Čo je Magic: The Gathering?

Keď sa človek s Magicom stretne prvýkrát, hra pôsobí ako akýsi nepochopiteľný mix rádu a chaosu. V tomto článku si preto predstavíme Magic: the Gathering úplne od základov pre tých, čo sa s ním stretávajú prvýkrát.

Tip: Všetky MTG produkty nájdeš v sekcii Magic: The Gathering

O čo ide?

Magic: The Gathering (alebo skrátene MTG) je zberateľská kartová hra. Základom je hra, kde má každý hráč balík so 60 kartami, 20 životov a cieľom je znížiť pomocou kariet životy protihráča na 0.

Pravidlá Magicu sú veľmi komplikované – upokojujúce ale je, že ani profíci ich nepoznajú kompletne. Základy hry sa dajú naučiť počas desiatok minút a zvyšok sú okrajové prípady, na ktoré pri hre v kuchyni na stole väčšinou nedôjde.

Tip: Podrobnejšie pravidlá Magicu nájdeš v našom článku Pravidlá hry.

Čo znamená zberateľská kartová hra?

Že sa jedná o zberateľskú kartovú hru znamená, že sa nehrá stále s rovnakými kartami. Keď si kúpiš napríklad kartovú hru Bang!, hráš stále s rovnakým obsahom, pokiaľ si nekúpiš nejaké rozšírenie. V Magicu si každý hráč stavia balík z kariet, ktoré vlastní. Veľkou súčasťou Magicu je nákup, predaj a výmena kariet. 

Tip: Balíčky pre začiatočníkov nájdeš v kategórii Predkonštruované balíčky a jednotlivé karty v kategórii Kusovky.

Čo je formát?

Magic je komplexná hra a dá sa hrať niekoľkými rôznymi spôsobmi (tým hovoríme formáty). Formáty sa líšia v tom, aké karty sú povolené, koľko hrá hráčov, s koľkými životmi začínajú a koľko kariet musí byť v ich balíčku.

MTG hra

Tip: Prehľad všetkých dôležitých formátov nájdeš v článku Formáty v hre Magic: the Gathering.

Ako začať?

Pravdou je, že Magic je hra, s ktorou sa ťažko začína, pokiaľ človek nepozná niekoho, kto by mu vysvetlil základy. Pokiaľ niekoho takého poznáš, odporúčame obrátiť sa na neho.

Pokiaľ s Magicom začínaš sám/sama, odporúčame začať s kamarátom, ktorý je nováčik rovnako ako ty. Nie je nič jednoduchšie ako kúpiť si 2 balíčky pre začiatočníkov, sadnúť k stolu a začať.

Druhou možnosťou, ako začať s Magicom, je MTG Arena (Magic hra na PC). Súčasťou hry je dobre postavený sprievodca pre začiatočníkov, každý dostane na začiatku hneď niekoľko balíkov – a hlavne: je to zadarmo.

mtg-arena

Tip: Máme pre teba aj článok o tom Ako zostaviť svoj prvý balíček a Ako si vybrať medzi produktmi.

Stojí to za to

Vieme, že začať s Magicom nie je hračka a chce to veľa trpezlivosti a času. Ale ako sa raz naučíš základy, bude to hračka. Magic je hra, čo môže človeku „oživiť život“. Niekoho na hre láka jej komplexnosť, niekoho umenie a príbeh v kartách a niekoho zase súťažné ambície. Táto hra je pre každého hráča prínos trochu iným spôsobom. A rozhodne stojí za to dať jej šancu.