Najlepšie hry (nielen) na oslavu narodenín

Blížia sa narodeniny tvojich priateľov alebo rodiny a hľadáš spôsob, ako spestriť narodeninovú oslavu? Snažíš sa nájsť odpovede na otázky - "Aké sú najlepšie spoločenské hry na párty?" a "Ktoré zábavné hry na párty skrátka nesmú chýbať?" Máme pre teba výber moderných párty hier, ktoré oživia každú akciu!

Párty hry sú totiž skvelým spôsobom, ako prepojiť ľudí, povzbudiť interakciu a vytvoriť atmosféru plnú zábavy a smiechu. A našťastie existuje množstvo hier, ktoré sú ideálne pre oslavy narodenín - od doskových hier cez kartové hry až po vonkajšie hry.

Tip: Všetky zábavné hry na párty nájdeš v našej sekcii Párty hry. Úplne všetky druhy hier nájdeš v kategórii Hry.

 

1. Slovné

Slovné hry zaručene rozprúdia každú párty! Využívaš svoje jazykové znalosti, väčšinou v podobe definícií a synoným slov. Hľadáš spojenie medzi rôznymi slovami a ich význammi. Jednak je to sranda, jednak to rozširuje tvoju slovnú zásobu a trénuje mozog.

Takže či už si na večierku s kamarátmi alebo s rodinou, slovné hry tam skrátka nesmú chýbať!

Krycí jména

Krycí jména je hra plná intríg a zábavy, ktorá spája kreativitu, komunikáciu a schopnosť dedukcie. Hra je nesmierne chytľavá a jedna partia nikdy nestačí. Množstvo kartičiek so slovami a kariet pomocníkov ponúka nepreberné množstvo kombinácií, vďaka ktorým sa hra nikdy neohrá.

Dva tímy proti sebe súperia v tom, kto skôr nájde svojich agentov (slová). Kapitán z každého tímu dáva nápovedu v podobe slova a čísla. Slovom môžeš naznačiť nadradenú kategóriu a číslo udáva, ku koľkým slovám sa daná nápoveda vzťahuje.

Top 10

TOP 10 je vzrušujúca a odvážna párty hra, ktorá rozprúdi atmosféru a prinesie veľa zábavy všetkým, ktorí sa do hry zapoja!

Jeden z hráčov preberá rolu kapitána - jeho úlohou je rozdať ostatným hráčom náhodne kartičky s číslami 1-10, vyžrebovať si kartu so situáciou a tú nahlas prečítať. Ostatní hráči v smere hodinových ručičiek na situáciu reagujú podľa toho, aké číslo majú na kartičke.

Číslo 1 predstavuje úplne bežnú reakciu na danú situáciu, naopak číslo 10 symbolizuje tú najviac šialenú možnosť. Kapitán má za úlohu správne zoradiť odpovede svojich spoluhráčov podľa stupnice, od 1 po 10.

Dixit

Dixit je kreatívna a zábavná hra, ktorá si vyžaduje trochu fantázie a schopnosť porozumieť myšlienkam ostatných hráčov. Hráči dostanú sadu šiestich kariet s obrázkami a každý si postupne vyskúša rolu rozprávača, ktorého úlohou je, čo najlepšie slovne popísať, aký obrázok sa nachádza na kartičke.

Môže rozprávať rozprávku, spievať pesničku alebo zložiť básničku, fantázii sa medze nekladú! Cieľom ostatných hráčov je uhádnuť, akú kartičku rozprávač popisuje. Je to ideálna hra ako pre partiu kamošov, tak aj pre rodinnú oslavu.

   

2. Dexterity

Hry, ktoré k úspechu vyžadujú šikovnosť, dobré reflexy, koordináciu oka a ruky a mnohokrát aj výdrž a fyzičku. Tieto hry sú ako stvorené pre párty a oslavy, pretože sú jednoduché a rýchle na pochopenie.

Jenga

Jenga je hra plná napätia, ktorá preverí šikovnosť tvojich rúk! Je tristne jednoduchá, zábavná, ale dokáže poriadne zamestnať tvoje mozgové bunky. Vyťahuj dieliky zo spodu veže a stav ďalšie poschodia, ale dávaj pozor, aby veža nespadla. Jedno zlé rozhodnutie a celá stavba sa môže zrútiť! Prehráva ten, komu veža spadne.

Pokiaľ chceš posunúť latku zábavnosti ešte vyššie, popíš jednotlivé dieliky zo strán úlohami a otázkami tak, aby pri hre neboli vidieť. Kto vytiahne dielik, musí odpovedať na otázku alebo splniť úlohu, a potom klasicky položiť dielik na vrch veže.

Máš obavy, že klasická jenga už nikoho veľmi nenadchne? Zaobstarajte jej giant verziu, ktorú môžete hrať napríklad na záhrade alebo v parku!

Kubb

Poznáš Kubb? Je to ideálna hra na záhradnú párty, oslavy a alebo len jednoducho do parku. Hrá sa na dva tímy, pričom každý tím môže mať 1 až 6 členov. Cieľom je zhodiť súperove kubby (drevené kolíky) a nakoniec samotného kráľa.

Kubb sa robí v niekoľkých variantoch - Family verzia je ľahšia ako originál, a je tak vhodnejšia pre deti. Naopak ťažším variantom je Kubb s číslami, kde musíš prehodiť súperovo skóre. Siahnuť môžeš aj po malej vreckovej verzii, ktorá je tááák roztomilá!

Hra na kočku a namiř 

Hra na kočku a namiř je silne návyková pinballoidná magnetická hra od tvorcov Výbušných mačiatok, ktorá ťa vtiahne do sveta nekonečného zápolenia a strategických manévrov! Hrá sa vo dvojiciach a cieľom hry, je dostať guličky jednej farby na súperovi stranu herného plánu.

Pokiaľ chceš do hry zapojiť viac ľudí, môžeš využiť tzv. pavúka - vytvoríš dvojice, ktoré si proti sebe zahrajú, kto vyhrá, stretne sa v ďalšej hre s víťazom z inej dvojice, a tak ďalej až k jedinému víťazovi. Priprav sa na napínavé súboje a nekonečnú zábavu!

  

3. Skryté role

Pri stole má niekto tajomstvo a ty musíš prísť na to, kto. Očakávaj klamstvá, blafovanie a obviňovanie sa navzájom. Väčšinou má každý skrytú rolu a cieľ, ktorý musí dosiahnuť!

Sabotér

Sabotér je fantasy kartová hra plná nezbedných sabotérov! Princíp hry je jednoduchý, ale plný strategických rozhodnutí - skladaj karty na stôl tak, aby vytvárali spojité tunely a dostaň sa k tajomnému pokladu. Avšak nezabudni, že v každej hre sa vyskytujú nielen statoční trpaslíci, ale aj ľstiví sabotéri.

Čím viac hráčov sa zapojí do hry, tým väčšia je možnosť, že sa na teba v tuneli vynoria ďalší nebezpeční sabotéri, ktorí sa snažia zmariť tvoje plány a zmocniť sa pokladu. Buď pripravený na nečakané útoky a prekážky, ktoré ťa budú čakať na každom kroku, a ukáž svoje schopnosti a strategické myslenie.

Kostková hra Bang!

Kocková variácia na populárnu kartovú hru Bang! Ešte jednoduchšia a ešte zábavnejšia, než kedy predtým. Namiesto kariet hádžeš kockami a podľa hodených symbolov vyhodnocuješ akcie - ťahy sú svižnejšie a hracia doba kratšia. Keď vypadneš prvý, nemusíš sa báť, že by si dlho čakal(a) na ďalšiu partiu.

Staň sa ikonickou postavou z divokého západu! Pripoj sa k strážcom zákonu a chráň mesto pred banditami, alebo sa staň banditou a snaž sa prepadnutím získať bohatstvo a moc! Onedlho začnú lietať guľky! Bang, Bang, Bang! Kto z tejto prestrelky nakoniec vyjde ako víťaz?

Secret Hitler

Secret Hitler je unikátna a napínavá párty hra plná politických intríg a zradných manévrov, ktorú môžete hrať v piatich až desiatich hráčoch. Na jednej strane stoja liberáli, ktorí sa usilujú o presadenie demokratických princípov a slobodného rozhodovania, zatiaľ čo na druhej strane sa nachádzajú fašisti, ktorí sa tajne usilujú o diktátorskú vládu.

Vo svete Secret Hitler nie je nič tak, ako sa zdá. Kto je skrytý Hitler? Kto je zradný fašista? A kto je oddaný liberál? Intrigy, klamstvá a manipulácia sú denným chlebom, zatiaľ čo hráči sa snažia odhaliť pravdu a ochrániť svoje ideály. Ktorá strana skôr presadí určitý počet svojich zákonov, tá sa stáva víťazom.

  

4. Vedomostné

Hry, ktoré nielen otestujú tvoje znalosti a schopnosti zábavnou formou, ale tiež dajú priestor pre srandu a trapasy, ktoré budú spomienkou ešte dlho po tom, čo oslava skončí.

Desítka

Vedomostné hry sú fajn, ale veľa ľudí stráca pozornosť pri čakaní, kým hráč odpovie. S Desiatkou to je iný level - tu na svoj ťah nečakáš! Navyše si nemusíte dávať kameň, nožnice a papier o to, kto bude skóre zapisovať, v krabici nájdeš smartbox, ktorý ti sám počíta body!

Čaká na teba vyše 200 okruhov a 2000 otázok - pri niektorých otázkach odpovieš číslom, farbou, určením doby, poradím či rozhodneš, či sú odpovede pravdivé, alebo nepravdivé. Koniec hry si môžete určiť sami, môžete hrať do 10 víťazných bodov alebo napríklad do 20.

Cortex

Vedomostná hra Cortex kombinuje rôzne typy úloh a výziev, ktoré poriadne otestujú tvoju pamäť, pozornosť a schopnosť logického myslenia! Tešiť sa môžeš na celkom 8 typov úloh – Dve veci naraz, Postreh, Štvorce, Analýza, Jedinečnosť, Kombinácia, Cesta a Dotyková výzva.

Hra vie skvele pobaviť - každé kolo totiž prináša niečo nové a hráči sa nikdy nebudú nudiť, pretože každá úloha je iná a vyžaduje odlišný prístup. Zaručujeme ti, že sa hra bude páčiť všetkým generáciám od tých najmenších po tie najstaršie.

Timeline: Slovensko

Over si zábavnou formou znalosti celej rodiny alebo party kamošov týkajúce sa histórie našej krajiny. Poznáš slávne objavy, vynálezy, bitky či osobnosti? Princíp hry je úplne jednoduchý - vezmeš si kartičku, musíš správne uhádnuť otázku a časovo ju zaradiť.

Nejde teda len o to vedieť správnu odpoveď, ale aj určiť do akého obdobia našej histórie slávny vynález alebo napríklad bitka spadá. K tomu, aby si v hre zvíťazil(a), budeš potrebovať okrem znalostí aj trochu toho šťastia.

  

5. Dedukčné

Dedukčné hry sú skvelým spôsobom, ako si otestovať svoje deduktívne schopnosti a zároveň sa zabaviť s kamarátmi. Budeš musieť zapojiť logiku, stratégiu a schopnosť čítať medzi riadkami.

Představ si

Skvelá párty hra na každú oslavu, pri ktorej musíš zapojiť veľkú dávku predstavivosti. O čo ide? Pomocou obrázkov, symbolov alebo hologramov musíš ostatným hráčom naznačiť slovné spojenie, pojmy alebo napríklad známe postavy tak, aby ich uhádli. Kombinuj, skladaj, prekrývaj alebo vytvor animáciu, aby si čo najlepšie vystihol(a) to, čo máš na mysli.

Nepotrebuješ žiadnu hraciu dosku, len balíček kariet a obyčajný stôl. A pravidlá? Tie sú tak easy, že ich pochopí snáď každý. Bod získa ten, kto uhádol aj ten, ktorý zobrazoval, a víťazom sa stáva hráč s najvyšším počtom bodov.

Koncept

Koncept je zábavná párty hra až pre 12 hráčov a tvojou úlohou je uhádnuť slová naznačené pomocou pomocníka zo symbolov. Áno správne - žiadne slovné nápovedy, zvuky alebo posunky, len a len symboly na hernom pláne.

Dajme si príklad - tvoje slovo je netopier. Figúrku položíš na symbol zvieraťa, potom položíš čiernu kocku na symbol čiernej farby a naposledy označíš symbol noci, pretože netopier je aktívny predovšetkým po zotmení.


Milostný dopis

Zábavná dedukčná hra len so 16 kartami, ktorá ti vytrhne tŕň z päty na každej oslave! Hru začínaš s jednou kartou v ruke a na začiatku ťahu si doberieš z balíčka ďalšiu kartu. Potom si vyberieš jednu z dvoch kariet, ktoré práve držíš a zahráš ju.

Tá jedna karta, ktorú máš v ruke, predstavuje človeka, ktorý má tvoj list. Poslíček sa ale počas hry pri vykladaní a doberaní kariet môže meniť. Partiu vyhráš tak, že budeš mať na jeho konci v ruke kartu s najvyššou hodnotou alebo zostaneš posledný v hre.