Ako sa hrajú Pokémon karty (Návod)

O Pokémonoch už niekedy počul snáď každý. Pôvodne videohry a neskôr anime seriál, komiksy a hlavne: zberateľská kartová hra, ktorá je v poslednej dobe všade plno. Tu nájdeš, ako sa hrá.

Pokémon hra

Pokémon je podobne ako Magic: The Gathering zberateľská kartová hra (TCG = Trading Card Game). Hrajú ju proti sebe dvaja hráči a každý z nich má balíček 60 kariet – z toho max. 4 karty jedného mena. Kariet je niekoľko typov: pokémoni, energia a tréneri (o tom nižšie).Karty energií nijako obmedzené nie sú, len ak by si chcel používať špeciálne energie, ktoré majú nejakú vlastnosť, opäť platí obmedzenie 4 kópií jednej karty. Cieľom je vyradiť 6 protihráčových pokémonov a tým vyhrať hru.

Tip: Nižšie nájdeš sprievodcu Pokémon produkty. Všetky, ktoré máme momentálne na sklade, môžeš omrknúť v sekcii Pokémon. Pokiaľ ťa zaujímajú iné TCG, pozri sa do sekcie Zberateľské hry.

Set Up hry

Predtým, než si predstavíme typy kariet bližšie, pozrime sa na to, ako bude vyzerať tvoja hracia plocha. Vpravo hore by si mal mať balíček kariet, z ktorého si berieš. Pod ním je discard pile, teda kupička odhodených kariet – vyradených pokémonov a použitých trénerov. Vpravo dole môžeš na fotke vidieť karty, ktoré sú v ruke. Hore uprostred je aktívny pokémon, ktorý na sebe má energiu a zranenie - to si vysvetlíme nižšie. Je to ten, ktorý útočí na súperovho pokémona a na ktorého je útočené súperovým pokémonom. Aktívny pokémon môže byť vždy len jeden. Pod ním je lavička (bench), na ktoré môže byť maximálne päť pokémonov. Keď je pokémon vyvinutý, počíta sa stále ako jeden. Keď je tvoj aktívny pokémon porazený, ide na discard píle aj s energiami, ktoré na ňom sú. Na jeho miesto nastúpi pokémon z lavičky, ktorého si vyberieš. Pokiaľ v tej chvíli žiadneho pokémona na lavičke nemáš, prehral si hru. Vľavo hore vidíš 6 prize kariet. Ty by si mal mať vyskladané tak, aby bolo vidieť, koľko ich ešte máš, pretože keď ich všetky získaš, vyhrávaš hru.

Pokémon setup hry

Typy karet

1. Pokémoni

Tie môžeme ešte rozdeliť na basic a evolučné. Basic pokémona môžeš vyložiť z ruky rovno na lavičku, evolučného len na príslušného basic pokémona na lavičke. Tým sa ti pokémon vyvinie. Evolučné pokémoni sú označení ako Stage 1 alebo Stage 2, na karte to nájdeš hore vľavo vedľa mena. Keď už je Basic pokémon jedno kolo v hre, môžeš ho vyvinúť (z Basic pokémona môžeš urobiť Stage 1 a zo Stage 1 urobiť Stage 2). Platí ale, že každého pokémona môžeš vyvinúť len raz za kolo.  

Rookidee-Corvisquire-Corviknight evoluce

2. Trainer karty

Karty trénerov majú väčšinou jednorazový efekt. Buď si kvôli nim lízneš určitý počet kariet alebo si napríklad v balíku vyhľadáš pokémona. Všetko je na nich napísané (v angličtine). Keď efekt zahráš, karta trénera ide na discard píle.

Trénerov môžeme rozdeliť na tri podskupiny: Supporter, Item a Stadium.

Supporter kartu môžeš zahrať len jednu za kolo.

Trainer Supporter

Itemů môžeš zahrať neobmedzené množstvo za kolo. Tieto trainer karty majú ešte poddruh: Tool. To je vlastne vybavenie, ktoré môžeš pridať na pokémona a dať mu tak nejakú schopnosť, ktorú tool popisuje. Každý pokémon ale môže mať na sebe iba jeden tool.

Trainer ItemTrainer Item Tool

Stadium – štadióny – sú karty, ktoré menia podmienky pre oboch hráčov. Môžeš zahrať jednu za bicykel a či už predtým bola vyložená iná, platí vždy tá novšia a stará ide na discard píle.

Trainer Stadium

3. Energie 

Karty, ktoré môžeš mať v balíku neobmedzené množstvo. Nemajú žiadne schopnosti samy o sebe, ale raz za kolo môžeš energiu vyložiť na nejakého svojho pokémona. Pokémoni potom majú schopnosti, ktoré sa riadia podľa počtu energií, ktoré na nich sú. Aj to nájdeš napísané na karte pokémona – v spodnej časti. Typy energií sú označené rôznymi symbolmi a farbami a keď je namiesto symbolu biele koliesko s hviezdičkou, znamená to, že na type energie nezáleží.

Typy energií                Pokémon Duraludon

Časti karty

Ako si už mohol vidieť vyššie, na kartách je toho veľa napísané. Teraz si vysvetlíme, čo jednotlivé veci znamenajú.

Basic/Stage 1/Stage 2

Vľavo hore na karte pokémona nájdeš nápisy Basic alebo Stage 1 alebo Stage 2. To sme si vysvetlili už pri type kariet pokémon vyššie.

Stage 1

Životy

Vpravo hore na karte pokémona nájdeš životy. Akonáhle je pokémonovi ubrané v súboji toto číslo, je porazený a ide na dicard píle.

Zacian životy

Typ energie

Hneď vedľa životov je symbol typu energie, ktorú pokémon používa. Farba hrá rolu aj pre Weakness a Resistance.

Zacian typ energie

Weakness & Resistance

Vľavo dole sú údaje weakness a resistance. Tie udávajú výhody a nevýhody proti rôznym pokémonom. Napríklad niektorí pokémoni dostávajú od niektorých dvojnásobok zranení a pod.

Zacian WeaknessZacian Resistance

Útok a abilita

V spodnej polovici karty nájdeš informácie o tom, ako daný pokémon útočí a koľko energie potrebuje na to, aby mohol zaútočiť. Niekedy je tu aj červeno vyznačená abilita,na ktorú nie je potrebná energia. Tá sa dá použiť raz za bicykel a dá sa použiť aj keď je pokemon na lavičke.

ÚtokAbility

Retreat cost

Vpravo dole je tzv. retreat cost. Ten značí, koľko energií musíš z pokémona zložiť, keď ho chceš dať z pozície aktívneho na lavičku (vymeniť ho za iného z lavičky).

Retreat cost

Priebeh hry

Na začiatku si hráči hodí mincí a kto vyhrá, ten začína. Hráči si zo zamiešaného balíčka vezmú 7 kariet a po zvyšok hry už môžu mať v ruke, koľko kariet chcú. Potom hráči vyložia na stôl svojho prvého aktívneho pokémona, a to lícom dole, aby nebol vidieť. Keby si v ruke nemal žiadneho Basic pokémona, ktorého by si mohol vyložiť, čaká ťa mulligan – teda zamiešanie kariet späť do balíčka a líznutie nových siedmich kariet. Protihráč si potom vezme jednu kartu navyše. To môžeš opakovať dovtedy, kým budeš mať v ruke aspoň jedného Basic pokémona. Za každý mulligan si ale protihráč vezme ďalšiu kartu a to ho zvýhodňuje. Po vyložení aktívneho pokémona obaja hráči vykladajú pokémonov na lavičku, opäť lícom dole. Potom obaja hráči vezmú horných 6 kariet z balíčka a dajú ich lícom dole bokom – vytvoria si z nich prize karty. Tie si potom postupne počas hry hráči berú do ruky, keď protihráči zničia pokémona. Akonáhle si vezmeš všetkých 6 prize kariet, znamená to, že si zničil protihráčovi 6 pokémonov a vyhral si hru.

Po vyložení prize kariet hráči odhalia svojich aktívnych pokémonov aj pokémonov na lavičke tým, že ich otočí lícom hore. Potom začína hra. Prvý hráč nemôže v prvom kole hrať Supporter karty ani útočiť. Na začiatku každého kola si hráč vezme jednu kartu z balíčka a potom môže hrať alebo vyvíjať pokémonov, dávať na ne energie (jednu za bicykel), hrať trénerov a pod. Na konci kola potom hráč môže zaútočiť aktívnym pokémonom: povie, že útočí a ktorý útok používa. Pokiaľ jeho útok urobí protivníkovmu súperovi nejaké zranenie, na zraneného pokémona sa dajú žetóny alebo kocky, ktoré označujú, koľko životov mu bolo ubratých. To sa potom sčíta za všetky kolesá. Hráč ale môže ukončiť kolo aj bez toho, aby útočil. Počas protivníkovho kola hráč nemôže robiť vôbec nič.

Cesty k víťazstvu

Vyhráš buď tak, že protihráčovi vyradíš 6 pokémonov a získaš tak všetkých svojich 6 prize kariet.

Druhým spôsobom výhry je vyradiť protihráčovho aktívneho pokémona v momente, keď nemá na lavičke žiadne ďalšie.

Tretí, nie taký zrejmý a obvyklý spôsob výhry je ten, že si protihráč doberie všetky karty svojho balíka. V tej chvíli, keď by si mal líznuť kartu a nemá odkiaľ, prehráva.

Tipy na to, ako začať

Stiahni si Pokémon hru na počítač. Hrá sa online a zadarmo a stojí to za to.

Ďalšou možnosťou je kúpiť si Theme deck. Nielen, že obsahuje predpripravený začiatočnícky balíček kariet, ale v balení nájdeš aj žetóny, ktorými budeš môcť značiť zranenie pokémonov. Navyše sú tieto decky podobne silné, takže keď máš jeden ty a druhý kamarát, zahráte si proti sebe vyrovnanú hru. Bonusom je aj to, že produkty obsahujú kartičku s kódom, ktorý zadáš do počítačovej hry a získaš tak tie karty, čo máš fyzicky, aj virtuálne.

Tretí a obrovsky dôležitý tip je: kúp si obaly na karty. Pri hre budeš balíček nespočetnekrát miešať a keď si karty obalíš, nezničí sa. Navyše aj tie najlacnejšie existujú v naozaj pekných tematických designoch.

Ostatné Pokémon produkty

Okrem Theme deckov existujú samozrejme aj iné produkty. Začiatočníkom naozaj odporúčame predkonštruované balíčky, ale pre zberateľov alebo pokročilejších by sa mohli hodiť aj väčšie boxy. Tie väčšinou obsahujú nejakú promo kartu a boostery, teda balíčky náhodných kariet, lacných, ale aj drahých. Boostery sa dajú kúpiť aj samostatne alebo v booster boxech. Ešte existujú blistery, v ktorých máš promo kartu (kvôli ktorej ho väčšinou kupuješ), booster a mincu, ktorú využiješ v hre – často je niečo podmienené hádzaním mince, nie len ktorý hráč začne.

Okrem kariet si ale môžeš zaobstarať tiež album,do ktorého vystavíš a zároveň ochrániš svoju zbierku.

Pre hráčov sa môže hodiť aj tematická podložka.