Ako hrať Ultimate Frisbee - pravidlá hry

Ultimate frisbee je šport, ktorý zaujme snáď všetky vekové kategórie. Prvý svetový šampionát sa konal už v roku 1983, konkrétne vo švédskom Gothenburgu. Dnes tento šport hrá asi 100 tisíc ľudí v 40 krajinách. A my sme jednou z nich! Týmto športom sa konkrétne zaoberá Česká asociace létajícího disku (ČALD).

Obľúbeným výrobcom diskov na Ultimate je potrebné Discraft, u nás ich od neho nájdeš fakt hromadu!

ceska-asociace-letajiciho-disku

Na obrázku môžeš vidieť jeden z našich slovenských tímov. ČALD sa sústredí na tri moderné športy s diskami – ultimate frisbee, o ktorom sa dnes budeme baviť, discgolf - hádzanie disku do koša, a freestyle frisbee, ktoré sa zameriava skôr na cool triky za použitia disku aj tela. O niektorých sme tiež točili video Ako na pokročilé hody. Zásadným princípom všetkých troch hier s diskom je myšlienka fair play. Inak sú to dosť odlišné športy.

A ak ťa zaujíma niečo o ostatných športoch s diskom, ale úplne iným, prečítaj si článok Ako začať hrať discgolf.

V dnešnom článku ťa prevedieme tímovým športom s jasne danými pravidlami, Frisbee Ultimate, a to od A do Z. Tak čo si pripravený spoznať stručná a prehľadná pravidlá Frisbee Ultimate tak, ako ho hrá Praha?

Tip: Kompletne všetky frisbeečka, či už na ultimate, freestyle, alebo napríklad bumerangy, nájdeš v kategórii Frisbee Ultimate.

Príprava a základný princíp hry

Hra začína tak, že sa oproti sebe postavia dva tímy po siedmich ľuďoch a hrajú na ploche o dĺžke futbalového ihriska (100 m) a jeho polovičnej šírke (32 m). Ľavú a pravú časť ihriska tvoria zóny, každá dlhá 17 m.

jak vypadá hřiště na frisbee ultimate

Na začiatku má hráč disk – ten z jednej strany vyhodí na druhú stranu ihriska, kde stoja jeho spoluhráči. Tím tento disk prijme a následne sa disk snaží dostať do súperovej zóny. V tom spočíva celý princíp hry.

Pravidlá pri snahe dostať disk do zóny

Človek s diskom nesmie behať!

Chytíš vyhadzovanie, super! Problém je, že sa nemôžeš rozbehnúť a dostať disk tam, kam chceš. Vo chvíli, keď dostaneš disk do ruky (napríklad tzv. "na bociana"), jedna noha musí zostať úplne prikovaná k zemi a jediné, čo môžeš robiť, je tzv. pivotovanie - točenie sa na mieste. Môžeš si nakročiť do všetkých strán, ako ďaleko dokážeš, ale jedna noha stále zostane na zemi.

točení se na místě

Nenechaj si zobrať disk z ruky

Cieľom protihráča je zobrať ti disk a dostať ho do tvojej zóny – rovnako ako lopta do bránky pri futbale. Čo si ale nemôže dovoliť, je vziať ti disk, pokiaľ ho stále držíš. Zobrať ho môže len, ak letí vo vzduchu – takže pozor, môže ti ho zraziť, keď niekomu nahrávaš.

braní disku

Máš 10 sekúnd na odhod

Akonáhle chytíš disk a príde k tebe protihráč, počíta ti 10 sekúnd - ty ten disk musíš niekomu nahrať skôr, inak tvoj tím stráca držanie disku a začne útočiť druhý tím.

Ako sa môžem pohybovať na ihrisku

Frisbee ultimate je bezkontaktný šport, a tak sa netoleruje žiadne strkanie, vrážanie ani siahanie. Ku kontaktu teda samozrejme dochádza, existuje mnoho situácií, kedy sa tak stať môže, napríklad ak hádžem diskom, odhodím ho av tú ranu ma obranca buchne (rovnako tak ale ja môžem omylom vraziť hádžucou rukou do neho). Takýchto situácií je nepreberné množstvo, preto je najlepšie, keď sa hráči jednoducho nejako medzi sebou dohodnou, prípadne, keď dôjde ku kontestovanej hláške (o té později).

Je tiež pravidlo, že aby nedochádzalo ku kontaktu, obranca musí stáť minimálne vo vzdialenosti na veľkosť disku.

faulování strkání

V zóne platia rovnaké pravidlá pohybu ako vo vnútri ihriska.

Ako zabodujem?

V súperovej zóne by sa mal nachádzať tvoj spoluhráč. Tvojou úlohou je mu disk nahrať tak, aby ho vo vnútri tejto zóny chytil - v tom prípade má tvoj tím jeden bod.

Hrá sa do 15 bodov, alebo do skončenia časového limitu. Ak vyprší čas, hranica bodov sa nastavuje ako +1 k počtu bodov "vyhrávajúceho" tímu. Vyhráva tím, ktorý ako prvý získa tento počet bodov.

Príklad: Prvý tím má 10 bodov, druhý 8. Nová hranica sa nastavuje na 10+1, tedy 11. Kto ako prvý získa 11 bodov, vyhráva.

Hra môže trvať buď 75, alebo 90 minút, záleží, ktorý formát sa hrá.

týmy na hřišti

Kvôli prírodným podmienkam meníš smer útoku

Všetci poznáme počasie - je nevyspytateľné. Nevýhodou vonkajších športov je to, že prostredie nehrá obom tímom rovnako do kariet - jeden je zvýhodnený, ten druhý naopak. U športov, kde využívaš silu vetra, to platí dvojnásobok. Preto je pravidlom, že ak zaskóruješ v jednej zóne, ďalší útok musíš viesť na tú protiľahlú - tak se eliminuje zvýhodňování.

Disk v oute a možné formáty tímov

Keď disk letí von z ihriska, hráč ho nemôže chytať - to len v prípade, že by po chytení zvládol dopadnúť na ihrisko. Akonáhle sa nohou dotknem čiary, je to out.

frisbee skoro za čárou

U frisbee ultimate je možných dosť variácií - môžu hrať iba muži, iba ženy, alebo môžu byť družstvá zmiešané (3+4 X 3+4 nebo 4+3 X 4+3).

Tento šport sa v Európe hrá bez rozhodcu - v Amerike majú tzv. observera, ktorý má čiastočný hlas a pomáha pri rozhodovaní, ak nestane nejasná situácia. Ale tu žiadne observery nemáme. Je to tak o dohode. Ak sa nedôjde k riadnej dohode, na pľac nastupuje kontestovaná hláška - to znamená, že sa disk vráti presne do pozície, v ktorej sa nachádzal pred nezhodou.

rozhodčí ve frisbee ultimate

Aká by to mohla byť situácia?

Ako sme už spomínali, kroky sú, pokiaľ v ruke máš disk, zakázané. Akonáhle ťa protihráč uvidí krokovať, zakričí "travel" - ty buď uznáš svoju chybu, vrátiš sa o tých pár krokov späť a hrá sa ďalej, alebo budeš protestovať, že si fakt nekrokoval – v tom prípade nastáva kontestovaná hláška.

Nočné hranie? Žiadny problém!

Predávajú sa aj svietiace frisbee. Pýtaš sa, na čo sú? To aby ste s kamošmi mohli hrať aj v tme - navyše to dodá úplne inú atmosféru a ten šport si napríklad aj užiješ viac!