Párty hry

Kategórie Párty hry patria v doskových hrách k tým najpopulárnejším, pretože sú obľúbené aj medzi ľuďmi, čo bežne hry nehrajú. Párty hry sú skvelou aktivitou na rôznych oslavách a stretnutiach, kedy sa chcete baviť pri nejakej hre, nechcete riešiť veľa pravidiel a tiež pri tom stráviť dlhé hodiny. Párty hry zo všetkých hier najviac podporujú sociálnu interakciu medzi ľuďmi. Obvykle majú jednoduchú prípravu hry, pravidlá, pojmú väčšiu skupinu ľudí a odohrajú sa za krátku hernú dobu. 

Jedna z klasických párty hier a jedna z najúspešnejších, ktorú väčšina z vás aspoň raz hrala, sú Activity. Jednoducho si vyberiete či budete maľovať, popisovať alebo ukazovať pomocou pantomímy nejaký pojem, ktorý sa vaši spoluhráči snažia uhádnuť. 

V tomto článku nájdete moderné párty hry rôznych typov.

Tip: Všetky hry na párty nájdeš v našej sekcii Párty hry. Úplne všetky druhy hier potom nájdeš v kategórii Hry.

1. Slovné

V slovných hrách využívate svoje jazykové znalosti, väčšinou v podobe definícií a synoným slov.

Krycie mená

Dva tímy proti sebe súperia v tom, kto nájde skôr svojich agentov (slová). Kapitán z každého tímu dáva nápovedu v podobe slova a čísla. Číslo udáva ku koľkým slovám sa daná nápoveda vzťahuje. Krycie mená sú asi najznámejšou hrou, v ktorej ide o asociácie.

Jedným Slovom

Kooperatívna slovná hra ocenená "Spiel des Jahres 2019". Cieľom hry je získať čo najviac bodov. Hráč, ktorý je na ťahu, háda slovíčko, ktorý si náhodne zvolí číslom od 1 do 5, ostatní hráči mu dávajú nápovedu v podobe jedného slova. Vtip je v tom, že nápovedy sa porovnajú a všetky rovnaké nápovedy sa vyrušia a hádajúci hráč ich neuvidí.

Decrypto

Najhoršie sa vysvetľujúca hra? Aj tak by sa dalo popísať Decrypto. Našťastie sa hra dobre učí za behu. Dva tímy šifrantov sa snažia zašifrovať správu (slovo) tak, aby ju uhádol ich tím, ale súperov nie. Kto skôr prelomí kód druhého tímu, vyhráva.

2. Dexterity

Hry, ktoré k úspechu vyžadujú fyzickú zručnosť, šikovnosť, reflexy, koordináciu oka a ruky a pod.. 

Junk Art: Umenie z odpadu

V Junk Art sa ako umelec budete snažiť zostaviť diela z kusov odpadu (dieliky rôznych tvarov). Na základe ťahaných kariet sa prikladajú dieliky buď k spoločnému dielu, alebo si každý skladá svoje. Dielo sa potom boduje podľa množstva použitých dielikov, výšky a pod..

Jungle speed

Jednoduchá postrehová hra, kde sa postupne vykladajú karty s farebnými symbolmi, ktoré sú si až veľmi podobné. Pokiaľ sa objavia dva rovnaké symboly, nastáva boj o to, kto skôr zoberie totem uprostred stola. Kto prehrá, dostáva karty od súpera. Pokiaľ sa ale pomýlite, dostane karty od všetkých hráčov. Víťazom je ten, kto sa ako prvý zbaví kariet.

Yogi

V Yogi si vyskúšate, čo vaše telo dokáže. Postupne ťaháte karty a musíte splniť a dodržať inštrukcie na kartách až do konca hry. Mať napríklad kartu na tvári, jedno oko zatvorené, ruka sa musí dotýkať stola atď. Akonáhle sa niekomu nepodarí splniť inštrukciu alebo poruší nejakú skôr vyloženú, vypadáva. Posledná v hre sa stáva víťazom.

3. Skryté role

Pri stole má niekto tajomstvo a vy musíte prísť na to, kto. Očakávajte klamstvá, blafovanie a obviňovanie sa navzájom. Väčšinou má každý skrytú rolu a cieľ, ktorý musí dosiahnuť. 

Secret Hitler

Liberáli a fašisti sa snažia presadiť každý svoje zákony. Ktoré strane sa tak podarí presadiť určitý počet, je víťazom. Prípadne liberáli musia zastreliť Hitlera, alebo pre fašistov musí byť Hitler zvolený za kancelára. Nikto ale nevie, kto je kto.

Bloodbound

Dva upírske klany bojujú proti sebe v tom, kto skôr nájde a zabije vodcu súperovho klanu. Pokiaľ ale bude zabitý ktokoľvek iný ako vodca, klan, ktorý tak urobil, okamžite prehral. Opäť tu každý z hráčov dostane skrytú rolu, klan a špeciálnu schopnosť, ktorá v daný moment môže obrátiť hru.

Bang! Kocková hra

Kocková variácia na populárnu kartovú hru Bang!. Namiesto kariet hádžete kockami a podľa hodených symbolov vyhodnocujete akcie. Pôžitok z hry je veľmi podobný, ale ťahy svižnejšie, celkovo je hracia doba kratšia a keď vypadnete prvý, nemusíte sa báť, že by ste dlho čakali na ďalšiu partiu.

4. Roll and write

"Hoď a zapíš" je kategória hier, kedy hodíte kockami (alebo sa môže otáčať karta) a zapíšete alebo zakreslíte dané symboly niekam na papier.

Railroad Ink

Rýchla logická hra, kde prepájate cestami jednotlivé výjazdy na vašom hernom pláne. Boduje sa najdlhšia trať, počet prepojených výjazdov a počet ciest v strede plánu. Trestné body sú potom za cesty, ktoré nikam nevedú. 

5. Vedomostné

Hry, ktoré otestujú vaše znalosti zábavnou formou.

Timeline

Malá rýchla kartová hra, v ktorej hráči na časovú osu musia správne priradiť udalosti, vynálezy, filmy, hudbu a ďalšie. Záleží, ktorú kategóriu si zvolíte. Ten kto sa prvý zbaví svojich kariet je víťaz.

Desiatka

200 okruhov, 2000 otázok a 2000 možných odpovedí v jednej krabici. Každá otázka obsahuje 10 odpovedí a správnych môže byť niekoľko. Každý postupne vyberá jednu správnu odpoveď alebo sa vzdá ťahu. Pokiaľ, ale odpoveď nebude správna, hráč stráca všetky body získané v danom kole. Prvý hráč s 20 bodmi vyhráva.

Zem

Veľká mapa sveta na ktorú pokladáte kocky ako svoje tipy na rok, dĺžku/výšku, počet a oblasť. Aká vysoká je pyramída? Kedy sa postavila prvá a kde sa nachádza? Na vás záleží, na ktorú otázku (alebo otázky) chcete odpovedať a získať tak body. Pretože vidíte "odpovede" ostatných, môžete dať kocky na susedné miesta a získať tak pár bodíkov navyše.

6. Dedukčné

Hry, kde musíte vydedukovať slovo, výraz, lokáciu atď. na základe nápovedí a indicií, čo vymýšľajú ostatní hráči.

Koncept 

Pri Koncepte sa pracuje s veľkou doskou, kde je 118 malých obrázkov. Každý obrázok má niekoľko významov (napríklad: #1 stavba, budova, mesto #2 krajiny, hlina, rast), ty pokladáš kocky k týmto obrázkom a vytváraš určitú kombináciu, z ktorej ostatní hádajú ono slovo (či frázu). Môžeš začať na takto jednoduchých pojmoch a po niekoľkých hrách končíš s frázami typu Nechval dňa pred večerom. Je stále kam sa posúvať, pretože zvyšovanie náročnosti slov sa stáva osobnou či skupinovou výzvou.

Predstav si

Predstav si je veľmi podobná, namiesto veľkej dosky s obrázkami, používaš na napovedanie priehľadné karty s obrázkami a tvarmi. Ich pokladaním na stôl a prekrývaním, vytváraš obraz (aj pohyblivý), z ktorého ostatní hádajú.

Obe hry sú božie! Počet hráčov v podstate nie je obmedzený, snáď len veľkosťou stola. Výhodou tiež je, že hry dobre fungujú aj bez počítania bodov, pokiaľ teda veľmi nemusíš súťaže a nemáš potrebu vyhrávať, je to ďalší dôvod prečo tieto hry skúsiť.

Keď snívam

Krásna hra, ktorá kombinuje imagináciu a asociačnú hru so slovami, je vhodná pre deti aj dospelých. Na stole je stoh veľmi pekne ilustrovaných kariet so slovami. Tvojou úlohou je nasadiť si škrabošku (maska na zakrytie očí) a na základe napovedania ostatných spoluhráčov odkryť čo najviac kariet (= uhádnuť čo najviac slov). V tejto chvíli si v úlohe Rojko. Vo chvíli keď vieš, vykríkneš slovo a hádaš ďalšie. Vyzerá to veľmi jednoducho, ale nie je tomu tak! Niektorí hráči, hovorí sa im Bobáci, sa ťa totiž pokúšajú zmiasť, napovedajú schválne tak, aby si slová neuhádol a body získali oni. Víly však všetko zachraňujú, radia, ako najlepšie vedia!

Navyše po vypršaní časového limitu môžeš získať extra body, keď si spomenieš na všetky slová, ktoré si hádal. Môžeš ich tiež zasadiť do príbehu a tým pobaviť všetkých spoluhráčov (...Keď som spal, videl som slona, ktorý bežal na rotopede...).

 7. Real Time

Hry, ktoré hráte v reálnom čase všetci súčasne.

Captain Sonar

Poslednou hrou v našom zozname je niečo skutočne nevšedné, čo vašej skupine prinesie herný zážitok ako žiadna iná hra. Captain Sonar sa hrá v 2 tíme po 4 hráčoch (možno aj menej, ale plný počet je naj). Každý tím predstavuje posádku ponorky, ktorá sa snaží prežiť a zničiť druhú ponorku. Každý hráč má na ponorke svoju funkciu s presnými povinnosťami, ktoré má plniť. Staneš sa kapitánom, radistom, strojníkom alebo prvým dôstojníkom, každý robí niečo iné a všetci spoločne pracujú na odhalení a potopení súpera.

Hra sa hrá v reálnom čase, je extrémne náročná na zladenie tímu, najmä pod časovým tlakom. Každá partia je skutočne herný zážitok!

Hru je možné hrať aj v ťahovom móde, kedy sa ponorky striedajú v ťahu. Ide o plnohodnotnú verziu hry, vhodnú pre prvú partiu alebo pre tých, ktorí chcú mať na svoje ťahy čas a pokoj.

Hrdinovia bez záruky

Hra, ve které se nemluví, ale nervy jsou. Jste banda hrdinů, které okradli, a proto jdete do nákupního centra sehnat nové zbraně na další výpravu. Během hry postupně odkrýváte herní plán a hledáte vhodné obchody pro hrdiny. Hrajete všichni zároveň a se všemi hrdiny, běží vám čas a musíte toho stihnout fakt hodně. Každý z vás má jednu konkrétní akci, kterou může dělat (například: pohyb hrdinou vlevo). Musíte spolupracovat - bez mluvení! Tato hra je neskutečně šílená, zábavná, stresující, ale úžasná! Navíc postupně plníte těžší a těžší úkoly, získáváte nové schopnosti a procházíte jednotlivé epizody, ke kterým se pak můžete vracet. No prostě je to pecka!

Prajeme veľa zábavy na ďalšiu párty!