Najlepšie doskové hry pre deti

Vybrať tie najlepšie doskové hry pre deti môže byť pre mnoho rodičov poriadny oriešok. Každé dieťa je jedinečné a každého baví niečo iné. Niektoré deti sa vydržia hrať len 10 minút, zatiaľ čo iné zvládnu udržať pozornosť aj pri hre ako je Nemesis. Tú ťažkú ​​prácu sme odviedli za teba, prehrabali sme sa hromadou doskoviek a vybrali tie najlepšie doskové hry pre deti už od 6 rokov!

S deťmi môže byť skutočná radosť hrať, najmä ak sa dospelý dokáže pri hre tiež baviť. Hlavným heslom, pre spísanie tohto článku, pre nás bolo "Nájsť zábavné doskovky, ktoré zvládnu aj deti!" Pri výbere hier sme preto brali do úvahy rôzne faktory, vrátane toho, akú radosť hra prinesie ako deťom, tak aj dospelým.

Bez ohľadu na poradie si poďme predstaviť 10 najlepších spoločenských hier pre deti. Tento zoznam môže slúžiť aj ako tipy na darčeky pre deti. Navyše na konci článku nájdeš tip na hru pre deti od 3 rokov.

Tip: Pozri si všetky detské hry v našej sekcii Hry pre deti

 

Obsah článku:

Dixit - Disney Edition CZ (Blackfire)

Počet hráčov: 3-6 | Vek: 8+ | Herná doba: 30 min | Vydavateľ: Blackfire

Dixit Disney Edition je kúzelným spojením klasického kartového hrania a obľúbených postáv a motívov z Disneyho sveta. Hra ponúka jedinečný zážitok plný kreativity a fantázie. Jeden hráč sa stáva rozprávačom, ktorý vyberá kartu s obrázkom a vytvára k nej krátky slovný popis. Ostatní hráči vyberajú zo svojich kariet tú, ktorá najviac zodpovedá popisu rozprávača.

Obľúbené postavy a rozprávkové svety zaručujú zábavu pre hráčov všetkých vekových kategórií. S krásnymi ilustráciami, jednoduchými pravidlami a nekonečnou možnosťou kombinácií je hra ideálnou voľbou pre rodinné večery aj hráčov s rôznymi úrovňami skúseností.

Kreativita 7/10 - Hra povzbudzuje deti k vytváraniu príbehov a popisov k obrázkom, podporuje ich kreatívne myslenie a fantáziu.

Jazykové schopnosti 8/10 - Hra rozvíja slovnú zásobu detí, pretože musia formulovať popisy k obrázkom a komunikovať s ostatnými hráčmi.

Empatia 6/10 - Hra môže deťom pomôcť lepšie porozumieť emóciám ostatných, pretože sa snaží správne pochopiť, čo rozprávač popisuje.

Strategické myslenie 5/10 - Deti sa učia vyhodnotiť situáciu a voliť kartu podľa toho akú si myslia, že rozprávač popisuje kartičku.

Sociálne schopnosti 8/10 - Hra podporuje spoluprácu a komunikáciu medzi deťmi, keď sa snaží porozumieť a zdieľať svoje myšlienky a príbehy s ostatnými hráčmi.

  

Ubongo Junior (Albi)

Počet hráčov: 1-4 | Vek: 5+ | Herná doba: 30 min | Vydavateľ: Albi

Ubongo Junior je zábavná dosková hra pre deti od 5 do 8 rokov, ktorá ponúka (nielen) deťom zážitok plný hádaniek a logických výziev. Každý hráč dostane sadu puzzle kameňov a kartičku s úlohou, ktorú musí splniť. Hráči sa snažia čo najrýchlejšie zostaviť svoje kamene podľa vzoru na kartičke. Prvý hráč, ktorý dokončí svoju úlohu, vyhráva kolo a získava body!

Ubongo Junior ponúka dva stupne obtiažnosti. Deti tak môžu začať od tých jednoduchších úloh a postupne sa prepracovať k tým náročnejším. Navyše existuje množstvo rôznych úloh a možností, ako hrať, a každá hra je iná a zaujímavá. Pre deti od 8 rokov, ktoré chcú plniť náročnejšie výzvy, máme klasický variant Ubongo.

 

 

Priestorové myslenie 8/10 - Rozpoznávanie tvarov a usporiadanie dielkov do požadovaných obrazcov rozvíja u detí schopnosť priestorového vnímania a predstavivosť.

Jemná motorika 6/10 - Manipulácia s dielikmi pomáha deťom rozvíjať jemnú motoriku a koordináciu ruky a oka.

Rozvoj logického myslenia 7/10 - Pri skladaní musia deti využiť logické uvažovanie na nájdenie správneho usporiadania dielikov.

Rýchlosť a reflexy 8/10 - Hra má časový prvok, ktorý učí deti rýchlo reagovať, rozvíja rýchle reakcie a reflexy.

Sociálne schopnosti 7/10 - Hra ponúka možnosť súťažiť s ostatnými hráčmi, čo pomáha deťom porozumieť pravidlám fair play a rešpektovať ostatných.

  

Karak (Albi)

Počet hráčov: 2-5 | Vek: 7+ | Herná doba: 45 min | Vydavateľ: Albi

Karak je pútavá a zábavná doskovka, ktorá kombinuje prvky stratégie, dobrodružstva a fantázie. Hráči sa vydávajú na dobrodružnú cestu do tajomného a kúzelného sveta, kde čelia rôznym prekážkam a výzvam. Zaujímavým prvkom je modulárna herná doska, ktorá umožňuje každej hre nový a unikátny herný priestor.

Jedným z najsilnejších stránok hry je jednoduchosť pravidiel, ktoré sú ľahko pochopiteľné aj pre tých najmenších. Cieľom hry je postupovať cez herný plán, zbierať karty s pokladmi a súčasne sa vyhýbať nástrahám, ktoré na hráča číhajú. Atraktívnym lákadlom sú nádherne ilustrované karty postáv a udalostí.

Strategické myslenie 8/10 - Deti sa učia plánovať svoje kroky a strategicky premýšľať, ako dosiahnuť cieľ hry. Musí zvažovať možnosti a rozhodovať sa, akým smerom sa vydať a aké karty použiť.

Rozvoj logického myslenia 8/10 - Hra vyžaduje od detí schopnosť logicky premýšľať a odhadovať možné dôsledky svojich akcií. Musí zvažovať rôzne faktory a rozhodovať sa podľa situácie.

Rozvoj komunikačných schopností 7/10 - Počas hry sa deti učia zdieľať informácie s ostatnými hráčmi, vyjadrovať svoje nápady a počúvať názory ostatných.

Rozvoj pamäte 6/10 - Deti sa učia pamätať si umiestnenie rôznych kariet a herných prvkov na hernom pláne, čo posilňuje ich pamäť a pozornosť.

Riešenie problémov 6/10 - Hra často predstavuje hráčom rôzne problémy a výzvy, ktoré musí riešiť. Deti sa učia hľadať kreatívne a efektívne spôsoby, ako prekonať prekážky a dosiahnuť svoje ciele.

  

Mysterium Kids - Poklad Kapitána Skřípa (Blackfire)

Počet hráčov: 2-6 | Vek: 6+ | Herná doba: 20 min | Vydavateľ: Blackfire

Poklad Kapitána Skřípa je dobrodružná doskovka plná záhad a zábavy pre malých i veľkých detektívov. Hra sa odohráva na palube pirátskej lode, kde sa hráči chopia úlohy detektívov, ktorí sa snažia odhaliť tajomstvo pokladu kapitána Skřípa. Jeden hráč preberá úlohu ducha, ktorý má za úlohu dávať ostatným hráčom vodítka, zatiaľ čo ostatní hráči musia rozlúštiť tajomstvo a nájsť poklad.

Jedným z najvýraznejších prvkov hry sú krásne ilustrácie, ktoré oslovujú detskú fantáziu a predstavivosť. Dizajn kariet je jasný a prehľadný – to uľahčuje deťom porozumieť pravidlám a hrať bez problémov.

Rozvoj logického myslenia 9/10 - Hra vyzýva deti k logickému uvažovaniu a spájaniu dôkazov a indícií na odhalenie pokladu.

Rozvoj komunikačných schopností 7/10 - Hra vyžaduje spoluprácu medzi hráčmi, ktorí musia efektívne komunikovať a zdieľať svoje myšlienky a nápady pri riešení hádaniek a odhaľovaní tajomstiev.

Trpezlivosť a vytrvalosť 6/10 - Hra učí deti trpezlivosti a vytrvalosti, pretože niektoré hádanky môžu vyžadovať čas a úsilie na ich riešenie.

Podpora vizuálneho vnímania 8/10 - Hra využíva obrázkové karty na odovzdávanie informácií, čo pomáha deťom lepšie porozumieť a rozvíjať svoje vizuálne vnímanie.

Sociálne schopnosti 7/10 - Ak sa hrá v skupine, deti sa učia rešpektovať názory a myšlienky ostatných hráčov, učia sa spolupracovať a vysporiadať sa s víťazstvom i prehrou.

Catan: Junior (Albi)

Počet hráčov: 2-4 | Vek: 6+ | Herná doba: 30 min | Vydavateľ: Albi

Catan: Junior je adaptáciou klasickej doskovej hry Catan, ktorá je prispôsobená pre mladších hráčov. Hra sa odohráva na súostroví, ktoré je tvorené hexagonálnymi dlaždicami, predstavujúcimi lokácie, ako sú ostrovčeky, prístavy a dediny. Hráči sa snažia stať sa najúspešnejšími pirátmi a objaviť nové ostrovy, kde môžu budovať pevnosti, stavať lode a obchodovať so surovinami.

Rodičia si môžu užiť jednoduchosť pravidiel a krásu hry, zatiaľ čo deti sa môžu naučiť strategickému mysleniu a spolupráci s ostatnými hráčmi. Komponenty sú dobre spracované a atraktívne pre deti - farebné drevené figúrky, papagáje a plastové lode skvele pritiahnu pozornosť aj tých najmenších hráčov.

Strategické myslenie 8/10 - Hra vyzýva hráčov na plánovanie a strategické rozhodovanie. Deti sa naučia premýšľať dopredu, aby úspešne dosiahli svoje ciele.

Rozvoj fantázie a kreativity 7/10 - Fiktívny svet ostrovov a papagájov poskytuje priestor na rozvoj fantázie a kreativity detí. Môžu vymýšľať príbehy a stratégie, čo podporuje ich kreatívne myslenie.

Rozvoj jemnej motoriky 6/10 - Manipulácia s hernými komponentmi pomáha deťom rozvíjať jemnú motoriku a koordináciu ruky a oka.

Sociálne schopnosti 8/10 - Interakcia s ostatnými hráčmi je nevyhnutná pre úspech v hre. Deti sa učia komunikovať, vyjednávať a spolupracovať s ostatnými hráčmi.

Základy ekonomiky 7/10 - Prostredníctvom obchodovania s rôznymi surovinami sa deti učia základom ekonomiky, ako je ponuka a dopyt, smena a hodnota tovaru.

  

Hľadanie vhodných spôsobov, ako tráviť kvalitný čas s deťmi, je pre mnoho rodičov prioritou. V čase, keď digitálny svet ovláda zábavu, sa stále viac rodičov obracia práve na tradičné doskové hry. Spoločenské hry pre deti nielenže poskytujú zábavu a učenie, ale aj u detí podporujú rozvoj dôležitých zschopností, ako je spolupráca, strategické myslenie a komunikácia.

Kto sa hrá, nehnevá, a u detí to platí dvojnásobne. Na FYFTe máme stovky doskových hier, a aj keď sú prevažne určené na rodinné večery alebo pre skúsenejších hráčov, nájde sa tu aj množstvo detských hier. Od strategických hier po hry zamerané na spoluprácu a kreativitu. Existuje široká škála možností, ktoré je možné prispôsobiť veku a záujmom každého dieťaťa.

Takenoko (REXHry)

Počet hráčov: 2-4 | Vek: 8+ | Herná doba: 45 min | Vydavateľ: REXhry

Jedna z najkrajších rodinných hier, ktorú sme už niekoľkokrát spomínali v iných článkoch. Plnia sa tu kartičky úloh trojakého typu - rozširovanie záhrady, pestovanie bambusu a kŕmenie pandy. V ťahu máš dve jednoduché akcie. Pokladáš dieliky, hýbeš s pandou, ktorá žerie bambus, záhradníkom, ktorý sa stará, aby bambus dosiahol potrebnú výšku a pod.

Mechanik je tu vcelku dosť, ale pokiaľ máš menšie deti, dá sa napríklad hrať bez zavlažovania a zážitku to nijako neuberie. Komponenty žiaria pastelovými farbami a bambus pred tebou doslova rastie.

Tip: Prečítaj si naše ostatné články o hrách.

 

Strategické myslenie 9/10 - Hra vyžaduje od hráčov plánovanie ich ťahov a strategické rozhodovanie, aby dosiahli čo najlepšie výsledky. Malé deti sa naučia premýšľať dopredu a plánovať svoje akcie.

Rozvoj logického myslenia 8/10 - Takenoko obsahuje logické hádanky a úlohy, ktoré deti musia riešiť. Napríklad pri skladaní dlaždíc tak, aby čo najlepšie využili dostupný priestor, alebo pri rozhodovaní, ktoré úlohy si prioritne vybrať.

Rozvoj sociálnych schopností 7/10 - Hra obsahuje interakciu medzi hráčmi, čo pomáha deťom rozvíjať schopnosť zdieľania, komunikácie a spolupráce.

Poznávanie prírody 6/10 - Téma hry, starostlivosť o záhradu a pandu, môže deti inšpirovať k väčšiemu povedomiu o prírode a životnom prostredí.

Rozvoj jemnej motoriky 6/10 - Manipulácia s hernými komponentmi, ako sú plastové figúrky pandy a bambusové dieliky, pomáha deťom rozvíjať jemnú motoriku a koordináciu rúk a očí.

 

Dobble - Connect (Blackfire)

Počet hráčov: 2-8 | Vek: 8+ | Herná doba: 15 min | Vydavateľ: Blackfire

Dobble je postrehová párty hra pre všetky vekové kategórie. Pre menšie deti je tu Dobble Kids, kde hráči musia nájsť dve rovnaké zvieratká a pomenovať ich. Oproti klasickému Dobble je hra ľahšia, pretože sa jedná primárne o obrázky zvieratiek, ktoré deti dobre poznajú. Balenie je v prenosnej plechovej krabičke a vo vnútri nájdeš aj niekoľko mini hier.

Pre tých väčších máme Dobble Connect, ktorý do hry prináša ďalší rozmer a herné možnosti - hráči sa snažia prepojiť symboly na kartách pomocou farebných ciest. Cieľ je vždy rovnaký - nájsť obrázok zhodný na tvojej karte a karte uprostred stola. Jednoduchá, ale ohromná zábava pre deti aj pre dospelých, ale čo si budeme ... v klasickom Dobble tápal kde kto.

Rozvoj pozornosti a sústredenia 9/10 - Hra vyžaduje, aby hráči boli pozorní a rýchli pri hľadaní symbolov a vytváraní spojení. To pomáha deťom trénovať svoju schopnosť sústrediť sa a udržovať pozornosť na detaily.

Rýchlosť a reflexy 9/10 - Jedným z hlavných prvkov hry je rýchlostná reakcia. Deti sa naučia reagovať rýchlo a efektívne.

Vizuálne rozpoznávanie 8/10 - Symboly na kartách pomáhajú deťom rozvíjať svoju schopnosť vizuálneho rozpoznávania a pamäte.

Plánovanie a stratégia 7/10 - Nový prvok "connect" pridáva do hry strategický rozmer. Deti sa naučia plánovať svoje ťahy a premýšľať o dlhodobých stratégiách.

Sociálne schopnosti 7/10 - Hra sa často hrá v tímoch alebo proti sebe. To podporuje rozvoj sociálnych schopností, ako je komunikácia, spolupráca a fair play.

  

Jízdenky, prosím! Junior (Blackfire)

Počet hráčov: 2-4 | Vek: 6+ | Herná doba: 30 min | Vydavateľ: Blackfire

Junior verzia doskovej hry Jízdenky, prosím! je prispôsobená mladším hráčom, ale stále ti ponúkne pútavé herné mechaniky a strategické prvky. Na začiatku každej hry hráči dostanú dva lístky a štyri karty vlakov. Na lístkoch na teba čakajú názvy miest a ilustrácie, ktoré zodpovedajú tým na hernom pláne. Vďaka tomu môžu aj menšie deti, ktoré ešte nevedia čítať, ľahšie identifikovať spoje medzi mestami.

Hra je skvelou voľbou pre rodiny s deťmi, ktoré hľadajú zábavnú a vzdelávaciu doskovku, ktorá prináša hodiny zábavy a interakcie. S krásnou grafikou, jednoduchými pravidlami a zábavnými hernými mechanikami, uchváti malých aj veľkých.

Plánovanie a strategické myslenie 9/10 - Deti sa musia rozhodovať, ktoré trasy postavia, a plánovať svoje ťahy s ohľadom na svoje cestovné karty a možnosti súperov.

Sociálne schopnosti 6/10 - Hra podporuje spoluprácu a komunikáciu medzi hráčmi, či už prostredníctvom rokovaní o výmene kariet alebo plánovaní spoločných ciest.

Riešenie problémov 8/10 - Hra vyžaduje od detí, aby riešili rôzne problémy a prispôsobili svoje ťahy aktuálnym podmienkam na hernej doske.

Rozvoj priestorového myslenia 8/10 - Deti sa učia vizualizovať a plánovať cestu medzi mestami na mape, čo pomáha rozvíjať ich priestorové myslenie a orientáciu.

Trpezlivosť a vytrvalosť 7/10 - Hra učí deti trpezlivosti a vytrvalosti pri dosahovaní svojich cieľov, pretože niekedy môžu naraziť na prekážky alebo musia čakať na správne karty.

  

Výbušná koťátka (Blackfire)

Počet hráčov: 2-5 | Vek: 7+ | Herná doba: 15 min | Vydavateľ: Blackfire

Hru s jednoduchšími pravidlami, pri ktorej sa pobaví celá rodina, by si ťažko hľadal/a! Hráči postupne berú karty z balíčka do doby, než niekto z nich vytiahne explodujúcej mačiatko. Pokiaľ má hráč v ruke zneškodňujúcu kartu, môže pokračovať ďalej. Pokiaľ nie, končí v hre - exploduje. Vyhráva ten, kto ako jediný prežije! Karty sú krásne spracované so super grafikou a vtipnými námetmi.

Zaži ešte viac zábavy a explózií s rozšíreniami! Nauč mačiatka štekať s rozšírením Štekajúce mačiatka a pridaj do hry 20 nových kariet prinášajúcich nové akcie a efekty, ktoré menia hru takmer na nepoznanie!

 

Logické myslenie 8/10 - Hra vyžaduje od detí stratégiu a logické uvažovanie pri plánovaní svojich ťahov a rozhodovaní sa, ktoré karty zahrať alebo ktoré držať.

Plánovanie a rozhodovanie 9/10 - Hra učí deti predvídať následky svojich akcií a zvyšuje ich schopnosť rozhodovať sa zodpovedne.

Sociálne schopnosti 6/10 -  Počas hry deti interagujú s ostatnými hráčmi, čo podporuje rozvoj sociálnych schopností, ako je komunikácia, zdieľanie a rešpektovanie pravidiel.

Rozvoj jazykových schopností 8/10 - Karty môžu obsahovať rôzne obrázky alebo slovné popisy, čo môže pomôcť deťom rozširovať slovnú zásobu a rozvíjať schopnosť popisovať veci.

Zameranie pozornosti 8/10 - Hra si vyžaduje pozornosť a sústredenie, čo je dôležité pre rozvoj schopnosti udržať pozornosť na úlohe.

  

To bolo 10 najlepších doskových hier pre deti na FYFTe. Sme si istí, že pri týchto hrách sa zabavia nielen deti, ale aj rodičia. Dúfame, že ťa niektorá z hier zaujala!

Hry pre deti od 3 rokov

Ako sme na začiatku článku sľúbili, máme tu pre teba ešte malý tip na jednu skladačkovú hru aj pre tých najmenších. Hiding Blocks je logická hra, ktorá pomáha deťom rozvíjať logické myslenie a priestorové vnímanie pomocou skladania dielikov podľa predlohy na kartičkách.

Je to ľahké - vytiahni svojmu dieťaťu kartičku, pozrite sa aký skrýva tvar a poskladajte dieliky na doštičke do tvaru, ktorý je zobrazený na karte. Kartičky majú na sebe úlohy rôznych obtiažností (1 až 5 hviezdičiek)