Diabolo triky pre začiatočníkov

Tomáš Pivoda aka Pivko ťa naučí diabolo triky pre začiatočníkov. Ako diabolo roztočiť, vyhodiť a chytiť?

Tip: Ak potrebuješ pomôcť s výberom diabola, omrkni náš článok Ako vybrať diabolo. Prípadne si prezri rovno všetky diabola, ktoré máme, v kategórii Diabola

Orientácia ložiskového diabola

Ak máš ložiskové diabolo, je potrebné orientovať ho podľa toho, či si pravák alebo ľavák. Na orientáciu slúžia farebné prúžky pri strede diabola. Podľa značky diabola záleží, aké farby sú použité. Pokiaľ sú prúžky čierny a biely, biela patrí dopredu (ak si pravák), teda ďalej od tela. Značky ako Hyperspin zase majú prúžky červený a čierny a tu patrí dopredu čierna (ak si pravák). Pokiaľ si ľavák, urob to naopak. Je to preto, že ložisko v strede diabola sa točí iba na jednu stranu.

Carousel diaboloSundia Shining Triple Bearing diabolo

Prvé roztočenie

Roztočiť diabolo je úplný základ. Urobíš to tak, že diabolo na povrázku položíš na zem, rozbehneš sa s ním po zemi do strany (praváci doľava, ľaváci doprava – aj to je kvôli ložisku točiacemu sa iba na jednu stranu) a zdvihneš ho. Aby si diabolo roztočil ešte viac, rob cukavé pohyby hore a dole jednou paličkou. Tento spôsob je obvyklejší pre fixné diabola. U ložiskových diabol využi roztáčanie pomocou slučky (slučka zastaví fixné diabolo, ale ložiskové nie). Po roztočení zo zeme urobíš pomocou prútika slučku okolo stredu diabola a prechádzaním po povrázku zo strany na stranu diabolo roztáčaš.

Vyvažovanie diabola

Môže sa stať, že po roztočení nie je diabolo vodorovne vyrovnané, preto sa ho treba naučiť vyvažovať. Robí sa to pomocou pohybu prútika v dominantnej ruke – povrázkom urobíš protipohyb. Pokiaľ sa teda diabolo nakláňa moc k tebe, daj pravý prútik dopredu cez diabolo a vyrovná sa ti.

Vyvažování diabola

Pokiaľ sa ale diabolo otáča tak, že k tebe nie je kolmo, otáčaj ho prstom, cez necht. Nijako ťa nespáli, neboj :) Potom ho ale zase roztoč, pretože keď sa ho dotkneš, stratí rýchlosť.

Srovnání diabola

Vyhadzovanie diabola

Pri vyhodení diabola do vzduchu je najdôležitejšie, aby bolo dobre roztočené, nenakláňalo sa, ani sa neklepalo. Pri vyhodení musíš mať vždy natiahnutý povrázok (takže roztiahnuté ruky). Keď povrázok nebude napnutý, diabolo sa ti bude zle späť chytať. Rada pre chytanie letiaceho diabola: vyhadzuj priamo nad seba, presne potom vidíš, kde je povrázok aj stred diabola.

diabolo-vyhoz

Dúfame, že tí naše rady, ako začať s diabolom, pomohli!

Trik pre pokročilých – Infinity suicide

Pre tento trik sa musíš naučiť robiť viac vecí zároveň – udržovať slučku a vyťahovať diabolo smerom hore.

Dôležité je, aby si mal paličky, ktorými je povrázok vedený stredom, nie z boku, aby sa nenamotával na prútik (u lacných, drevených paličiek je povrázok vedený z boku, u drahších, napríklad hliníkových, býva vedený stredom).

Hliníkové hůlky

Infinity suicide môžeš robiť ako s fixným, tak aj s ložiskovým diabolom.

Najprv sa nauč obyčajný suicide. Roztoč diabolo, zhoupni ho a pusť jeden prútik. Prútik sa pretočí okolo diabola a ty ju chytíš späť do ruky. Infinity suicide sa líšia tým, že prútik nechytáš, ale pretáčaš ju stále dookola, donekonečna. Diabolo potom vyzerá, že levituje vo vzduchu. Pri Infinity suicide paradoxne nemusíš mať na začiatku diabolo toľko roztočené, pretože ho potom povyťahovaním prútika smerom hore roztáčaš znova a znova.

Ak by si (hoci je to trik, ktorý ide robiť donekonečna) chcel prestať, natiahni ruku bez prútika, nechaj na ňu namotať povrázok a potom do nej chyti prútik. Vznikne očko, ktoré potom vyhodením diabola do strany a natiahnutím paličiek zrušíš. Teraz si znova vo východiskovej pozícii a môžeš pokračovať s ďalším trikom :)