Akú doskovkou začať?

Aké doskovky priniesol rok 2020? Predstavme si tie najlepšie vstupné hry roku plus nejaké lety overenej klasiky.

Čo sú to vôbec vstupné hry? Skrátka hry, ktorými sa dá dobre vstúpiť do sveta doskoviek. Mávajú jednoduché pravidlá, kratšiu hernú dobu a tému prívetivú pre všetkých – takže majú potenciál nalákať nováčikov.

Tip: Všetky doskové hry nájdeš v kategórii Doskové hry.

Hry roku 2020

Small World of Warcraft

Small World of Warcraft je svižná control area hra, ktorá čerpá zo Small World a samozrejme World of Warcraft. Každý si zvolí fantasy rasu spoločne so zvláštnym zameraním (ktorých je toľko, že kombinácie urobia každú hru inú) a dobýva územie pomocou žetónov. že sa územie v jednotlivých kolách môže meniť as tým sa môže meniť aj tvoja taktika.

 

7 divů světa – edice 2020

Táto klasika sa po skoro desiatich rokoch vracia v novej edícii. Hzmenou je grafika kariet v štýle 7 Divov duel, kedy karty je možné skladať pekne pod seba. Je to draftovacia kartová hra, v ktorej sa staneš vodcom jedného zo 7 antických miest a počas troch vekov budeš budovať svoje mesto - rozvíjať obchod, vedu, vojenstvo... Na začiatku každého veku sa hráčom rozdá 7 kariet budov, jednu z nich si vyberú a zvyšok pošlú ďalej susediacemu hráčovi. Tejto mechanike sa hovorí draft. Toto robia všetci súčasne a akonáhle má každý vybrané, otočí kartu a môže ju postaviť, predať, alebo použiť na stavbu divu. Budovy hráčom prinášajú rôzne suroviny, zľavy na stavby, obchody, vojenskú silu, víťazné body... Táto fáza sa opakuje, pokiaľ všetci nezahrajú 6 kariet – tým končí vek. Potom sa rovnako odohrajú ďalšie dva veky a na konci tretieho prebieha záverečné bodovanie.

Výhodou tejto hry je, že všetka interakcia hráčov sa odohára iba medzi susedmi (hráči po tvojej ľavici a pravici). Nemusíš riešiť, čo sa deje na druhej strane stola, a tým, že všetci hrajú súčasne, nemá počet hráčov (až 7) na herný čas veľmi veľký vplyv. Hra je jazykovo nezávislá, preto toľko ikonografia.

vstupni-7-divu-min

 

Vládce Tokia

Hľadáš rýchlu kockovú hru? Ponúkame ti novú edíciu Vládcu Tokia, Dark edition, ktorá je dokonca zberateľská. Spočíva v tom, že hádžeš kockami za svoju „potvoru“, ako hovorí Dorreah. Ten, kto hádže najlepšie, sa stane vládcom Tokia. Máš až tri hody a pred každým z nich si môžeš dať niektoré kocky bokom a prehodiť zvyšok. Na konci tretieho hodu (alebo aj skôr ak si s hodom spokojný) sa vyhodnotí výsledok. Zbieraš body, energia na nákup vylepšení monštrá, liečiš sa a útočíš. Zaujímavé je, že pri útoku si nevyberáš cieľ, ale útočíš na hráča, ktorý je práve v Tokiu. Hráč, ktorý je v Tokiu, zase útočí na všetkých ostatných. Ale byť v Tokiu má aj svoju výhodu. Pokiaľ prežiješ bicykel, dostaneš body. Vyhráva ten, kto nazbiera ako prvý 20 bodov, alebo prežije ako posledný. Vládca Tokia si môžete zahrať až v 6 hráčoch. Komponenty novej edície sú vylepšené a pribudla aj jedna nová mechanika - stupnica zla, kedy za postup hore dostávaš doštičku s devastujúcou schopnosťou.

vstupni-vladce-tokia-min

 

Harry Potter: Boj o Bradavice

Ide o kooperatívnu deck-building hru, ktorá je koncipovaná tak, že ťa v prvých dvoch ročníkoch naučí metódu deck-buildingu používať. Pokiaľ už to vieš, môžeš rovno začať v treťom ročníku. Každý ročník je náročnejší. Pravidlám tejto hry sme venovali samostatné video a článok - Ako sa hrá Harry Potter: Boj o Rokfort.

 

Munchkin: Podzemí

Hra, ktorá má veľa edícií a rozšírení, je kartová hra Munchkin. V priebehu sa predieraš dungeonom až k záverečnému bossovi a máš za úlohu ho poraziť. Po ceste k nemu zbieraš karty, ale tiež to sťažuješ protihráčom. Celá hra je nabitá humorom - ilustrácie, hlášky, názvy kariet. Nájdeš v nej aj inšpiráciu RPG a fantasy svetom.

 

Fotosyntéza

Fotosyntéza nie je ani kartová, ani kocková doska. Je to hra o životnom cykle. Hráči pestujú svoje stromy (každý jeden druh), pričom potrebujú svetelné body. Tie v priebehu zbieraš, ale protihráči ti v tom môžu zabrániť - ich stromy totiž vrhajú tieň. Obsahuje papierové modely stromov v rôznych štádiách, čo je celkom paradox vzhľadom na to, z čoho sa papier vyrába. 

Nova Luna

Táto hra sa na Spiel des Jahres dostala do užšieho výberu. Je abstraktné, ale má naozaj jednoduché pravidlá. Vyberáš si doštičky s úlohami, ktoré plníš. Keď úlohu splníš, dáš na doštičku žetón. Vyhráva ten, kto sa ako prvý zbaví všetkých žetónov. Ak si fanúšik Azulu, tu si prídeš na svoje! 

Starší vstupní hry

Azul

Hovoril v predchádzajúcom odseku niekto Azul? Pokiaľ ťa šialenstvo roku 2017 minulo: Azul je abstraktná rodinná hra, v ktorej máš za úlohu zdobiť stenu paláca farebnými dlaždicami. Umiestňovať ale musíš strategicky! Dlaždice berieš zo spoločnej ponuky nákladov a vždy si musíš vziať všetky dlaždice jednej farby. Ty potom umiestniš na ľavú stranu svojej dosky. To isté potom urobí ďalší hráč a takto sa postupne budete striedať, kým nedôjdu dlaždice z ponuky. Potom sa na tvojej doske za každý plný riadok jedna dlaždica posunie doprava na svoje miesto a oboduje sa.Bodovanie sa spočiatku môže zdať trochu zložitejšie, ale po pár kolách sa do toho dostaneš. Akonáhle niekto vyplní jeden riadok na pravej strane dosky, hra končí. Hra je svižná a obsahuje krásne komponenty.

azul

 

 

Takenoko

Podobne ako Azul aj Takenoko je krásne spracovaná farebná hraV hre ide o pestovanie bambusu, rozširovanie záhradky a kŕmenie nenásytnej pandy. Toho hráč dosiahne pomocou jednoduchých akcií. Na základe svojich tajných úloh sa snažíš mať políčka záhrady jednej farby v určitom tvare, bambus jednej farby v určitej výške a docieliť, aby panda konzumovala bambus jednej konkrétnej farby. To všetko prináša víťazné body. Akonáhle niekto z hráčov splní určitý počet úloh (podľa počtu hráčov), tak sa sčítajú všetky body a kto ich má najviac, je víťaz.

vstupni-takenoko-min

 

Pandemic

Pandemic je kooperatívna hra – všetci hrajú za jeden tím a snažia sa poraziť samotnú hru. Výhodou tejto mechaniky je to, že nie je prekážkou, keď pozná detailné pravidlá hry iba jeden z hráčov. V hre Pandemic sa 2 až 4 hráči stávajú členmi tímu na kontrolu a prevenciu chorôb a ich úlohou je zastaviť šírenie chorôb, vyliečiť nakazených a vyvinúť lieky. Akcie sú veľmi jednoduché a sú popísané na pomocnej kartičke, ktorú každý hráč môže mať pred sebou. V hre vás bude tlačiť čas v podobe balíčka kariet. Keď dôjde, alebo keď vypukne ôsma epidémia, prípadne sa jedna z chorôb rozšíri natoľko, že už ju nie je možné zastaviť, tak ste skončili. Cesta za víťazstvom je len jedna: nájsť lieky na všetky 4 choroby. Hra má niekoľko obtiažností, takže pokiaľ vám príde prvá jednoduchá (tú väčšina zvládne aj na prvýkrát), nie je problém si ju zdvihnúť o dve až tri obtiažnosti vyššie. A to už je výzva.

pandemic

  

Jízdenky, prosím! (Ticket to Ride)

Jízdenky, prosím! je dnes už klasika a asi najznámejšia hra s vláčikmi. Spočíva v tom, že staviaš železničnú sieť a snažíš sa spojiť dve mestá podľa úlohy na karte, ktorú na začiatku hry dostaneš. Karty ešte môžeš získať v priebehu hry a na konci za ne získať body. Vo svojom ťahu si buď vezmeš 2 karty podľa farby, novú úlohu alebo vyložíš z ruky karty jednej farby a tým postavíš novú trať. Za 10 minút vysvetlené, za 45 minút odohrané. Navyše si môžeš vybrať medzi mapou Ameriky, Ázie a Európy.

vstupni-jizdenky-min

  

Břink!

Břink! v origináli Clank! je deck-building hra, ktorá ale nie je čisto kartová. Pohybuješ sa navyše po hernom pláne. V Břinku hráš za zlodeja a ideš do podzemia ukradnúť poklad, ktorý stráži drak. Na to slúži balíček kariet, ktorý na začiatku majú všetci hráči rovnaký a postupne si doň dokupujú lepšie karty. To prinesie silnejšie akcie na zahranie. Hýbeš sa po hernom pláne, bojuješ s nepriateľmi a robíš hluk (tzv. břink). Keď ho urobíš veľa, drak na teba môže zaútočiť, tým ubrať životy a nemusíš sa dostať z podzemia živý. Ten, kto toho stihne ukradnúť najviac a prežije aj cestu späť, je víťaz

brink

  

Doba kamenná

Doba kamenná je príkladom worker-placement hry. Worker-placement je mechanika, kedy máš na starosti nejakých pracovníkov v podobe rôznych panáčikov a ty pokladáš na políčka herného plánu. Tam pracovníci vykonávajú nejakú akciu – väčšinou získavanie zdrojov. V Dobe kamennej sa staneš vodcom kmeňa a budeš rozhodovať o tom, kto obstará jedlo, kto suroviny na stavbu chyže, kto obrobí polia a ďalšie veci pre civilizačný rozvoj. V hre hrajú veľkú úlohu aj kocky, čo hráčom môže pripadať veľmi náhodné do celkovo strategickej hry, ale je možné ich pomocou prvých nástrojov modifikovať. Vyhráva ten, kto má na konci hry najviac bodov z budov a kariet.

stone-age

 

Century: Cesta koření

Century: Cesta koření je hra, v ktorej sa staneš obchodníkom s korením. Snažíš sa ho predať s čo najväčším ziskom. Je to rýchla hra s pár pravidlami. Zahráš akčnú kartu, ktorá prinesie nové korenie, alebo si ich vymeníš za vzácnejšiu. Akčné karty si môžeš aj kúpiť. Ďalej si môžeš vziať kartu kupca a tým predať korenie, alebo si vziať späť všetky svoje zahrané akčné karty. Toto sa opakuje, kým niekto nemá 5 kariet kupcov a na konci sa spočítajú len body. Skvelá kombinačná hra, kde čo najefektívnejšie hráš karty, aby si získal potrebné korenie a predal ho tomu správnemu kupcovi.

century

Ethnos

Jednoduchá a veľmi svižná area control hra. Snažíš sa mať vplyv v čo najviac kráľovstvách a na konci troch vekov mať čo najviac bodov. Ťahy sú veľmi rýchle a aj v plnom počte hráčov sa dá celá hra odohrať počas hodiny. Vo svojom ťahu buď vykladáš skupiny národov, ktoré sa na začiatku hry náhodne vyberú, alebo si doberáš kartu z balíčka, prípadne spoločnej ponuky. Vek končí akonáhle sa z balíčka kariet vytiahnu tri draci. Na hre je tiež zaujímavé, že herný plán má tvar Slovenska.

ethnos

 

Na křídlech

Na křídlech (neboli Wingspan)je snáď najpopulárnejšou hrou roku 2019. Získala plno ocenenia a na BGG je na prvom mieste v kategórii rodinných hier. Hra má krásnu grafiku, komponenty, originálnu tému a jednoduché mechaniky. Na prvý pohľad sa môže zdať zložitá, ale po prvom alebo druhom ťahu sa chytíš. Vo svojom ťahu zahráš jednu zo 4 akcií – vyložíš kartu, berieš potravu, karty alebo znášaš vajcia. Potom sa spustia efekty kariet vtákov na vašej doske. Hrá sa opäť na víťazné body, ktoré dostávaš za tajné a verejné úlohy a vajíčka. Body môžu generovať aj samotní vtáci. Na křídlech je jedna z mála kompetitívnych hier, kde môžeš skončiť poslednú a rovnako mať dobrý pocit z hry.

 

Dúfame, že dáš nejaké z týchto hier šancu, a veríme, že ti otvoria dvere do sveta doskoviek!