Všetko o Hakise od A po Z

Hakisák (footbag, hacky sack, hakysák alebo hakis - všetko je správne) je malá mäkká loptička, s ktorou ide robiť snáď úplne čokoľvek! Môžeš hádzať, žonglovať alebo kopať a to ako vonku, tak aj vo vnútri. Je to skvelý spôsob, ako posúvať svoje vlastné limity a neustále sa zlepšovať.

Skús to sám/sama alebo s partiou kamošov - zdieľajte medzi sebou radosť z úspechov a smiech z nevydarených pokusov. Hákisák je jednoducho cool koníček, ktorý spája fyzickú aktivitu, kreativitu a spoločenský aspekt do jedného balíčka zábavy. Tak prečo nezačať práve teraz?

Ako vybrať Hakisák?

Čo je to háčkovaný hakisák a s akým hakisákom začať? Aké sú najlepšie hakisáky na trhu a ako vyberať medzi známymi značkami? Najviac oldschoolovou verziou je háčkovaný hakisák – tiež sa mu prezýva rasta hakisák. Je to hakisák, ktorý môžeš vziať do parku a mlátiť s ním o sto šesť... dokonca ho môže prejsť aj auto a nič sa mu nestane!

Alebo s ním môžeš trénovať a potom ho aportovať psovi – tento odolný hakisák to nezabolí a tvoju peňaženku tiež nie. Problém je, že je príliš tvrdý a je to skôr taká verzia pre rodičov, ktorí sa freestyle footbagu nijako naplno venovať nebudú. Prípadne z neho môžeš vysypať trochu náplne, aby bol mäkší.

Úplne najlepším variantom do začiatku môže byť Hakisak by Honza Weber. Tento hakisák by ti mal vydržať 2 roky každodenného tréningu pri trénovaní stredne pokročilých trikov. Vyrába sa v dvoj, štvor a osempanelovom variante. Ako sa líši dvojpanelový, štvorpanelový a osempanelový variant?

Rozdiely sú jednoduché:

  • Dvojpanel - vhodný na začiatočnícke zastavovanie, je najmäkšia a lepšie sa prispôsobuje tvaru nohy
  • Štvorpanel - vhodný na kopanie, drží tvar a kotúľa sa
  • Osempanel - má niečo z oboch, podobá sa futbalovej lopte

A čo Footbag YoyoFactory od značky, ktorá vyrába prevažne yoyo? Aký je rozdiel medzi Hakisákom Honzy Webera a Footbagom od Yoyofactory? Footbag od Yoyofactory má o niečo tvrdšiu, hrubšiu kožu a o to má pevnejšiu aj niť. Švy sú o niečo väčšie. Vyrába sa vo variante s 26 panelmi, preto je ťažké ho priamo porovnávať s hakisom od Honzy Webera - má iný tvar a vlastnosti.

Všeobecne je ale tento hakisák vhodnejší skôr pre tých, ktorí už s hakisákom vedia zaobchádzať – začiatočníci by sa s ním mohli trápiť, pretože horšie držia tvar. Pri Footbagu od Yoyofactory sa ale výhodou stáva jeho vyššia hmotnosť – neroluje sa a pekne zostane tam, kde má.

Ako na triky?

Úplným základom s hakisákom alebo footbagom sú kopy. A ktoré nás teda čakajú? Najzákladnejším kopom je tzv. toe kick – kopeš špičkou. Druhým základným kopom je inside kick alebo kop vnútornou časťou chodidla (placierkou). K nemu neodmysliteľne patrí aj outside kick, teda kop vonkajšej časti chodidla (šajtlí). A posledným základným kopom je tzv. knee kick alebo kop kolenom.

Toe kick - kop špičkou - alebo skôr palcom pri nohe?

Pri kope špičkou (toe kicku) je dôležité naučiť sa mať správne spevnené chodidlo - to je kľúčové. Hlavu maj predsunutú trošku nad loptičkou a veľa zdvíhaj kolená - zboku to vyzerá ako taký pochod. Vďaka spevnenej nohe a zdvíhaniu kolien bude loptička lietať kolmo nahor a budeš mať nad ňou väčšiu kontrolu. 

Pokiaľ chceš správne nadhodiť loptičku na toe kick, daj si pred seba ruku tak, aby ohnutý lakeť bol tesne pred telomAsi v takej vzdialenosti od tela by loptička mala padať.

Knee kick – kop kolenom (teda skôr nad kolenom)

Začneme s pomôckou ako pri toe kicku – ako nadhodiť loptičku? Tentokrát ohni lakeť do pravého uhla a maj ho opretý po boku tela. Predlaktia potom bude smerovať kolmo od tela – potom nadhoď loptičku. Ďalej poriadne zdvihni kolená. Všetko môže opäť vyzerať ako pochod – môžeš sledovať, ako loptička lieta kolmo nahor.

Mal/a by si kopať niekde v mäkkej jamke pred samotným kolenom (češkou), ale zase nie uprostred stehna, pretože tam je sval, ktorý hakisak vôbec neodrazí – skôr ti ho odpáli nejako do tramtárie. Pre rovný kop tak musíš vynaložiť oveľa väčšiu silu a je to oveľa zložitejšie.

 

Inside kick – najdôležitejšie footbag kop

Inside kick alebo kop vnútornou stranou chodidla (placierkou) je najdôležitejším kopom zo všetkých. Zároveň je ale aj najťažším, pokiaľ ho chceš zvládnuť správne.

Avšak, ak sa ti ho podarí osvojiť, je tento kop tiež úplne pohodový, relaxačný a vydržíš si takto kopať hoci aj niekoľko hodín – a to bez toho, aby si sa nejako výrazne unavil (a teda ak pritom s niekým práve neklábosíš). Je to vďaka tomu, že nemusíš toľko zdvíhať kolená, ale iba ich vytáčaš smerom dovnútra. Nezabudni ohnúť členok a spevniť ho.

Outside kick – záchranný kop alebo keď ti footbag uletí

Pri outside kicku, teda kope vonkajšou stranou chodidla (šajtlí), postupujeme úplne rovnako ako pri kope vnútornou stranou chodidla – iba nohu vytáčaj v kolene smerom von.

Tento kop sa pri komboch a zostavách veľmi nevyužíva – slúži skôr ako záchranný kop, keď ti loptička vyletí, kam by nemala. Ďalej sa používa, keď hráš footbag cez sieť. K takej hre používame ale iné loptičky - pevné kožené. Aj tak sa ale tento kop určite hodí vedieť, a to na obe nohy.

Na natrénovanie outside a inside kicku je skús medzi sebou striedať pri kopaní jednou nohou. Položenie nohy na zem po kope ti dodá väčšiu stabilitu – bez položenia nohy môžeš trénovať tiež a zrýchli ťa to, ale vo výsledku to bude zložitejšie. Drž sa skôr schémy inside kick – dup – outside kick.

Všetky jednotlivé kopy, ktoré sme sa dnes naučili, skús medzi sebou kombinovať. Najskôr si ich jednotlivo natrénuj a potom sa pusť do vlastných kombíčok. Veríme, že to zvládneš ľavú zadnú - a to doslova!

Pravidlá kolektívnej hry 2 & 4 SQUARE

S hakisákom si nemusíš kopať osamote - stačí si pozvať partičku rovnako zapálených kamarátov a hor sa na kolektívnu hru 2 alebo 4 Square! A ako na to? To ťa naučíme v tomto videu.