AKO SA STARAŤ O KOCKU - návod pre začiatočníkov

Už ti kocka nejde rovnako, ako keď bola nová? Nevieš poriadne čo to spôsobilo ani čo s tým?

Nezúfaj!

Než si kúpiš novú kocku, skús najskôr tú svoju vyčistiť a premazať.

Tip: Keby si predsa len cítil, že by sa ti nová hodila, pozri sa do našej kategórie Speedcube a určite si niečo vyberieš.

 

Základy starostlivosti o kocku

1. Prevencia

Čo kocku vlastne robí časom horšie?

Najčastejší dôvod je, že sa do kocky dostane prach alebo iná špina, kvôli ktorej sa potom kocka horšie otáča (už sme videli všetko, predovšetkým držte kocky ďalej od domácich maznáčikov).

Tomu sa dá jednoducho predísť tým, že budeš kocku mať v krabičke alebo vo vrecku

Ďalšou častou chybou je používanie moc (alebo zlého) mazadla. Nepoužívaj olej na varenie, maslo, a never ani otcovi, keď ti povie nech tam "kvapneš védéčko". Lube na kocky stojí pár desiatok korún a aj malé balenie ti vydrží dlho.

Tip: Všetky luby, ktoré máme na sklade, nájdeš v sekcii Mazadlá.

 

2. Keď už sa to stane, čo s tým?

Kocka sa skôr alebo neskôr zašpiní každému. Čo potom s tým? Základom sú 2 veci. Čistenie a mazanie.

Než budeš kocku mazať, musíš ju vyčistiť. Keď máš v kocke prach a pridáš do nej ešte mazadlo, bude to len horšie. Kocku rozober na dieliky a každý starostlivo očisti. Niekto to robí na sucho vreckovkou, niekto to radšej vezme poctivo jarovou vodou. Keď kocka uschne, môžeš ju premazať.

Na začiatok stačí dať do vyčistenej kocky pár kvapiek mazadla. Väčšinou stačia 2–3 kvapky, ale záleží na konkrétnom lube.

POZOR: Radšej daj do kocky menej (1 kvapku), vyskúšaj ju a potom keď tak pridaj. Uberá sa totiž dosť blbo.

 

3. Čo potom?

Keď už vieš, aká otrava je čistiť a mazať kocku, vráť sa ku kroku 1. Prevenciu. Nos kocku vo vrecúšku a ani doma ju nenechávaj len tak ležať na stole – prach sa totiž dostane všade.

 

To ale zďaleka nie je všetko

Tento návod je len základ pre nováčikov. Ak chceš zo svojej kocky vyžmýkať to najlepšie, pozri sa na návod na Údržbu kocky pre pokročilých, ktorý pre nás natočil Tomáš Nguyen.