Aké discgolf disky používa profesionál

V novom videu Michael Rádl preberie a popíše celý svoj discgolf gear, teda 23 rôznych diskov, ktoré nosia v batohu

Tip: Všetky disky a iné vybavenie nájdeš v našej kategórii Discgolf

PUTTER

Na krátke jamky Michael používa putter disky Atom. Na turnaje nosia aspoň tri také. Sú to disky od MVP a spoznajú sa tak, že majú čierny rim z ťažšieho materiálu. Slúžia na udržanie rotácie dlhšiu dobu, na druhej strane ale vyžadujú lepšiu techniku. Dobrá poznámka: Keď sú disky staršie, lietajú viac doprava, pretože sú ohrané. Keď potrebuješ dlhší hod, je lepšie používať novší disk, ktorý sa stáča viac doľava. Celkom teda Atómov nosia 5, z toho 3 na putovanie a 2 na drive.

Na krátku hru nosia ešte jeden putter, Envy od Axiómu. Tiež má rim, ale od MVP sa líšia tým, že farebný. Ide o najstabilnejší putter vhodný aj do vetra.

MID-RANGE

Z mid-range diskov má Michael v batohu len jeden - Deflector. Ten používa pri hodoch nad 80 metrov, forehandy, v silnom vetre, vždy letí doľava, má číslo pre fade 4.

FAIRWAY DRIVER

Z fairway driverů nosí Michael v batohu Impulse. Ten nepoužíva veľmi často, je to veľmi nestabilný disk. Nosí ho už 6 rokov a dokonca bol prvým od MVP, ktorý Michael mal. Používa ho na rollery, alebo hody z krovia, kedy sa nemôže natiahnuť a potrebuje len hodiť zápästím. Je to ľahší disk.

Základným fairway driverom je pre neho Volt, je celkom stabilný. Dokáže s ním hodiť napríklad 100 metrov rovno, na konci ide s istotou doľava kvôli hodnote fade. V batohu nosia aj dva staršie Volty, ktoré ako sú obitejšie, doľava nejdú. Tie používa na tunelovej fairway. Ako sám hovorí, nepoužíva viac variantov, skôr jeden v rôznych fázach opotrebovanosti, pretože je potom zvyknutý na úchop. Najlepší disk je podľa Michaela ten, s ktorým človek dlho hrá. Volt existuje v rôznych variantoch, protónový plast sa od neutrónového líši tým, že je priehľadný a je málinko menej stabilnejší, ale je to zanedbateľné, líšia sa naozaj skôr len dizajnom. Nosia ich celkom 4, z toho 2 úplne rovnaké, keby jeden stratil alebo sa pri tréningu chcel uistiť, že letí naozaj tak, ako potrebuje.

Menej stabilným variantom Volta je AMP. Tento disk nepoužíva zas tak často, ale od Volta sa líšia väčšou plachtivosťou, doletí ďalej. Siahne po ňom, keď potrebuje dohodiť ďalej a doprava.

Poslednými fairway drivermi sú Resistory. Tie v batohu nosia dva úplne rovnaké. Majú malý glide a veľký fade. Aj keď ho hodí silou, vie, že nedoletí ďalej ako napríklad 95 metrov, čo sa hodí na jamkách, kde je hneď za košom voda, dobre odoláva aj vetru.

DRIVER

Prvým driverom je Energy, najstabilnejší disk od MVP, ktorý Michael používa len výnimočne. Dá sa s ním hodiť cez 100 metrov, ale jeho účel je podobný ako pri Resistore, akurát je dlhší. Má veľký fade a dobre skipuje. 

Hlavnými Michaelovými drivermi sú Dimensiony. Ide o stabilný disk na dlhé drivy, vhodný na forehand aj backhand. Má celkom 3, sú de facto úplne rovnaké, ale už nie sú také stabilné, pretože sú ohrané. Používa ich na najdlhšie hody, ktoré potrebuje, hádže s nimi 120 metrov, niekedy aj 140.

Ďalším driverom je Teleport, ktorý je menej stabilný. Michael ich používa v otvorenom priestore na vykrúženie veľkého esíčka. Inak sa od Dimensionov nelíšia, tiež ich má celkom 3, keby nejaký stratil.

Posledný disk, ktorý v batohu po týchto všetkých zostal, je Photon. Ide o kratší driver. Používa ho menej často, preto ho má iba raz. Michael vyzdvihuje, že sa dobre drží, je z mäkšieho plastu. Nemá tak široký rim. Siahne po ňom, keď potrebuje rovný hod, ale je to ešte ďaleko na fairway driver. Predtým ich mal viac a drivoval s nimi, než prešiel na vyššie spomínané.

OSTATNÉ

Ďalej v batohu nosí samozrejme marker, aj od MVP. Zaujímavosťou je, že s ním ide dohodiť 100 metrov. 

Potom so sebou nosia aj dáždnik a pláštenku na batoh, keby náhodou pršalo. Ďalšou nevyhnutnosťou je mikina alebo náhradné disky a hlavne uteráky alebo utierky. Keď prší, je nutné mať disky utreté, aby nevykĺzli z ruky. Existujú aj vrecká s náplňou, ktorá dokáže osušiť prsty.

Fajnšmekrovinkou je laserový diaľkomer, ktorý sa hodí v pozíciách, kedy sa vzdialenosť môže javiť skreslene. Po zmeraní vzdialenosti si človek ľahšie vyberie disk. Pri turnajoch je povolený.

Michael so sebou v batohu nosia aj perá a fixky na zapisovanie výsledkov alebo podpisovanie diskov. Tiež kľúčenky s tagmi, ktoré predtým slúžili na vymieňanie s ostatnými hráčmi, kto hodil najlepšie, dostal najnižšie číslo. Dnes už to nie je populárne.

Samozrejmosťou je voda a tyčinky na doplnenie energie. Pre istotu nosia aj obväz a náplasti.