Štýly yoyovania

Yoyo sa na prvý pohľad môže zdať ako primitívna záležitosť, ale v skutočnosti je to koníček s neobmedzenými možnosťami, ktorý sa dá robiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Delí sa na 5 základných štýlov:

1A

Klasický štýl yoyovania, kde je yoyo priviazané na povrázku a povrázok na ruke.

Na tomto štýle väčšina ľudí začína a je to to, čo si pod yoyovaním väčšina ľudí predstaví. 1A začiatočníci používajú responsívne yoya, ktoré sa vracajú do ruky na trhnutie, a pokročilí používajú neresponsívne yoya, ktoré sa vracajú cez bind.

Tip: Všetky yoya, ktoré máme aktuálne na sklade, nájdeš v sekcii Yoyo

1A je zároveň najväčšou súťažnou kategóriou. Často sa delia na 3 podkategórie – začiatočníci (beginners), stredne pokročilí (intermediate) a pokročilí (pro/elite). Niekedy sa ale objavia aj ženské kategórie alebo kategórie do 15 rokov.

1A freestyle vyzerá napríklad takto.

 

2A

Často sa 2A štýlu hovorí loopovanie. Používajú sa 2 rovnaké responsívne yoya, na každej ruke jedno. Nie sú to ale rovnaká responsívna yoya ako na 1A. Yoya na loopovanie nie sú robené na chytanie yoya na povrázok (to sa pri loopovaní veľmi nerobí). Namiesto toho sú navrhnuté tak, aby sa dali lepšie vracať a zase roztáčať. Tento štýl sa ťažko popisuje, preto bude lepšie pozrieť sa na video.

Na videu je Shinji Saito. Japonec, ktorý 8x vyhral majstrovstvá sveta v 2A a zároveň držiteľ najviac titulov z majstrovstiev sveta všetkých čias.

 

3A

Náročný štýl, v ktorom sa používajú 2 neresponsívne yoya – na každej ruke jedno. Yoya sa používajú rovnaká ako na 1A, ale súťažiaci dávajú prednosť tým, ktoré sa dlhšie točia. Tento štýl je dosť možno najzložitejší na naučenie, pretože sa yoyer musí naučiť ovládať yoyo aj druhou rukou, takže je to ako by sa musel naučiť yoyovať dvakrát.

U nás máme dokonca trojnásobného majstra Európy, Michala Jaška.

 

4A

So 4A sa najčastejšie stretneš pod názvom offstring. Používajú sa väčšie yoya, ktoré nie sú priviazané k povrázku (často si ich ľudia pletú s diabolom) a ich počet nie je obmedzený. Pri 4A sa často yoyo vyhadzuje do vzduchu a tiež často padá na zem, takže pokiaľ sa rozhodneš s offstringom začať, odporúčame trénovať vonku.

Toto je legendárny freestyle Bena Condeho, jedného z najslávnejších 4A yoyerov.

 

5A

5A, alebo tiež freehand, je štýl, kde yoyo nie je priviazané k prstu. Namiesto toho je na konci povrázku protizávažie (anglicky counterweight). Vďaka tomu sa dajú robiť zase úplne iné triky. Yoya sa používajú rovnaká ako na 1A a 3A.

Jedným z najlepších "5Ačkarov" je Petr Kavka - desaťnásobný majster SR a majster Európy v 5A.