Kendama triky pre začiatočníkov i pokročilých

Už máš svoju prvú kendamu, trénuješ prehadzovanie z kalíška na kalíšok a chceš sa posunúť ďalej? V tomto článku ti zhrnieme všetko, čo treba do začiatkov vedieť.

Tip: Ak kendamu ešte nepoznáš, pozri na náš článok Kendama od A po Z.

Ako na triky?

Začni sa učiť základné triky, ako hodiť tamu (guľôčku) na väčší kalíšok alebo spike - napichnúť tamu na spike (hrot kendamy). Ďalej je to len na tebe. Postupne si vybuduješ svoj štýl a budeš vymýšľať vlastné kombinácie a triky. Inšpirovať sa môžeš na Instagrame (#kendama) alebo v tutoriáloch na Youtube. Najdôležitejšie je trénovať a baviť sa pri tom!

Jeden z najlepších momentov v kendame je spomenúť si po nejakej dobe, ktoré triky na začiatku vyzerali "nedosiahnuteľne", a uvedomiť si, že už ich vlastne dávno vieš.

Tip: Ak kendamu poznáš, ale ešte žiadnu nemáš, v sekcii Kendama nájdeš, aké modely máme aktuálne na sklade 

Triky pre začiatočníkov

Triky pre stredne pokročilých

Triky pre pokročilých

Údržba

Kendama nie je žiadna veda, napriek tomu je pár vecí, čo sa hodí pri kúpe kendamy vedieť.

Jedna z nich je to, ako vymeniť špagát. Špagát môžeš meniť z rôznych dôvodov. Jednak sa ti nemusí páčiť esteticky a budeš chcieť nový (farba, materiál), jednak môže nesprávne nastringovanie mať vplyv aj na to, ako sa ti kendamuje (dĺžka špagátu – pre začiatočníka je vhodná dĺžka 4 prsty, pre pokročilejších aj 8 prstov; nastringovanie na pravú ruku, keď si ľavák). Tip od Franty: Ak máš na povrázku uzlík, ktorý nejde rozviazať, skús ešte pred výmenou do uzlíka uhryznúť, väčšinou to pomôže.

Pokiaľ máš úplne novú kendamu, jej životnosť sa lahko predĺži, keď na špicu spiku kvapneš trochu sekundového lepidla. Stačí úplne to najlacnejšie, drahšie môžu obsahovať podiel gumy a to na tieto účely nie je žiaduce.

Ak už máš staršiu, zahranú kendamu, je super obojkané cupy ošmirgľovať brúsnym papierom, to isté potom môžeš urobiť aj so spikom.

Po nejakej dobe hrania sa ti môže stať, že sarado schádza moc dole. V tej chvíli je dobré ho zložiť a dať medzi neho a sword kúsok tvrdého papiera. Potom už by schádzať nemalo.

Súťaží sa v kendame?

Sem tam sa v kendame nejaká súťaž objaví, väčšinou sa ale organizujú len "seshny"/"jamy" - zrazy kendama komunity, kde sa robia minisúťaže, battly a celkovo je atmosféra skôr odpočinková ako súťažná. Obvyklý je priateľský zápas v Game of ken.

Tu sa môžeš pozrieť, ako taký kendama zraz vyzerá.

 

A nezabudni – aby si si kendamu užil(a), nepotrebuješ k tomu byť na žiadnej extra vysokej úrovni. Najdôležitejšie je baviť sa.