyho Memory gauge (mana, energia). Tá tu nie je v podobe kariet, ale stupnice (10–0–10), kde sa žetón posúva tam a späť. Keď hráš kartu, platíš nejakú cenu a posunieš žetón o toľko k strane súpera. Akonáhle prekročíš 0, odohrá sa posledný zahraný efekt (efekty) a tvoj ťah tým končí. Sekvencia hrania kariet je tu práve preto snáď ešte dôležitejšia ako v MTG – nemáš istotu, kedy tvoj ťah končí cez Security karty. Veľké mínus hry je, že chýba mulligan, tzn. musíš hrať s kartami, ktoré si vezmeš hneď po prvýkrát.

Ako začať

Pre hru Digimon TCG existujú predkonštruované Starter Decky, v ktorých nájdeš 50 karetný balíček a 4 vajíčka – takže to piate vajíčko, ktoré k hre potrebuješ musíš hľadať buď v boosteroch alebo s niekým vymeniť. Alebo môžeš hrať so štyrmi vajíčkami alebo úplne bez nich. Viac pravidiel nájdeš v našom návodu Ako hrať Digimon TCG.

Ktorá z nich je na začiatok najlepšia?

Začiatočníkom by sme odporučili Pokémonov. Podobne jednoduchšie sú aj Digimoni. No a asi najťažšie na stratégii je Flesh and Blood.