Triky s poker žetónmi

Chceš sa naučiť triky so žetónmi a frajeriť pri pokri? Máme pre teba tutoriál!

Aké vybrať žetóny

Triky idú vlastne so všetkými žetónmi (čiže chips, chipy). Na výber máš celoplastové žetóny – tie sú ľahké a triky sa s nimi nerobia tak príjemne, ako so žetónmi, ktoré majú keramické jadro. Poslednou možnosťou sú žetóny s kovovým jadrom, ale tie môžu mať ostrejšie hrany. S guľatejšími hranami ti to pôjde lepšie. Všetky nasledujúce tričky je super vedieť v oboch rukách, takže až to budeš vedieť svojou dominantnou rukou, potrénuj aj druhú.

Up & Over

Tento trik využiješ asi zo všetkých najviac. Ide vlastne o prehodenie jedného žetónu na vrch kôpky. Využíva sa, keď máš žetóny rôznych hodnôt. Na naučenie budeš potrebovať tri žetóny. Chyť si ich do končekov prstov – prstenník, prostredník a ukazovák. Prostredníček nie je zas taký nutný, môže byť o žetón len opretý, vyzerá to potom lepšie. Palcom urob pohyb smerom k prstenníku a predný žetón pootoč smerom nahor, aby ostatní presahoval len asi o polovicu. Do tej chvíle žetón stále drží aj ukazovák, ale odteraz všetku iniciatívu preberá palec, ktorý žetón zarovná k ostatným z druhej strany. Po chvíli už tento trik budeš vedieť na jeden pohyb :) Postupne môžeš k trom žetónom pridávať ďalšie.

Up & Over je základ pre všetky pokročilejšie triky.

Šmýkačka

Úplne jednoduchý a Dejfov obľúbený trik. Ide vlastne len o poslanie žetónov z jednej ruky do druhej cez stôl, skĺznu sa. Určite ti v tomto tričku pomôže podložka. Vezmi si do pravej ruky zhruba päť žetónov. Chyť si kôpku medzi koniec palca a prvú kosť ukazováka. Dôležité je zachovať ruku statickú a nepomáhať s ňou žetónom. Ruku maj v uhle zhruba 45 stupňov voči podložke. Druhú ruku maj v podobnom uhle, aby sa pod ňou poslaný chip zasekol. Zároveň maj druhú ruku pootočenú, ako by si chcel pred divákom niečo skryť, pretože pred ním chceš skryť žetóny, ktoré sa o ruku nezaseknú, ale spadnú naplocho.

Palec pravej ruky postupne uvoľňuj a púšťaj jednotlivé žetóny. Ideálne ich potom pusť všetky hneď po sebe, aby vytvorili húsenicu. Keď ich pustíš všetky naraz, nevyzerá to tak dobre.

Back Spin

Tento trik spočíva v tom, že žetón sa ti odkotúľa z ruky a vzápätí sa do nej vráti. Žetón chyti za okraj na zhruba dvoch hodinách. Ťukni s ním do stola a pootoč ho v opačnom smere, než kam ho posielaš. Táto spätná rotácia spôsobí to, že sa ti potom do ruky zase vrátia. Back Spin sa dá robiť na metrovú aj dlhšiu vzdialenosť.

Všetky triky môžete robiť s mincami a čím budú väčšie, tým ľahšie to bude. Ale všeobecne je to s nimi ťažšie.

Dejf ťa naučí triky so žetónmi, ktoré nadväzujú na predchádzajúci začiatočnícky tutoriál

Chip twirl

Pretože už vieš Up & Over, môžeš sa naučiť Chip twirl. Jednoducho po prehodení žetónu a predtým ako ho s kôpkou zarovnáš, využiješ to, že trošku čouhá. Palcom nazdvihni oba krajné chipy a prostredné vykĺzne von. Prsteníkom ho vysuň úplne a prostredníkom ho otoč o 180 stupňov. Potom ho zasuň späť medzi krajné žetóny. Existuje ale aj metóda, v ktorej sa prostredný žetón drží medzi prostredníkom a malíčkom a otáča sa prstenníkom.

Butterfly

Pokiaľ si sa naučil Chip twirl, môžeš prejsť ďalej, na tzv. motýlika. Trik vyzerá tak, že máš žetóny rozložené medzi prstami, v každej medzere jeden, takže potrebuješ 4 žetóny. Začiatok je úplne rovnaký ako pri Chip Twirle, akurát prostredné žetóny sú dva. Keď ich vysunieš od krajných, pomôžeš si prostredníkom a priblížiš ich k palcu. Dôležité je, aby medzi prstami smerom dole trčala aspoň polovica žetónov. Drž je medzi prstenníkom a palcom. Malíček približ k palcu a dvojicu žetónov ním presuň tak, aby sa opierala o prstenník a malíček. Druhá dvojica je medzi palcom a ukazovákom. Prostredníčkom choď medzi žetónmi, palec si potom schopný od žetónov odtiahnuť. Dvojicu pri ukazováku teraz môžeš palcom rozdeliť a prostredníkom zase rozdeliť dvojicu pri malíčku. Obe rozdelenia si môžeš vyskúšať jednotlivo. Výsledkom je, že medzery medzi prstami sú zaplnené žetónmi.

Do pôvodnej pozície sa vrátiš tak, že žetóny zase zhrnieš do dvojíc, hornú dvojicu potom len prehodíš na spodnú a máš opäť kôpku :)

Flower

Variant motýlika s piatimi žetónmi, kedy je zaplnená aj "medzera" medzi palcom a malíčkom, takže z žetónov vyjde kytička. Ako Dejf hovorí, je to podobný trik, ale využíva sa u neho viac gravitácie. Najskôr prehodíš dva chipy (Up & Over). Tieto dva žetóny teda v pozícii Butterfly držíš medzi palcom a ukazovákom. Potom približ palec k malíčku a nechaj jeden z dvojice spadnúť do medzery medzi nimi. Je to o niečo ťažšie ako Butterfly. Ak sa ti potia ruky, utieraj si ich (aj žetóny), pretože potom to budeš mať jednoduchšie.

Two handed butterfly

Butterfly v oboch rukách pre fajnšmekrov. Na ľavej ruke funguje trik rovnako, ale ak si pravák, asi ti to pôjde horšie. Ide to ale ešte vyšperkovať - keď si vezmeš o dva žetóny viac (4 + 4 + 2) a do pravej ruky si ich vezmeš 6 (ak si pravák) a do ľavej 4, môžeš urobiť vlastne dvojručnú veľkú kvetinu z žetónov. V pravej ruke urob dvakrát Up & Over a vysuň tri žetóny tak, aby ti pri palci zostali dva (a pri malíčku jeden). Nasleduje krok, v ktorom urobíš motýlika v pravej ruke, ale vyjde ti tak, že máš pri palci dva žetóny a pri malíčku tiež dva žetóny. V ľavej ruke urob obyčajného motýlika. Keď dáš obe ruky k sebe, rozdeľ malíčkom spodnú dvojicu žetónov a palcom hornú. Do východiskovej pozície je asi nemožné sa dostať, preto po dokončení triku môžeš zhodiť žetóny na stôl :)

Chip shuffling

Chip shuffling alias stromček. Keď sú na stole dve kôpky žetónov dvoch farieb, môžeš ich opakovaným zamiešaním dostať zase do dvoch kôpok dvoch farieb. Väčšinou sa trik robí s piatimi žetónmi a pomôže ti, keď budú ťažšie a budú mať oblejšiu hranu. Aby si pochopil, ako to funguje, skús to najskôr napríklad len s dvoma a dvoma žetónmi.

Pri miešaní ťa bude zvádzať držať pravú kôpku všetkými prstami a ľavú chytiť ukazovákom. Dá sa to takto naučiť, ale je lepšie použiť metódu s prostredníkom. Takže: Pri trikovaní pravou rukou si okolo kôpky vpravo polož prstenník a malíček a okolo ľavej kôpky palec a ukazovák. Prostredníček je priamo medzi nimi. Pretože budeš obe kôpky tlačiť proti sebe a zdvihneš ľavú kôpku pomocou prostredníka, žetóny do seba krásne zapadnú. Akonáhle budeš mať techniku natrénovanú, môžeš pridávať ďalšie chipy.