Herné mechaniky

Herná mechanika je nejaký prvok, princíp alebo spôsob, akým sa hra hraje. Mechanika sa môže vzťahovať na celú hru, napríklad môžete draftovať karty a to opakovať niekoľko kôl až do konca hry, alebo sa mechanika môže vzťahovať na špecifickú časť hry, napríklad vyhodnocovanie boja kockami.

Ak už ste si zahrali viac hier, zistíte, že vás niektoré mechaniky bavia viac ako iné. Je Carcassonne tvojou obľúbenou hrou a chceš nájsť podobnú? Alebo si hral(a) prvýkrát deck-building hru a chceš sa dozvedieť, aké ďalšie hry využívajú túto mechaniku?

Mechanik v hrách je veľa. Tu si predstavíme 20 najčastejších, vrátane príkladov hier, v ktorých sú použité.

Tip: Omrkni všetky hry, ktoré máme na sklade, v sekcii Hry.

 

1. Area control

Area Control (alebo kontrola územia), ako už z názvu vyplýva, spočíva v tom, že hráči ťažia body alebo výhody z toho, že ovládajú nejaké územia. To je väčšinou určené množstvom nejakých komponentov alebo silou figúrok v danom území. 

Hry: Hra o trůny, Small world, Ethnos, Blood RageCyclades

2. Draft

Draft znamená, že si hráči medzi sebou rozdeľujú karty alebo iné herné prvky, v nejakom poradí. Väčšinou sa stretnete s tým, že každý dostane nejaký počet kariet, jednu si vyberie a zvyšné pošlete ďalej. Draftovať niekedy môžete aj z verejnej ponuky. To zvýhodňuje hlavne prvého hráča, čo je ale zakaždým niekto iný. 

Hry: 7 Divů světa, Sushi Go, Blood RageKočičí Klub

3. Engine building

Engine building je mechanizmus, kedy si budujete svoj "engine", ktorý vám bude prinášať rôzne zdroje, víťazné body a ďalšie výhody. Staviate si napríklad nejaké mestečko. Zo začiatku vám neprinesie nič, alebo len málo, ale s každou budovou, čo postavíte, dostávate viac a viac obyvateľov, surovín, výhodnejšie akcie a pod. Predovšetkým sa snažíte byť čo najefektívnejšie. 

Hry: Terraformace Mars, Gizmos, Na KřídlechDivukraj

4. Set collection

Zbieranie setov farieb, čísel, zvieratiek, surovín, všetkého možného. Dosť často sa s touto mechanikou stretnete pri malých kartových hrách.

Hry: Ticket to Ride, Sushi Go, Azul, Fazole, Krabčáci

5. Hand/Resource management

„Manažment ruky/zdrojov“. Jedná sa o nejakú správu kariet na ruky, alebo zdroje, ktoré majú hráči pred sebou. V hrách sa snažíte hrať karty v správny moment, v správnom poradí, a získali čo najväčší zisk. Zdroje utrácate za veci, ktoré vám prinesú najviac výhod, zbierate zdroje, ktoré viete že potrebujete, aby ste sa zmestili do limitu a pod. 

Hry: Terraformace MarsNa KřídlechAgricola, Divukraj

6. Worker placement

Vo worker-placement hrách umiestňujete svojich pracovníkov na rôzne miesta, kde vykonávajú nejakú akciu, väčšinou získavanie zdrojov alebo surovín. Pracovníci/workeri môžu byť tiež v podobe kociek. To by bol dice-placement, kde hodnota kocky môže priniesť väčší výnos poľa, ale princíp je rovnaký.

Hry: Doba Kamenná, Viticulture, Marco Polo, Divukraj

7. Deck-building

Deck building z vás mnohí určite poznajú. Balíček kariet, ktorý postupne skladáte a vylepšujete, aby sa karty rôzne dopĺňali, tvorili silné kombinácie, prinášali lepšie akcie a pod. 

Hry: Dominion, Břink!, Hero Realms

8. Tile placement

Z názvu vyplýva, že ide o pokladanie doštičiek tak, aby ste získali body, zdroje a výhody. Väčšinou sa umiestňujú so zhodným terénom alebo farbou, aby tvorili čo najväčšiu plochu.

Hry: CarcassonneKingdominoPatchwork

9. Cooperative

Koho by prekvapilo, že v kooperatívnych hrách hráte spolu. Všetci hráči so spoločnými silami snažia splniť rovnaký úlohu a buď všetci vyhrajú alebo prehrajú. 

Hry: PandemicZombicide, HanabiZáchranáři

10. Auction / Bidding

V hrách sa stretnete buď so skrytou aukciou, kde sumy ponúkate tajne, alebo verejnú, kedy postupne každý prihadzuje, a ten kto dá najviac berie vec, ktorá sa dražila. 

Hry: Na Prodej, Cyclades, Rivalové

 

 

11. Dice rolling

Staré dobré hádzanie kociek. Jedni ho milujú, druhí nenávidia. Záleží dosť na tom, ako sú kocky v hre použité, akú majú váhu, či je dostatok modifikátorov, alebo je hra čisto o náhode. Môže sa tým determinovať boj, rôzne testy na vlastnosti, akcie hráča a ďalšie.

Hry: Vládce TokiaZombicideTemné Znamení

12. Push your luck

Pokúšate radi šťastie v hrách? Či už ťahaním kariet, hodom kociek či iným spôsobom. Môžete si vziať aktuálnu odmenu alebo zariskovať, potiahnuť si ešte jednu kartu, skúsiť ešte jeden prehoz a dostať väčší výnos, alebo tiež nedostať nič. 

Hry: Port Royal, Kvedlalové z Kvedlinburku, Diamant

13. Flicking

Trochu fyzickej zdatnosti? Možno pre teba cvrnkacie hry budú to pravé.

Hry: ICECOOL: Ledová škola, Flick of Faith

14. Pick up and delivery

Táto mechanika väčšinou vyžaduje premiestnenie nejakého objektu z miesta A do miesta B.

Hry: Star Wars: Vnější OkrajWasteland Express Delivery ServiceBřink!

15. Simultaneous action selection

Simultánny výber akcií. Hráči plánujú súčasne a tajne svoje akcie. Potom sa naraz zverejní a vyhodnotí. 

Hry: 7 Divů světa, Hra o trůny, Studená Válka, Mission Red Planet

16. Take that

“Tu máš” ako by niekto povedal. Priamy útok na protihráča za účelom pokaziť mu progres v hre. Každá druhá hra má nejaký škodiaci prvok, ale niektoré sú priam prasiace. 

Hry: MunchkinVýbušná koťátka

17. I cut you choose

Nemusí to byť len, že jeden rozdelí/rozsekne nejakú ponuku a druhý si vyberá ako prvý. Prvý môže napríklad nastaviť cenu niečoho a druhý nakupovať ako prvý. 

Hry: Zámky šíleného krále Ludvíka, Hanamikoji

18. Hidden movement

Skrytý pohyb. S touto mechanikou sa môžete stretnúť hlavne u hier jeden proti všetkým. Každá strana má iné ciele a tiež iné pravidlá hry.

Hry: Běsnění Drákuly, Narcos, Scotland Yard

19. Hidden roles

Skryté role. Hry so skrytými rolami, ktoré sa jednému alebo viacerým hráčom rozdajú, definujú cieľ hry, zvláštne pravidlá, spoluhráča a pod. Prevažne ide o deduktívne hry a hry so zradcom.

Hry: Bang!Zima MrtvýchResistanceSabotér

20. Roll and write

Mechanika, kde sa hodí kockou (alebo otočí karta) a hráči si zapíšu alebo zakreslia výsledok hodu alebo pokyn na karte na svoj herný plán. 

Hry: Railroad Ink, Kartografové, Vítejte ve svém vysněném domově

 

Dúfame, že teraz už možno vieš, ako sa tvoja obľúbená mechanika volá a že sa ti bude ďalšia hra lepšie vyberať.