Vyberáme Kendamu - typy a rozdiely

Keď človek začína, všetky kendamy vyzerajú rovnako. Preto sme vytvorili krátky prehľad toho, v čom sa kendamy líšia a podľa čoho vyberať.

Tip: Všetky kendamy, ktoré máme aktuálne na sklade, nájdeš v sekcii Kendama.

Špagát

Aký používaš povrázok je celkom jedno – dôležitejšia je dĺžka. Všeobecne sa odporúča 3–4 prsty (presah cez spodný kalíšok keď je tama napichnutá na spiku), ale je to o vkuse a veľa ľudí používa dlhšie. Dlhší povrázok sa hodí napríklad na juggly a dnes už je normálne mať povrázok s dĺžkou napríklad 8 prstov.

Tip: Nauč sa vymeniť špagát na kendame podľa článku Ako na kendamu.

Gule

Aj keď guľa sa na prvý pohľad líši len farbou, nie je to tak. Jedným z najdôležitejších parametrov kendamy je povrch gule.

kendama jak vybrat

2.1. Naturálna

Gule bez povrchovej úpravy. Väčšinou najviac kĺže.

kendama jak vybrat

2.3. Rubber (pogumovaná)

Pogumované gule skoro nešmýkajú. Preto sú lepšie na balančné triky ako je Lighthouse alebo Lunar.

kendama jak vybrat

2.2. Nafarbená (a nalakovaná)

Veľa záleží na konkrétnej farbe. Niektoré lepia, niektoré zase kĺžu viac ako naturálne.

2.4. Krom LOL clear (a alternatívy)

Extra lepivá guľa - pre niekoho až veľa. Je to dnes ten najbežnejší typ povrchu.

 

Tvar (shape)

Každá kendama má trošku iný tvar a každá je lepšia na niečo iné. Rozdiel nie je veľký (nie je to tak, že s jednou kendamou by trik šiel a s inou nie), ale s určitou kendamou sa niektoré typy trikov budú robiť o niečo pohodlnejšie.

Začiatočníci väčšinou rozdiely v tvare kendamy ani nespoznajú - čo ale spoznajú je veľkosť kalíškov. Napríklad Krom POP – kendama ktorú odporúčame začiatočníkom – má o niečo väčšie kalíšky, takže je jednoduchšie sa na nich triafať a balansovať na nich.

Neexistuje žiadny najlepší tvar – je to len o vkuse. Preto odporúčame si kendamu pred kúpou vyskúšať napríklad u kamaráta alebo na niektorej z našich pobočiek.

O výbere kendamy sme urobili samostatné video, kde sa dozvieš podrobnosti.

4. Detaily

Ďalšie veci co kendamu ovplyvňujú sú napríklad vyváženosť kenu a tamy alebo druh dreva. Keď vážia ken a tama podobne, robia sa lepšie triky typu juggle. Druh dreva je zase dôležitý, pretože určuje tvrdosť kendamy. To potom ovplyvňuje, ako dobre sa balansuje a tiež ako dlho vyrdží.

Viac o detailoch kendamy spomína Franta v tomto videu.