Prečo je dôležité vedieť sa hrať?

Voľný čas vyplnený hraním sa, to je doména FYFTu. Prečo je to ale také dôležité?

V dnešnej dobe je toho toľko, čomu sa môžeme venovať! Je ale dobré sa zamyslieť, čomu svoj čas a energiu venujeme. Pretože čas už nám nikto nevráti. Nerobím svoj koníček len zo zvyku? Stále ma to napĺňa? Učím sa vďaka nemu niečo nové?

Tip: Pokiaľ zháňaš nový koníček, si tu správne! Pozri sa na všetky kategórie na FYFTe

 

Pretože žijeme vo svete zameranom na výkon, či už hovoríme o škole alebo o práci, je naozaj dôležité vedieť dobíjať baterky. Prečo práve hraním? Nielen, že sa tak zbavíš stresu, ale posilní to tvoju kreativitu a schopnosť riešiť problémy neobvyklými cestami. Zlepšuje sa ti predstavivosť a nezávislé myslenie. Vďaka tomu sa celá tvoja osobnosť posúva na ďalší level. Ďalším aspektom koníčkov je komunita. Tým, že sa budeš hrať, narazíš na fajn ľudí, ktorí premýšľajú podobne ako ty. Alebo práve premýšľajú úplne inak, a to je to, čo ťa obohatí a inšpiruje. 

Vieš, čo je to kreatívna prokrastinácia? Pokiaľ sa ti práve nechce pracovať na povinnostiach, skús na moment vypnúť hlavu pri kendaměspeedcubingu nebo yoyu. Možno vďaka tomu prídeš na nové riešenia svojich povinností. Oproti pasívnemu odpočinku“ na sociálnych sieťach je aktívny odpočinok prínosnejší, pretože sa neprestávaš sústrediť – ale sústredíš sa na úplne niečo iné. Je to ako meditácia, pri ktorej sa pozornosť sústredí na dych.

Ďalšou výhodou koníčkov je, že čím viac nového sa učíš, tým ľahšie ti potom učenie ide. Hovoríme tomu FYFT efekt. Ten, kto trénuje s kendamou, je potom šikovnejší napríklad na skladanie rubikovej kocky. A toto platí o všetkých koníčkoch. Znamená to, že nech sa už naučíš čokoľvek, vždy to pre teba bude znamenať iba plusy!

A keď ťa to prestane baviť, vždy môžeš začať s niečím novým, alebo sa vrátiť k nejakému hobby, ktoré ti robilo radosť v minulosti. Dôležité je, aby hranie bolo zábava!

Zaujímavosť o hráčoch

Richard Bartle, ktorý v 90. rokoch študoval herné mechanizmy a hráčov samotných, týchto hráčov rozdelil na štyri skupiny podľa dôvodov, z ktorých sa svojmu koníčku venujú. Jeho kategorizáciu je možné aplikovať na akýkoľvek koníček – skilltoy, ale aj dosky.

Explorer je hráč, ktorý miluje lúštenie hádaniek, objavovanie vecí aj za rámec príbehu a zadanej úlohy. Výzvy prijíma ako príležitosť na objavenie svojho nového potenciálu. V hre sa snažia vyskúšať čo najviac možností.

Socialiser hrá hlavne kvôli ostatným spoluhráčom. Chce spolupracovať, trochu súperiť, ale hlavne prežívať spoločné zážitky. 

Killer rád získava rešpekt svojimi činmi. Na hru sa väčšinou starostlivo pripravuje, dobýva, obsadzuje a vymýšľa, ako čo najlepšie vyzrieť nad súperom.

Achiever zhromažďuje štatistiky, dosahuje levely a míľniky, pokoruje výzvy a zbiera achievementy. Je zameraný na zisk, odmenu, ale aj prijímanie výziev a stavanie svojho postupu na obdiv.

killer achiever socialiser explorer

Dorreah je Achiever v kombinácii s Explorerom, Martin, Peter a Evča sú Killers, Dejf je Explorer a Socialiser, Sony predtým bol Explorer, dneska je Socialiser. Ktorým typom si ty?

Nezabudni sa hrať!