Citadel Contrast farby

V ďalšom diele o farbení miniatúr si povieme, čo sú to contrast farby a aké sú ich plusy aj mínusy.

Čo sú to Contrast farby?

Ak už si čítal videl náš návod Ako na Base, Shade a Layer farby, Contrast farba je veľmi zjednodušene Base a Shade farba v jednom. Nanáša sa na model, na ktorý už bol vopred nanesený undercoat a akonáhle Contrast farba zaschne, je to ako by miniatúra prešla Base aj Shade fázou. Tým pádom ti ušetria dosť času. Navyše sa Contrast farby neriedi. Na druhú stranu Contrast farieb nie je tak veľký výber.

Tip: Omrkni, aké Contrast farby máme skladom.

Kedy ich použiť?

Miniatúry nafarbené len Contrast farbami sú veľmi výrazné, jasne farebné. Niekedy im ale chýba hĺbka a detaily, preto preto Contrast farby používaj skôr na jednoduché modely as tými detailnými sa pohraj a nešetri na nich čas. Každopádne dôležité je experimentovať a skúšať rôzne kombinácie farieb a techník. Na to, čo sa ti páči najviac, si prídeš iba sám/sama.

V praxi

Na model Stormcasta Dorreah vo videu najprv naniesol undercoat sprej – ako podklad pre Contrast farby boli špeciálne navrhnuté odtiene Wraithbone alebo Grey Seer. Po jeho zaschnutí potom nanášal Contrast farby priamo z fľaštičky. Nezabudni pretrepať! Rovnako ako pri nanášaní Shade farieb (sú podobne tekuté) si daj pozor na tzv. pooling – nenanášaj farby veľa, inak to nebude vyzerať dobre. Stormcasti majú často zlatú zbroj, preto bola použitá farba Iyanden Yellow. Na modrej časti odevu Dorreah použil Ultramarines Blue. Na ďalšie časti oblečenia modelu potom použil farby Skeleton Horde, Fyreslayer Flesh a na opasok a kladivo Basilicanum Grey.

Snímek obrazovky 2021-07-27 v 12.21.40-min

Vľavo je miniatúra Stormcasta nafarbená Base, Shade a Layer farbami, vpravo Contrast farbami.