Údržba kocky pre pokročilých
Tomáš Nguyen sa podelí o svoje tipy, ako sa starať o kocku. Zahrnie čistenie kocky, lubovanie a nastavovanie skrutiek.
Tip: Zháňaš novú kocku? Pozri sa do sekcie 3x3x3. Príslušenstvo a iné tvary potom nájdeš v súhrnnej sekcii Speedcube.
Tomáš už sa speedcubingu venuje cez 6 rokov a dokáže stráviť hodiny snahou o to, aby bola kocka čo najlepšia.
Rozobranie a zostavenie kocky
Prvým krokom je rozobrať celú kocku. Najjednoduchší postup je otočiť hornú vrstvu o 45 stupňov a následne vybrať hranu, ostatné dieliky už potom idú vybrať ľahko. Rozobraniu a opätovnému zloženiu kocky sme venovali celé video.
2x2x2
U kociek 2x2 ide niekedy opatrne vybrať roh a zvyšok už ide ľahko. Pokiaľ roh vybrať nejde, pomôž si skrutkovačom - povoľ jednu stranu a roh potom to už pôjde. Rozlož celú kocku.
Rozložená 2x2x2 kocka
Nie všetky vnútorné dieliky sú u dvojiek rovnaké. Tri z nich majú v strede také malé pacičky. Tieto tri dieliky sa zložia do trojuholníka okolo stredu (stred má špeciálne drážky tam, kam tieto dieliky patria) a vytvoria pevný základ, okolo ktorého sa celý zvyšok kocky otáča. Najprv vlož dva z týchto špeciálnych dielikov, potom vlož ľubovoľný prvý roh a následne ho uzamkni tretím vnútorným dielikom. Potom vkladaj postupne vnútorné hrany a vonkajšie dieliky. Odporúčame skladať kocku rovno podľa farieb, pretože keby si to robil ľubovoľne, musel by si na konci možno niečo prerábať, aby išla kocka zložiť. Keď už ti zostávajú posledné dva rohy a jedna vnútorná hrana, daj dovnútra najprv jeden roh, po ňom vnútorný dielik a potom nasaď posledný roh. A máš hotovo.
3x3x3
Trojka sa rozoberá od hrany hornej vrstvy. Celú vrstvu si pootoč o 45 stupňov a potom pootočením vyber hranu. Keby ti to nešlo, kocku si povoľ skrutkovačom. Po prvej hrane vyber susedné rohy atď.
Rozložená 3x3x3 kocka
Kocku späť zložíš opäť od ľubovoľnej hrany. Potom pokračuj cez susednú hranu a roh, ktorý patrí medzi ne. Nakoniec, aby bola kompletná jedna celá časť kocky okolo rohu, doplň poslednú hranu. Potom rovnakým spôsobom pokračuj ďalej. Ako posledný dielik ide na miesto opäť hrana. Pri jej vkladaní si opäť poslednú vrstvu kocky otoč o 45 stupňov, pôjde to tak lepšie.
4x4x4
4x4x4 kocka je na rozkladanie a opätovné skladanie samozrejme zložitejšia ako dvojka alebo trojka. Opäť sa pri rozkladaní začína hranami. Potom už je to ľahké.
Rozložená 4x4x4 kocka
Pri štvorkách sú vnútorných dielikov dva druhy – hrany (oválne) a stredy (tenké). Vnútorná hrana patrí medzi dva vnútorné stredy. Základom je postaviť také písmeno L z dvoch hrán. Na tento vnútorný základ potom začni dávať vonkajšie dieliky, najprv stred, potom hranu. Postav tak jednu osminu kocky – okolo jedného rohu. Pokiaľ máš magnetickú kocku, zostavovanie ti pôjde lepšie.
Z polovice zostavená 4x4x4 kocka
Keď už máš kocku z polovice zloženú, vnútorné biele dieliky môžeš zastrkať dovnútra a na ne ešte len dávať vonkajšie farebné. Pôjde ti to tak lepšie. Posledným vkladaným dielikom je opäť hrana.
Čistenie kocky
Následne môžeš aj odmontovať stredy skrutkovačom. Všetky rozobrané dieliky môžeš umyť v jarovej vode, ale skrutky tam rozhodne nikdy nedávaj. Ak nechceš venovať toľko času následnému sušeniu, môžeš dieliky jednoducho utrieť utierkami alebo obrúsky. Kocku nikdy nie je možné vyčistiť na 100%, ale je dobré tomu venovať aspoň trochu času, aby si sa zbavil prachu a lubu, ktorý do kocky dali pri výrobe.
Teraz prejdeme na lubovanie stredov. Používa sa ťažší lub na báze silikónu, rozhodne nikdy nepoužívaj lub na báze vody. Tomáš používa Traxxas 30k Lube nanášaj na koreň skrutky a na hlavicu a na stred, zabrániš tým vŕzganiu kocky. Potom môžeš kríž provizórne zmontovať.
V nasledujúcom kroku nastavujeme skrutky. Tomáš prichádza so svojim tipom, že uťahuje skrátka tak dlho, kým neuvidí presne jeden (na počte nezáleží) závit. Tým sa zaručí, že všetky skrutky budú utiahnuté úplne rovnako.
Ďalším krokom je zložiť celú kocku späť dohromady. Predtým, než zložíš poslednú stranu, vezmi si opäť ťažšie lube (napríklad Traxxas) a nanášaj ho. Keď už ti chýbajú v kocke len dve hrany a jeden roh, na odvrátenú stranu hrán pridaj opäť trošku lubu. Všeobecne platí, že silikónové luby je dobré dávať skôr k internej časti kocky, pretože keď ju dáš na dieliky, bude kocka tuhá a pomalá.
Najskôr sa ti kocka môže zdať tuhá, ale asi po dvadsiatich solvách sa ustáli a bude krásne stabilná. Až je vo vnútri ťažký lube rozomletý, použi lube na báze vody, Tomáš odporúča Lubest. Rozhodne neodporúča Maru lube, pretože ten vydrží v skratke niekoľko minút a tiež na seba veľa nabaľuje špinu. Trošku (2–4 kvapky) lubu na vodnej báze aplikuj na kontakty, kocka potom bude svižnejšia.