Kendama od A po Z – úvod pre začiatočníkov

Čo je to Kendama?

Životný štýl, nie kus dreva 

Kendama je tradičná japonská hračka, ktorá vznikla už niekedy v 16. storočí. Na prvý pohľad sa zdá byť až banálne jednoduchá. Akonáhle ju ale človek vezme do ruky, zistí, že je všetko inak.

Tip: Pozri sa, koľko rôznych kendam máme skladom v sekcii Kendama

“A čo s tým mám ako robiť? Trafiť sa na ten kalíšok?”

Presne takto začala cesta každého kendama playera. Cesta začínajúca hecovaním sa s kamarátmi o to, kto prvý dostane guľu na kalíšok, končiac... vlastne, táto cesta nekončí nikde. A to je na tom najlepšie. Nie je žiadny cieľ, len nikdy nekončiaca cesta k zlepšeniu.

Na kendame je krásnych hneď niekoľko vecí. Kendama človeka rozvíja tak po fyzickej, ako aj mentálnej stránke. Aby sa človek v kendame dostal na vysokú úroveň, musí mnohokrát prekonať sám seba. Keď držíš kendamu prvýkrát v ruke a vidíš niekoho, kto vsádza lunar flipy, hovoríš si, že toto sa nikdy nemôžeš naučiť. Táto jednoduchá drevená hračka ale dokáže človeka prinútiť uveriť v zdanlivo nemožné a dosiahnuť to. Učí nás pracovať so sebou a posúva nás dopredu.

Kendama sa prelína s myšlienkou Kaizenu, ktorá vyjadruje neustále zlepšovanie. Keď kendamu držíš prvýkrát, trafíš sa na veľký kalíšok jednou z niekoľkých pokusov. Tréningom sa ale onedlho dostaneš na úroveň, kedy sa trafíš takmer zakaždým. Stačí každý deň chvíľu trénovať a za chvíľu na sebe začneš pozorovať pokroky, o ktorých sa ti na začiatku ani nesnívalo.

Z čoho sa kendama skladá? 

Všetky kendamy sú zložené z kenu, tamy (gule) a povrázku. Ken má ešte dve časti, ktoré sa dajú oddeliť. Hlavnú časť tvorí sword (base cup – spodný kalíšok a spike – hrot) a na ňom je nasadené sarado (small a big cup – malý a veľký kalíšok). Na konci povrázku v tame je buď korálik (u lacnejších kendam), alebo ložisko (u drahších). Ložisko má výhodu v tom, že sa ti špagát pri roztočení tamy nezamotáva.

Tip: Ako začať, ako vymýšľať triky a ako sa o kendame starať, nájdeš v našom článku Ako na kendamu?

Rôzne modely kendam

Je vcelku jedno s akou kendamou začneš. Existujú celkom asi 4 základné typy povrchu gule (tamy):

  • Naturálna (natty) – klasický drevený povrch bez akejkoľvek úpravy
  • Nafarbená - záleží na type náteru, niektorý kĺže viac ako drevo bez úpravy (glossy paint), niektorý lepí
  • Rubber – pogumovaný povrch, lepšie drží, má ho napríklad Krom POP
  • Krom LOL clear – extra lepivý povrch, dnes najbežnejší, majú ho všetky ostatné Krom kendamy

      krom lol clear vs rubber paint

       Rozdiel medzi Krom LOL clear a rubber paintem

 

Viac o výbere kendamy nájdeš v článku Ako vybrať kendamu.
Tip: Pre začiatočníkov odporúčame kendamu KROM POP, ktorá existuje v pestrej palete farieb.

Skúšky v kendame?

V kendame si tiež môžeš nechať urobiť skúšku zručností podobne ako sa robí opasok v jude. Je niekoľko stupňov a podľa toho, kam sa dostaneš, dosiahneš KYU, PREDANu, nebo DANu rôznych úrovní. Viac informácií o skúškach nájdeš na stránkach britské kendama asociácie. Musíme ale povedať, že toto dnes nie je bežná súčasť kendamy a okrem pár OG kendama playerov nepoznáme nikoho, kto by skúšky robil.

 

Historie kendamy

Kendama byla úplně původně inuitská hračka menom Ajagak. Je staršia ako 2500 rokov! Skladala sa z dlhej a tenkej kosti a zvieracej lebky.

ajagak-min

Ďalším známym predchodcom kendamy zo 14.-16. storočia je francúzsky Bilboquet, čo je tiež guľa a spike, len väčšia. Hral sa ako drinking game, takže kto nedal spike, musel si dať panáka. Do Japonska sa Bilboquet dostáva okolo roku 1777, kedy bolo Nagasaki jediným otvoreným prístavom pre svet. Za rodisko modernej kendamy je považované mesto Hatsukaichi a dodnes sa tu organizuje Kendama World Cup.

Bilboquet-Moyen-Ball-in-Cup-Natural-Wood-2-lg-min

V roku 1920 získal patent na kendamu Hamaji Egusa. Vtedy sa stále ešte nepoužívalo pomenovanie kendama, ale Nichi getsu ball, čo znamená "slnko mesiac gule". Neskôr sa ustálil názov kendama, čo znamená "meč a gule".

 

nichi-getsu-ball-min

Japonská kendama asociácia (JKA)

Japonskú kendama asociáciu založil v roku 1975 spisovateľ Kazuo (Issei) Fujiwara. Keď bol ešte dieťa, jeho rodičia sa rozviedli a on zostal s otcom, ktorý bol alkoholik a nechával syna často samotného bez jedla a bez peňazí. Jedinú útechu v tom čase mladý Fujiwara nachádzal v kendame. Keď mal 6 rokov, jeho otec záhadne zmizol. Vtedy ho adoptoval neďaleký kostol a kňaz mu zmenil pohľad na svet. V čase, keď založil Fujiwara JKA, založil Hideo Shinma Tokijský kendama klub (TKC). Kendama začala získavať na popularite, ale Shinma s Fujiwarou sa nedohodli: Fujiwara chcel kendamu ukotviť pravidlami ako šport a Shinma chcel šíriť kendamu bez pravidiel, ako hru. Shinma sa stiahol, TKC zanikol a JKA zostala jedinou asociáciou šíriacou kendamu v Japonsku. Pretože nebol internet, každý mal inú kendamu a každý kendamoval inak. Fujiwara chcel designy unifikovať, aby sa kendama mohla stať športom. Hideo Shinma vymyslel model S, Fujiwara model F. V roku 1978 bol na trh uvedený model F16 (F – Fujiwara, ken má na výšku 16 cm). Tento model už používal dnešnú metódu stringovania - prevlečenie do sarada. V roku 2001 bol uvedený model F16 2. Dnes pod JKA spadajú značky Yamagata Koubou Ozora, Kashimaya Meijin Takumi, Gentosha Stars, Ikeda Kogyosha Kodama a Yumu Pro Racing. Na šírení kendamy sa podieľa okrem JKA tiež GLOKEN (Global Kendamas Network), ktorý organizuje Kendama World Cup alebo Catch & Flow. I GLOKEN pod sebou má nejaké vlastné značky: LegaxisMugen musou alebo TK16. Mugen kendamy sú legendárna záležitosť a predávajú sa za veľa peňazí. Zaujímavé je, že firma predtým vyrábala prémiové make-up štetce.

jka-min

Kendama v Európe a Amerike

Z Japonska sakendama do západného sveta dostala okolo roku 2009 cez lyžiarsku a korčuliarsku komunitu a odvtedy zažila niekoľko boomov.

Evolúcia kendamy

Keď porovnáme to, ako vyzerala kendama skôr a ako vyzerá dneska, všimneme si, že hlavný trend je zväčšovanie kendamy a zjednodušovanie hrania. Vďaka tomu sa otvárajú nové možnosti trikov a je to väčšia zábava. Postupne rozoberieme vývoj povrchu tamy, shapy (tvary), apod.

DSC00784-min

Porovnanie modernej a tradičnej kendamy.

Povrch tamy (paint)

Kendamy predtým mali natty povrch gule, teda drevo bez akéhokoľvek náteru. Ten dosť kĺže, ale výnimkou môže byť potrebné jaseňové drevo. Existujú rady, ako urobiť natty tamu trochu lepivejšie, treba namočiť ju do slanej vody. Ale s tým opatrne, tam treba vždy poriadne vysušiť. Navyše napríklad na javor, orech alebo bambus to fungovať nebude. Časom sa robili glossy tamy, teda lakované, ktoré kĺzali ešte viac ako drevo bez náteru. Postupne sa začali vyvíjať painty tak, aby lepšie držali triky ako lighthouse alebo lunar, takže žiaduce bolo, aby tam trochu viac lepili. A tak vznikol rubber paint, ktorý má treba Krom POP. Rubber paintu existuje viac druhov, okrem Krom rubberu treba cushion clear od Sweets Kendamas, alebo rubber od Kendama Israel a Legaxis. Potom ale aj rubber prestal stačiť a vznikol dnes asi najpoužívanejší sticky paint. Niečo medzi rubberom a sticky (sticky rubber) má na sebe kendama od Pavla Tenčíka, YANG. A niečo medzi glossy paintom a sticky paintom bol Pro clear od Sweetsu – najskôr bol skôr glossy a kĺzal a časom sa z neho stal veľmi lepivý povrch. Glossy sticky paint majú aj kendamy Ozora premium – u tých je to ale naopak: najskôr sú sticky a neskôr glossy.

natty tamaglossy tamarubber paintsticky paint

Zľava natty povrch, glossy paint, rubber paint a sticky paint

Tracking

Spolu s paintom sa vyvíja aj tracking, teda nejaké farebné označenie toho, kde sa nachádza diera. Uľahčuje to sprisahanie. Najprv kendamy žiadny tracking nemali, neskôr bola označená diera inou farbou (ako napríklad u Krom POP, tretí obrázok) a časom sa začali robiť half split tamy – každá polovica gule má inú farbu a okolo diery je ešte prúžok (ako napríklad u Lotus Bloom, štvrtý obrázok). Nakoniec sa začalo robiť označenie aj okolo string palice.

Shape (tvar)

Predtým boli všetky kendamy menšie, s menšími cupmi a bolo ťažšie s nimi hrať. Keď sa začalo experimentovať s trikmi, začal sa vyvíjať aj shape kendamy. Po malých Ozorách nasledovala Krom Chari & Co a Slaydawg 1 a 2. Slaydawg 1 bola jedna z prvých kendam s väčšími cupmi, ktorá ale bola stále legitímna pre súťaženie. V roku 2017 potom vyšla Krom POP, od ktorej už pokračuje vývoj lepšej a lepšej hry až dodnes. Z Krom shapů môžeme menovať 1%, čo je vlastne shape Krom POP (BL shape) zväčšený o 1 %.

V tom čase sa tiež začínajú objavovať lunar holes – diery v base cupe, vďaka ktorým je ľahšie urobiť lunar. Nájdeme ju napríklad na Slaydawgu 7Y Bday Krom kendamy, tam je diera nijako neohladená. Neskôr vznikla tzv.. warp hole, ohladená diera v base cupe, ktorú nájdeme napríklad u Slaydawg Da Gang, Headshot Pro Modu a 1% Stroga. Už skôr ale niečo ako warp hole existovala u Analog kendam, kde sa diera volá Portal. U Sweets kendamas sa diera volá Balance bevel. U Slaydawg shapu pak Krom zväčšil aj dieru na tamě, aby sa lepšie spikovala.

warp hole

Warp hole

Dôležitým míľnikom vo vývoji shapov je značka Lotus kendamas. Modely Bloom i Sacred majú rovnaký shape, len Sacred je z javora a má dieru v base cupu. Revolučná je svojou veľkosťou – small cup je relatívne malý, ale big cup obrovský. Napríklad Frantu tento rozdiel veľmi baví.

V roku 2019 vyšiel AK shape od Kromu, prvýkrát na 9Y Bday. Rovnaký shape nájdeme aj u Jody Barton kendam (Ufo, Skeletons, Skeletons Orange a Flowers). 9Y Bday kendama potom bola navyše urobená z viacerých drevín tak, aby bol naplno využitý ich potenciál. Zámer Kromuasi bol ten, aby s 9Y Bdaykou šiel urobiť čo najlepšie lunar (má zúžený base cup s veľkou dierou) a stally (na stall ponity je použitá breza, čo je extra mäkké drevo). Spike je zase zo zebrana, extra tvrdého dreva. Nevýhoda laminovania driev (zlepovanie rôznych druhov) je ale tá, že sú potom oveľa menej odolné - často sa v spojoch zlomili.

krom-9y-bday-min

Krom 9Y Bday – laminace

V roku 2020 potom vyšla kendama bez názvu, ktorá bola tiež na AK shape, ale nemala vôbec žiadny ring, čo bol skôr experiment. Zároveň s ňou vyšla aj kendama s názvom Black Hole, ktorá mala naozaj obrovskú dieru v base cupe. Po AK shape vznikol CK shape, ktorý je ešte viac špecializovaný na lunary. V collabu Kromu a No Jumper vyšli kendamy na shape, ktorý bol najskôr nazývaný Slaydawg hybrid, čo je taký mix Slaydawgu a 1%. A ďalšou vývojovou fázou je 2GOOD shape, ktorý nájdeme u 10Y Bday alebo Krom Unity. Birthday desiatka má navyše farebné laminovanie, ktorému sa anglicky hovorí spectraply. Kendama je kvôli laminácii celkovo o dosť ťažšia ako bežné kendamy, ale zase má váhu rozloženú tak, aby to bolo ideálne.

 

Ďalej existujú keny, ktoré sú úplne modifikované, napríklad pre model Adriana Estebana od Grain Theory – ten na sebe má drážky pre stringové triky.

ae-pro-mod-gt-min

Gravírovanie

S gravírováním Krom experimentoval už skôr, treba Ajagak kendama, Kamo alebo narodeninové modely na sebe niečo vylaserované mali. U Plasticity kendam sú vygravírované nielen čiary alebo ozdobné prvky, ale naozaj plôšky, ktoré zlepšujú grip, teda držanie kendamy, a robia sa na nich lepšie stally. Gravírovanie do hĺbky má Krom Unity kendama, čo si Franta aj Honza chvália.

String

Vývojom prešiel aj špagát - predtým býval biely nylonový, tenký 0,8 až 1 mm. Neskôr boli používané saténové stringy, ktoré napríklad Honza rád nemá. Franta ich používa na tama whipy a tiež sú dobré na učenie butterfly trikov a pod, pretože nerežú do prstov. Ich nevýhoda je, že sa rýchlo zničí. V roku 2019 kráľ string trikov Adrian Esteban prišiel so svojimi stringmi, ktoré sú o niečo hrubšie ako bežné. Vďaka hrúbke je string ťažší, má zotrvačnosť a robia sa s ním lepšie napríklad green triangle alebo brent stole. Je tiež nylonový, ale nereže do prstov.

Ložiská

Predtým bývali na konci stringu v tam plastové alebo sklenené korálky. Sklenené dnes nájdeš u Krom POP alebo u Da Originz (Da O) kendam. Neskôr sa začali používať ložiská, ktorá bola najskôr mini, neskôr sa zväčšila. Pretože ložisko je dôležitý prvok pre stringové triky, opäť s vylepšením prišiel Adrian Esteban, ktorý ložisko ešte viac zväčšil a tiež prišiel s kovovou korálkou.

Rada na závěr:

Snaž sa previesť skúsenosti a princípy z kendamy do každodenného života. Keď si v kendame povieš „to nejde, nikdy sa to nenaučím“, tak sa naozaj nikdy nič nenaučíš. Kendama prináša pohľad, kedy hľadáš cestu k riešeniu problému, namiesto obyčajného mávnutia ruky s tým, že je niečo nemožné. A to je to, čo nás posúva ďalej.