Base, Shade a Layer farby – základné techniky

Svätá trojica: Base, Shade, Layer

Tip: Všetko, čo by sa ti mohlo pri modelárení hodiť, nájdeš v sekcii Maľovanie a modelárstvo.

Tieto typy farieb sa nanášajú na miniatúru, na ktorej už máš podkladovú farbu (undercoat). Dorreah použil konkrétne Corax White v spreji, ale nemusíš použiť bielu, spreje existujú vo viacerých farbách.

Tip: Pozri sa na článok o farbení podkladovou farbou. Prečítaj si tiež článok Ako vybrať farbiarsku výbavu.

Base barvy

Používajú sa na základný nános dominantnej farby modelu. Pokiaľ bude tvoj model mať zlatú zbroj, modrý hábit a treba strieborné kladivo, všetky tieto časti nafarbi príslušnými Base farbami. Fľaštičku s farbou vždy poriadne pretrepte, aby sa ti nestalo, že sa pigment usadí len na dne. Následne si naber trošku farby na paletu a málinko ju narieď vodou – stačí namočiť špičku štetca do vody a farbu ním premiešať. Robí sa to preto, aby si mal nad farbou lepšiu kontrolu. Metalické farby rieď menej ako tie klasické. Dorreah na svoju figúrku použil farby Retribútor Armour, Kantor Blue, Rhinox Hide, Abaddon Black a pretože nemal po ruke Leadbelcher, použil namiesto nej Layer farbu Ironbreaker. To tiež môžeš v prípade potreby urobiť, experimentuj. Pokiaľ sa ti stane, že pretiahneš a nafarbíš niečo inou farbou, než si chcel, nevadí. Môžeš to pretrieť znova, inak. Base farby nechaj poriadne zaschnúť, stačiť bude asi 5 minút.

Tip: Omrkni, aké Base barvy máme práve skladom.

Shade farby

Shade farby sa používajú na tieňovanie, dodanie hĺbky. Sú to oveľa tekutejšie farby, skôr taká vodička s obsahom pigmentu. Stačí ich pretrepať a nanášať priamo z fľaštičky, neriedi sa. Používajú sa do záhybov na modeli. Čomu sa budeš chcieť vyhnúť je tzv. pooling, kedy z farby vzniknú na modeli malé lôžky, ktoré po zaschnutí vytvoria kance. Farbu je preto potrebné nanášať rovnomerne. Dorreah použil odtieň Reikland Fleshshade a Agrax Earthshade. Opäť nechaj farbu poriadne zaschnúť, 5 až 10 minút.

Tip: Pozri sa, aké všetky Shade barvy u nás zoženieš.

Layer farby

Layering je nanášanie ďalších vrstiev iných odtieňov farby na vystúpené časti modelu. Tieto farby zase musíš riediť veľa, aby si dosiahol rôzne jemné rozdiely medzi odtieňmi. Vrstiev potom môžeš naniesť niekoľko, alebo naopak iba jednu, to je na tebe. Pred nanášaním farby zase pretrep a aby si si sploštil štetec, odporúčame ho utrieť o papier. Dorreah použil Altdorf Guard Blue a Runefang Steel.

Tip: Pozri si, aké druhy Layer barev máme skladom.

Nezabudni, že vo farbení miniatúr nie sú žiadne dogmy, môžeš si ich urobiť také, aké len chceš :) Bav sa!