Ako sa súťaží v kendame

Hoci kendama je skilltoy do pohody a nie je nijako extra kompetitívna, dá sa v nej aj súťažiť. Predstavíme si rozmanité druhy kendama súťaží a preberieme, v čom sa líšia a aký sa nám zdá najviac fér.

Tip: Všetky kendamy, ktoré máme momentálne skladom, nájdeš v sekcii Kendama.

Game of Ken

Asi najznámejší druh súťaže, pretože sa nepoužíva len na oficiálnych akciách, ale zahráš si ho aj vonku s kamarátmi – je teda aj najrozšírenejšia. Spočíva v tom, že najčastejšie dvaja ľudia (ak ich je viac, počet sa redukuje dovtedy, kým sú proti sebe dvaja) si zadávajú triky navzájom. Hráč, ktorý zadáva, má na predvedenie jeden pokus. Hráč, ktorý po ňom opakuje, má pokusy dva. Akonáhle zadávajúci trik nezvládne, zadáva protihráč. Akonáhle opakujúce nezvládne trik na dva pokusy, má trestný bod - písmenko. Hra končí, keď má jeden z hráčov 3 písmenká: K, E aj N. Hrať sa dá ale aj na viac písmen (napríklad K, E, N, D, A, M, A, alebo dokonca K, E, N, D , A, M, A, K, E, N... dĺžke slova sa medze nekladú, to isté s počtom pokusov na zadanie a opakovanie). Pokiaľ už ti z určeného počtu písmen zostáva posledný a hrozí, že by si ho získal a prehral, máš naňho tri pokusy. Do hry tiež niekedy vstupuje tzv. prove – kedykoľvek, keď súper zadá trik, ktorý ty možno veľmi nerobíš, môžeš mu na oplátku zadať prevedenia. Znamená to, že ho musí zopakovať a tým dokázať, že trik nedokázal len náhodou. Keď to nedokáže, hrá sa ďalej. Keď to dokáže, máš obvyklé dva (alebo v rámci posledného písmena tri) pokusy na opakovanie. Každý hráč ale môže uplatniť len raz za hru.

Ako vidno, nie je to ten najspravodlivejší spôsob súťaže, pretože môžeš poznať štýl hry súpera a zadávať mu schválne triky, ktoré nevedia. To je potom jednoduchá výhra, ktorá ale nedáva zmysel. Najlepšie je Game of Ken hrať priateľsky a priučiť sa niečomu novému.

Freestyle

Freestyle väčšinou robia dvaja hráči proti sebe. Každý má časový limit (napríklad 45 sekúnd) na predvedenie svojej zostavy trikov. Väčšinou sa robí do hudby. Porota (nepárny počet) potom hodnotí podľa rôznych kritérií, kto sa úlohy lepšie zhostil. Napríklad na Catch and Flow, najväčšej freestyle kendama súťaži, sa hodnotí kreativita, technická náročnosť a podobne. Freestyle je dosť spravodlivý typ súťaže, pretože sa môže prejaviť špecifický štýl každého hráča.

Speedladder

Nejaký čas pred konaním súťaže typu Speedladder je zverejnený zoznam trikov (väčšinou nie úplne ťažkých), v ktorých sa bude súťažiť. Hráči tak majú všetci rovnakú šancu natrénovať niečo, čo im možno veľmi nejde. Úlohou na súťaži je potom zopakovať triky v poradí za sebou čo najrýchlejšie. Akonáhle ale nejaký trik z radu zvládneš, už ho nemusíš robiť znova, keď ďalší nedáš. Súťažiaci sú väčšinou rozdelení do dvoch kategórií podľa úrovne hrania - Beginner a Intermediate.

Open division

Niekedy nadväzuje na Speedladder, niekedy nie. Je to Speedladderu vlastne podobné v tom, že hráči dopredu dostanú zoznam zadaných trikov (väčšinou v dvoch kategóriách: ). Súperí potom ale jeden na jedného. Vždy je vyžrebovaný trik, ktorý hráči musia urobiť – majú tri pokusy. Nepokúšajú sa o to súbežne, ale strihnú si, kto začne. Keď jeden z hráčov zvládne trik napríklad na prvý pokus, druhý z hráčov nie, získava ten úspešnejší bod. Skrátka nejde o to dať trik čo najrýchlejšie, ale dať ho rýchlejšie (na menší počet pokusov) ako tvoj súper. Kto získa prvé tri body, vyhráva a postupuje ďalej. V úplnom finále sa väčšinou hrá nie na tri, ale na päť bodov. Open je vlastne taký Game of Ken s predurčenými trikmi. V tomto formáte budeme organizovať súťaž aj my – FYFT Kendama Open. Bude sa konať 7. 8. 2021. Pre detaily počkaj :)

Kendama World Cup

Kendama World Cup je majstrovstvo sveta v kendame. Ako funguje? Je to dosť komplikovaný spôsob súťaže a dá sa v ňom veľmi taktizovať.

Vopred je zadaný zoznam 120 trikov, ktoré sú rozdelené do 12 skupín po 10 trikoch. Týchto 12 skupín je vlastne 12 úrovní, číslo 1 je zložené z najjednoduchších trikov, číslo 12 z najťažších. Z čím vyššej úrovne trik je, tým viac bodov zaň môžeš dostať. Súťaž prebieha dva dni: prvý deň kvalifikácie, druhý finále.

Prvý deň hráči robia výber svojich 12 trikov z úrovne 1-10. Týchto 12 trikov je rozdelených na dve kolá po 6 trikoch. Na každé kolo má hráč 3 minúty. Cieľom je dokončiť počas kola čo najviac trikov . Za každý trik potom dostaneš určitý počet bodov - za trik úrovne 6 dostaneš 6 bodov. Top 25 hráčov postupuje do finále.

Druhý deň má každý hráč opäť tri minúty a môže urobiť neobmedzený počet trikov úrovní 3 až 12. Cieľom je teda získať čo najviac bodov a tento deň sa body dávajú „na druhú“. Ak teda urobím trik úrovne tri, dostanem zaň nie tri, ale deväť bodov. Pri úrovni 11 potom dostaneš 151 bodov a pri úrovni 12 194 bodov. Tu už sa dá taktizovať: buď budem robiť tie najťažšie triky a keď ich všetky zvládnem, pôjdem potom čo najviac tých úplne jednoduchých. Triky samozrejme nesmieš opakovať.

Mini hry

Na súťažiach sa okrem tých najdôležitejších formátov robia často aj minihry – skôr pre zábavu. Pár ti ich predstavíme.

Candle šťouchačka

V každej ruke všetci držia kendamu v candle gripu (za spike). Na base cupu je posadená tama. Hráči potom do seba vzájomne šťouchají ramenami alebo nohami a snažia sa zhodiť ostatným tamu. Keď sa ti to stane len na jednej kendame, položíš ju, ruku si dáš za hlavu a pokračuješ.

Jednorožce

Všetci si dajú kendamu na čelo tak, že pripomína jednorožčí roh (tama je na chrbte). Potom sa musí prejsť prekážkovou dráhou alebo splniť nejakú úlohu bez toho, aby kendama spadla z hlavy. Niekedy sa hrá tiež jednorožčí šťouchačka.

Moshikame walk

Moshikame je vlastne prehodenie z big cupu do base cupu a naopak. Moshikame walk je chôdza, pri ktorej s každým krokom urobíš jeden prehoz. Väčšinou majú hráči za úlohu obísť park alebo námestie. Keď rad prehozov pokazíš, vypadávaš.

Spike Off (Last Man Standing)

Hráči si stúpnu do kruhu a jeden z nich zadáva ľubovoľné jednoduché triky. Všetci potom musia trik urobiť a kto to nezvládne, ide z kruhu von. Kto tam zostane ako posledný (last man standing), vyhráva.

Kendama Snake

Tiež sa hrá v kruhu a hráči zadávajú postupne. Prvý zadá a urobí napríklad big cup. Druhý na to nadviaže a musí urobiť big cup a niečo ďalšie. Takto sa triky vrstvia a kto to pokazí, opäť vypadáva. Posledný, kto zostane, vyhral.

7 to Spike

Je jeden človek, king of the mountain, ku ktorému príde iný človek a urobí trik zakončený spikom. Ďalej sú potrební nejakí hodnotitelia, ktorí zhodnotia, kto urobil lepší trik. Pokiaľ king, tak zostáva kingom a druhý vypadáva. Pokiaľ ten druhý človek, stáva sa novým kingom. Za každý lepší trik dostaneš bod a kto ich má ako prvý 7, tak vyhral.

Pozri sa, ako vyzeralo Majstrovstvo ČR v kendame – kombinovalo formát Open a Freestyle