Ako vybrať prvé karty?

Tip: Všetky karty, ktoré máme aktuálne na sklade, nájdeš v kategórii Cardistry

Aké karty sú najlepšie?

Ak začínaš, rozdiel medzi kartami za 1 Euro a 4 Eura spoznáš, ale rozdiel medzi kartami za 4 Eura a 40 Eur spoznajú až skúsení kúzelníci a cardisti.

  • Za 1 Euro zoženieš napríklad karty s krtkom, ktoré sú často nízkej kvality a málo vydržia (väčšinou majú iba dve vrstvy papiera, sú príliš mäkké a vôbec nie sú pružné).
  • Za 4 Eura zoženieš karty s povrchovou úpravou pre dlhšiu životnosť.
  • Za 12 Euro až 40 Euro si kúpiš dizajnové balíčky, ktoré väčšinou majú o niečo vyššiu kvalitu. Ale je pravda, že často platíš aj za značku.


Kúzelnícke trikové balíčky stojí cca 20 – 40 Euro. Karty majú kvalitu porovnateľnú s Bicycle Standard, ale kupuješ ich hlavne kvôli tajomstvu/nápadu tvorcu. Kúzelnícke trikové balíčky zoženieš ale aj za 4 Eura. Zvládneš s nimi rovnaké triky, len nebudú mať povrchovú úpravu ako drahšie balíčky. 

Tip: Všetky kúzelnícke balíčky na triky nájdeš v podkategórii Kouzelnické karty

Povedali by sme ale, že najlepšie karty na kúzlenie sú karty, ktoré ti požičajú sám divák. Takže ak kúzlite v krčme a chlapci ti požičajú šalátové vydanie kariet na prší a ty s nimi ukážeš kúzlo, dostaneš oveľa väčšiu pochvalu, ako keby si použil svoje dizajnové Fontaine. Každý divák má totiž podozrenie, že je kúzelníkov balík cinknutý alebo inak upravený.

S čím začať?

Pokiaľ chceš kvalitné karty, na štart odporúčame Bicycle Standard, alebo lacnejší variant Seconds.

Zo začiatku budeš robiť triky, čo sú automatické (fungujú samy matematicky a pod.). Pri týchto trikoch nezáleží na kvalite kariet, len je potrebné, aby bol balíček kompletný a dobre čitateľný.

Ak ťa kúzlenie chytí, je dobré si po pár mesiacoch zaobstarať karty s finishom, ktorý ti pomôže urobiť napríklad pekný vejár. To je hlavná výhoda balíkov okolo 4 Eur.

Čo je finish?

Finish je posledná chemická úprava kariet, ktorá predlžuje ich životnosť. Ale v komunite sa finishom označujú všetky nasledujúce parametre:

1. Stock (papier, na ktorý sa karty tlačia)

Základné rozdelenie je:

  • Casino – Hrubšie, odolnejšie (Bee).
  • Modern (USPCC retail) – Tenšie, pretože ich stroj viac zlisuje (Tally-Ho).

Vlastnosti stocku sa neustále menia, a to kvôli zmenám materiálu, nepresnosti strojov a klimatickému prostrediu. Preto ti niekedy pripadajú dvoje rovnaké karty iné. Pri limitovaných edíciách sa to len tak nestane, pretože sa tlačia naraz. Pri štandardných deckoch sa to ale deje celkom často.

Ďalšie typy stocku sú:

  • Crushed stock – O niečo pružnejšie.
  • FCS certified stock – Vyrobený z recyklovaného materiálu, karty sú tvrdšie (Monarch).
  • Cartamundi B9 (Butterfly) a E7 stock (Cohorts) – Inspirace Crushed stocku.

2. Cut (spôsob orezania kariet)

  • Tradičné – Nôž reže z obrázkovej strany. Dnes sa toľko nepoužíva. Hodí sa na stolné triky, pretože s nimi ide Faro shuffle na stole.
  • Moderné – Nôž reže obrátene, teda oblá strana vznikne na zadnej strane a plochá na lícoch. Používa sa u väčšiny kariet.

3. Embossing

Priehlbiny v kartách, do ktorých sa dostáva vzduch. Karty sa vďaka nemu lepšie kĺžu. Nevýhodou je, že sa karty horšie ovládajú po rozbalení, ale majú dlhšiu životnosť.

  • Air cushion finish – Bodky na kartách (Tally-Ho).
  • Linen finish – Namiesto bodiek sú linky (Copag).
  • Smooth – Hladké karty. Lepšie sa ovládajú začiatočníkom, ale rýchlo strácajú vlastnosti a karty sa na seba začínajú lepiť. Sú vhodné skôr na cardistry (Aviator).

4. Kvalita

Q1 je najvyššia možná kvalita, s ktorou sa stretneš napríklad pri limitovaných balíčkoch. Q4 je potom štandardný balík Bicyclov (niektoré nemajú presne vycentrovaný dizajn atď.).

Plastové karty

Ďalším typom kariet sú karty plastové. Tých cardistov a kúzelníkov veľmi neosloví, pretože sa nedajú tak dobre kontrolovať ako papierové – sú tvrdé a pružné.

Naopak na hranie kartových hier sú najlepšie, hlavne preto, že vydržia skoro všetko. Sú vodeodolné a ohnutie karty ju nepoškodí. Ideálne ako cestovný balíček na hranie kariet.