"Čo je to Cardistry?"
Túto otázku počúvame často, dokonca aj na kúzelníckych akciách. Preto vám znalým aj neznalým týmto článkom odvetvia viac priblížime.
Cardistry – umenie, v ktorom dominujú karty. Miešanie, žonglovanie s kartami... Krásna show.
Cardistry je spojenie slov CARD a ARTISTRY, teda umenie, v ktorom majú hlavné slovo karty. Toto slovo ešte pred pár rokmi ani neexistovalo, ale vďaka internetu sa rýchlo šíri a komunita rastie raketovou rýchlosťou. Hobby spočíva v miešaní kariet, trikoch s jednou (twirl) alebo dvoma kartami (izolácia), stavanie z kariet, vejároch, spreadech... Fantázii sa medze nekladú. Najdôležitejšie je to, aby to v očiach pozorovateľa vyzeralo čo najlepšie.
V poslednej dobe sa do cardistry dostávajú aj tzv. squidy alebo trainery. Ide o plastové alebo drevené doštičky na trénovanie multipacket flourishov, ktoré s kartami nejdú tak ľahko. Štýlov je mnoho. Ako vo všetkom je najlepšie začať s jednoduchšími trikmi, pretože zložitejšie sú zložené z tých základných.
To je cardistry. Stále nepreskúmaný odbor, v rámci ktorého sa na sociálnych sieťach denne objavuje množstvo nových nápadov.
Tip: Všetky naše karty nájdeš v kategórii Cardistry.
Cardistry ako koníček
Na skateboarde jazdí kde kto a keď sa chce pohybovať v komunite, zájde do skateparku. Ako je to ale s kardistermi? Tomuto špecifickému umeniu sa v tejto chvíli venuje len hŕstka populácie a tak cardisti žijú hlavne na internete. Ich „skateparky“ sú teda Instagram a Youtube.
Výhoda tejto komunikácie je tá, že sa spojíš s cardistmi zo všetkých kútov sveta. Dokonca nemusíš poznať ani jazyk, jednoducho sa dorozumievajú cez hmaty na kartách – o čom inom by ste sa chceli tiež baviť, žejo.
Ďalšou výhodou je to, že na natočenie niekoľkosekundového videa na Instagram máš neobmedzený počet pokusov. Následne vyberieš samozrejme ten najlepší a ten publikuješ. V reálnom svete, kde sa čas nedá vrátiť ani spomaliť, okolie zistí, že zas tak dobrým flourisherom nie si.
Tým nadväzujeme na ďalšiu výhodu natáčania trikov na video. Video je totiž možné spomaliť a ukázať tak obtiažnosť triku. Krásne je to vidieť pri triku “waterwheel” - spomalený je nádherný, ale v reálnej rýchlosti ho ani nepostrehneš.
Pokiaľ cardista vytvára svoje prezentačné video, tak ho len veľmi zriedka nájdeš nezostrihané. Na rozdiel od kúzelníkov, ktorí sa snažia svoje efekty nestrihať, aby ukázali tú skutočnosť triku, u cardistov sa vie, že nič neschovávajú a snažia sa všetko ukázať z čo najlepšieho uhla. Preto 2 aj viac strihov počas jedného flourishe nie sú vôbec na škodu. Známa vec je, že cardistry je technicky oveľa náročnejšie ako kúzla, preto sa do prezentačného videa použije len to najlepšie z natáčania.
Vďaka návodom na cardistry, ktoré spoločne s Michalom Ďurovičom, Adamom Gečnukom a Petrom Řehákom nahrávame na internet, sa v Čechách a Slovensku postupne hlási čoraz viac ľudí ku cardistry. Na cardistry jamy chodí čoraz viac účastníkov. A vďaka Jirkovi Hadašovi si mladí umelci mohli v máji 2018 zasúťažiť v oficiálne prvej českej kardistre súťaži naživo. Na takú súťaž na živo vo svete len ťažko narazíš.
Spísali sme aj najdôležitejšie pojmy, s ktorými sa v kardistre komunite stretneš, aby si už konečne tiež vedel(a), o čom to sakra hovorí.
Grip – držanie balíčka alebo karty
Cardistry – Umenie s hracími kartami (card-artistry). Nie sú to kúzla, človek vidí, ako sa to robí, nie je v tom tajomstvo.
Cardista/tka – Umelec/umelkyňa, čo robí cardistry.
Flourish – Pôvodný názov pre cardistry. Ešte predtým sa to volalo XCM (extreme card manipulation). Dnes sa flourishom nazývajú triky (napr. W.E.R.M. je flourish).
Cut – Rozpolenie balíčka. Niekedy sa slovom cut nazýva aj celý flourish.
Fan – vejár
Spread – rozprestretie kariet
OH – jednoručné (One-Handed)
Interlocks – prsty uzamknuté spoločne s balíčkom počas triku
Move – trik
Deck – balíček
Tains – karty Fontains
Packet – časť balíčka
Z grip – držanie kariet v tvare Z (základ pre väčšinu trikov, napr. Sybil)
Demo – Video, kde cardisti ukazujú v slowmo svoje triky bez komentára.
Finish – povrchová úprava kariet
Tip: O finishi sa toho dočítaš viac v článku Ako vybrať karty
Smooth – Buď označuje typ finishe (hladký bez embossingu), alebo "čisto urobený" trik.
Sloppy – Opak smooth, teda nepekne odprezentované
Regrip – prechytenie
Uncut sheet – Arch papiera, na ktorom je vytlačený celý balíček kariet, pripravený na vyrezanie. Niekto si ho zaobstará pred vyrezaním a zavesí na stenu.
Cardistry je možné deliť do niekoľko kategórií, ktoré sa neustále vetvia a vznikajú nové.
Na rok 2020 to zatiaľ vyzerá takto:
1. Displays
1.1. Shapes (tvary)
Zostavenie kariet do neznámeho alebo známeho tvaru ako je čvetec, trojuholník, veterník alebo iných zaujímavých ornamentov. Väčšinou sa umelec na pár sekúnd v obrazci zastaví a ukáže ho prizerajúcim.
1.2. Structure (konštrukcia)
Sem patria napríklad dobre známe hrady z kariet. Avšak nemusíš stavať iba na stole, ale aj v ruke a niekoľkoposchodovú "budovu" tak rotovať na ukazováku.
2. Packet cuts
Packet = balíček, cut = rozdelenie. Tento výraz sa ťažko prekladá.
2.1. Two handed cuts (dvojručné)
Za pomocou oboch rúk umelec rozdeľuje balíček medzi prstami na dva a viac menších častí. Následne ich skladá späť v rovnakej orientácii, ale ľubovoľnom poradí. Cardista sa nesnaží o falošné miešanie ako kúzelník.
2.2. One handed cuts (jednoručné)
Rozpolenie balíčka na dve a viac častí v jednej ruke. Predtým využívané kúzelníkmi na preloženie kariet v jednej ruke, teraz cardisti vytvárajú z rovnakého základu až 5 balíčkové miešanie.
2.3. Interlocks (prepletanie)
Počas triku má umelec prepletené prsty oboch rúk, alebo takú ilúziu pre diváka vytvára. Počas týchto hmatov sú väčšinou obe ruky v neustálom kontakte.
3. Fans and Spreads
3.1. Fans (vejáre)
Do tohto odvetvia patria všetky kartové vejáre. V jednej aj oboch rukách.
3.2. Spreads (rozprestieranie)
Ako spread sa označuje známe rozloženie kariet po stole, ktoré robí krupiér, keď začína nová hra Pokeru alebo Black Jacku. Cardisti však preferujú rozprestretie na svoje ruky.
4. Isolations (izolácia)
Vďaka šikovným prstom je karta izolovaná v priestore. Vnímaš tak pohyb prstov alebo okolia, karta sa však nepohne zo svojej pozície. Je možné izolovať aj určitý bod na karte, okolo ktorého napríklad rotuje.
5. Springs and Cascades
5.1. Springs
Spring = pružina, ťahať, klenúť (veľmi ťažko ide tento výraz správne preložiť). Pri týchto trikoch sa z jednej ruky dostáva balíček do ruky druhej, avšak kartu po karte. Tento efekt sa odohráva v desatinách sekúnd.
5.2. Cascades (kaskády)
Obdobné ako Spring, ale pri Cascade sa karty väčšinou miešajú. Často za použitia známeho Faro Shuffle.
6. Aerials (vzdušné)
Využitím fyzikálnych zákonov, ako je gravitácia, trenie, odpor vzduchu atď., vznikajú triky, kedy balíček alebo jeho časti lietajú kontrolovane vzduchom. A to bez pomoci gimmickov.
7. Twirls (kruhovité)
Karta sa točí na prste alebo sa krúti medzi prstami umelca. Tak nejako by sa dalo popísať toto odvetvie. Možno samozrejme rotovať medzi prstami aj viac kariet naraz.
8. Table stuff (triky na stole)
Tieto triky určite poznáš z filmov, kde krupiér robí triky na hernom stole. Cardista však nemá také prísne pravidlá ako v kasíne, a tak jeho triky na stole budú kreativnejšie.
9. Cardestroy (ničenie kariet)
Karty, ktoré využiješ na toto umenie, budú zohýbané alebo nastrihnuté. Využiješ tak nový tvar vďaka ohnutiu alebo zasunutiu do seba vďaka nastrihnutiu atď.
10. Cavity
Obdobné ako predchádzajúce, pretože pre tieto triky musíš karty mierne poničiť. Vytvorením rôznych dier v kartách je možné ich rohy a hrany do seba zapasovať a vytvárať tak unikátne triky.
11. Integrate (zjednocovanie)
Kombinovanie kariet s rôznymi predmetmi dennej potreby na vytváranie ešte zaujímavejších efektov.