Ako vybrať yoyo?

Yoy existujú stovky druhov, ak nie tisíce, a pre začiatočníka môže byť ťažké sa v nich pri výbere zorientovať. Preto sme tu spísali súhrn vecí, ktoré hrajú pri výbere yoya úlohu. Dozvieš sa tu, podľa čoho si yoyo vybrať, ale tiež podľa čoho nevyberať.

Tip: Všetky yoya, ktoré máme aktuálne skladom, nájdeš v sekcii Yoyo

1. Podľa čoho vyberať

1.1. Úroveň

Keď k nám na predajňu niekto príde s tým, že chce yoyo, ako prvý sa ho spýtame ako dlho yoyuje. Najčastejšia chyba začiatočníkov je, že chcú hneď to najlepšie a najdrahšie yoyo. To sa ale môže vypomstiť. Yoya sa totiž delí na responsívne a neresponsívne.

  • Responsívne (vracanie) – Responsívne yoya sa vracia do ruky trhnutím. Majú užšie ložisko a sú určené pre začiatočníkov (a na loopovanie).
  • Neresponzívne (nevracajúce) – Neresponzívne yoya sa po trhnutí nezamotajú. Do ruky sa vracia cez „bind“ – omotaním slučky okolo yoya. To umožňuje zložitejšie a dlhšie triky.

Najlepšie je začať s responzívnym yoyom. Na ňom sa dobre človek naučí yoyo roztočiť a precvičí si základné triky. Po zvládnutí začiatočníckeho tricklistu odporúčame prejsť na yoyo neresponsívne.

 

Najlepšie yoyo na začiatok je Arrow - v balení sú 2 ložiská. S jedným je yoyo responsívne a s druhým neresponsívne. Vďaka tomu si každý môže vybrať a nemusí si po naučení základov hneď kupovať nové yoyo. Alternatívou je yoyo One, ktoré má tiež 2 ložiská, len je o niečo menšie.

 

1.2. Materiál

Ďalším veľkým faktorom pri výbere yoya je materiál. Yoya sa dajú rozdeliť do 3 základných kategórií.

  • Plastová yoya – Plastová yoya bývajú lacnejšia, ľahšia a svižnejšia ako kovová. Na druhú stranu sú ale menej stabilné a netočia sa tak dlho.
  • Kovová yoya – Kovová yoya sú najbežnejšie. Záleží na konkrétnom yoyu, ale bývajú stabilné a oproti plastovým sa točia oveľa dlhšie.
  • Bimetalová yoya - Yoya, v ktorých sú použité rôzne kovy. Vďaka ich kombinácii môže yoyo byť rýchlejší, ľahší a pritom si zachovať stabilitu. Bimetalová yoya bývajú často drahá, pretože sú náročnejšie na výrobu.

Ďalším častou variantou sú plastové yoya, ktoré majú kovové "záťažáky" - kovové krúžky po stranách yoya, ktoré mu dávajú väčšiu stabilitu a predlžujú dobu točenia (sleep time). Také yoya sú ľahké, rýchle a pritom stabilnejšie ako ostatné plasťáky. Najslávnejším takým yoyom je Northstar, s ktorým v roku 2010 vyhral Jensen Kimmitt majstrovstvá sveta.

Tip: Pre lepšie hľadanie produktov sme vytvorili kategórie Plastová yoyaKovová yoya a Bimetalová yoya.

Ako vybrať prvé kovové yoyo

Po prvom plasťáku, s ktorým sa naučíš základy yoyovania, nastáva čas na neresponzívne kovové yoyo. To sa bude dlhšie točiť, odpustí ti viac chýb a urobíš s ním preto aj ťažšie triky. Podľa čoho vybrať prvé kovové yoyo?

Neobstarávaj si hneď to najdrahšie a najvytúženejšie kovové yoyo. Prvé kovové yoyo si totiž rýchlo omlátiš a len by ti to bolo ľúto. Kúp si radšej nejaké lacnejšie, pri ktorom ťa to nebude mrzieť. Tonda odporúča yoya do 42.65 Euro, konkrétne značky Vosun a Top Yo, ktoré sú známe svojimi podarenými lacnými kováčikmi. Ďalším tipom môže byť Gravitation 5 od Ace-yo. Vytipuj si na webe, ktoré by sa ti páčili, a príď si ich vyskúšať na pobočku. Tak najlepšie poznáš, čo ti vyhovuje.

 

1.3. Ďalšie vlastnosti

Yoyo sa stále vyvíja a s časom pribúdajú aj rôzne vychytávky, ktoré yoyo robia lepšie na špeciálne triky.

  • Beatblast – Povrchová úprava, vďaka ktorej yoyo "kĺže". Je to jedna z najlepších vychytávok. Vďaka nej sa yoyo nezastaví, keď sa ho omylom dotkneš prstom, a zároveň je lepšie na grindy (triky pri ktorých je yoyo na ruke).
  • Fingerspin hub – Diera v strane yoya, do ktorej zájde prst pri fingerspine. Vďaka nej je jednoduchšie yoyo na prste udržať.
  • Hubstacky – Malé dieliky po stranách yoya, za ktoré sa dá yoyo chytiť bez toho, aby sa zastavilo.

2. Podľa čoho nevyberať

Teraz už máš zhruba predstavu, čo pri výbere hrá rolu a podľa čoho vyberať. Sú ale aj veci, na ktoré je lepšie sa pri výbere nepozerať.

2.1. Značka

Nesúď yoyo podľa značky. Aj dobré značky občas urobia zlé yoyo a aj zlé značky naopak dobré. Najlepšie je nemať predsudky a hodnotiť yoyo podľa toho aké je, nie podľa toho, kto ho vyrobil.

2.2. Čo používajú ostatní

Neexistuje žiadne jedno najlepšie yoyo. Vždy záleží na konkrétnom yoyerovi, jeho štýle a vkuse. To, že nejaké yoyo vyhovuje tvojmu obľúbenému yoyerovi, ešte neznamená, že bude vyhovovať aj tebe.