Ako vybrať tú správnu skilltoy na základe tvojich schopností?

Skilltoys, inak povedané dovednostné hračky, sú skvelým spôsobom, ako si zlepšiť motorické zručnosti, koordináciu a telesnú aktivitu, a predovšetkým efektívne využiť svoj voľný čas. Bez ohľadu na to, či svoju cestu za skillom práve začínaš alebo už ti pod rukami pár skilltoys prešlo, existuje niekoľko faktorov, ktoré treba pri výbere dobre zvážiť.

Poďme si predstaviť pár zaujímavých skilltoys, vrátane predpokladov, ktoré je dobré ovládať, aby ti išli triky s nimi ako sa hovorí od ruky. Pokiaľ sa v niektorom z popisov nájdeš - bingo! Skilltoy je vhodná priamo pre teba.

Rubikova kocka (Speedcubing)

Nejde ti v škole matematika = nezvládneš zložiť Rubikovku. Toto je jeden z populárnych hoaxov (hoax = dezinformácia, čiže klamlivá správa), tak sa ním nenechaj odradiť! Skladanie Rubikovej kocky vyžaduje predovšetkým znalosť algoritmov, rýchlu reflexiu a veľkú dávku trpezlivosti!

Algoritmus je sada pohybov, ktorými vyriešiš určitú situáciu na kocke. Najrozšírenejšou metódou v skladaní 3x3 kocky je CFOP (Fridrich), ktorá obsahuje cca 80 algoritmov. Máš dobrého "pamätováka"? Potom máš polovicu úspechu istú!

Pokiaľ nechceš skladať Rubikovku "len tak" doma v obývačke a láka ťa speedcubing (skladanie kocky na čas), je potrebné mať rýchle a presné reakcie. Schopnosť rýchlo rozpoznať a vykonať správny algoritmus je na dosiahnutie rýchlych časov nevyhnutná.

Pre väčšinu speedcuberov je motiváciou súťažiť s ostatnými. Si súťaživý typ? Výborne! Tvoja súťaživosť ťa tak bude podnecovať k neustálemu zlepšovaniu.

   

Kendama

Kendama - na prvý pohľad sa zdá byť až banálne jednoduchá, ale akonáhle ju človek vezme do ruky, zistí, že je všetko inak. Tento „kus dreva“ kombinuje vlastnosti ako obratnosť, postreh, rovnováha a sústredenie. A aká je cesta k úspechu? Tréning, tréning a zase tréning!

Nesmieš sa ľahko vzdať - keď kendamu držíš v ruke prvýkrát, trafíš sa na kalíšok raz z niekoľkých pokusov. Ale neustálym tréningom sa onedlho dostaneš na úroveň, kedy sa trafíš takmer zakaždým.

Dokonalá koordinácia očí a rúk je nevyhnutná pre úspešné vykonanie väčšiny trikov. Každý pohyb musí byť premyslený a presný, čo si vyžaduje pravidelný tréning a nájdenie toho správneho rytmu.

Pokiaľ prekypuješ kreativitou, potom je pre teba kendama ideálnym koníčkom pre sebavyjadrenie. Znalosť základných trikov je síce dôležitá, ale schopnosť vymýšľať vlastné triky pridáva tomuto koníčku novú úroveň.

  

Žonglovanie

Sú ti sympatické koníčky, ktoré sa vyznačujú svojou rozmanitosťou? Chceš si zlepšiť jemnú motoriku, balančné schopnosti a podporiť správne držanie tela? V tom prípade je pre teba žonglovanie to pravé! Môžeš vyskúšať klasiku - loptičky, kruhy a žonglérske fľaše alebo sa naučiť s diabolom, objaviť kontaktné žonglovanie či menej známe flowersticks. Žonglovanie má skrátka tú výhodu, že keď ťa omrzí jedno, vždy nájdeš niečo nové, čo by ťa mohlo zaujať.

Aj keď sa jednotlivé smery žonglovania môžu zdať na prvý pohľad úplne iné, skutočnosť je taká, že sa veľmi prelínajú. Pri všetkých aktivitách ide nejakým spôsobom o rovnováhu, rytmus a priestorovú orientáciu. Navyše, keď už niekto ovláda jeden smer žonglovania, veľmi ľahko sa potom učia tie ostatné, pretože sú k nim potrebné podobné zručnosti.

Ak ťa baví prekonávať výzvy, môžeš skúsiť žonglovať na rôznych povrchoch a zaujímavých miestach, napríklad na mierne naklonenom povrchu, v piesku, pri chôdzi po schodoch alebo pri jazde na jednokolke. Pokiaľ je to pre teba stále málo, skús žonglovať s netypickými predmetmi – jablkami, banánmi, futbalovými loptami alebo raketami na tenis. Skrátka so všetkým, čo ťa napadne.

Cardistry

Cardistry je spojenie slov „CARD“ a „ARTISTRY“, teda umenie, v ktorom majú hlavné slovo karty. Toto hobby spočíva v miešaní kariet, trikoch s jednou alebo dvoma kartami, stavaní z kariet, vejároch, spreadoch... fantázii sa medze nekladú. Najdôležitejšie je to, aby tvoje pohyby v očiach pozorovateľa vždy vyzerali čo najlepšie.

Každý pohyb s kartami je plný detailov, ktoré je nutné vykonať 100% správne, preto sú precízne pohyby prstov a rúk nepostrádateľným predpokladom každého začínajúceho cardistu. Pokiaľ budeš chcieť tento koníček posunúť na ďalšiu úroveň a predviesť svoje zručnosti pred živým publikom, dobrá komunikácia a schopnosť predať svoje triky u teba skrátka nesmie chýbať.

Sebadôvera ti pomôže vystupovať s istotou a odvahou. Keď veríš vo svoje schopnosti a v hodnotu toho, čo ponúkaš, prenáša sa to aj na divákov, ktorí ťa budú vnímať s väčším rešpektom a záujmom. Cardistry scéna sa môže rýchlo meniť a rozvíjať, a tvoja schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam a aktuálnym trendom bude pre tvoj rozvoj v cardistry zásadná.

   

Yoyo

Trikovanie s Yoyom sa na prvý pohľad môže zdať ako primitívna záležitosť, ale v skutočnosti je to koníček s neobmedzenými možnosťami, ktorý sa dá robiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Yoyo má skvelú globálnu komunitu nadšencov. Byť otvorený(á) zdieľaniu svojich získaných zručností, učenie sa od ostatných a účasť na súťažiach, ti môže poskytnúť nielen skvelú motiváciu, ale aj rozšíriť obzory.

Vymýšľanie trikov je najzábavnejšia časť celého yoyovania a čím skôr začneš, tým lepšie. Yoyo je okrem športu hlavne nástroj pre kreativitu a jednou z najlepších vecí je učenie sa trikov navzájom. Experimentovanie s novými nápadmi posúva tvoj skill v yoyovaní na ďalšiu úroveň.

Nezanedbateľným benefitom tohto koníčka je tréning jemnej motoriky, ktorý so sebou prináša presnosť a kontrolu. Tieto zručnosti sú nevyhnutné pre úspešné vykonanie zložitejších trikov a kombinácií. Yoyo tak nie je iba hrou, ale aj cestou k osobnému rozvoju a objavovaniu vlastných schopností.

  

Frisbee a discgolf

Chodíš s rodinou alebo priateľmi často do parku a chceš týmto prechádzkam pridať úplne nový rozmer plný radosti a vzrušenia? Máš rád/a spoločenské aktivity a ešte viac, keď sa odohrávajú v prírode alebo v lese? Zaobstaraj pár discgolfových sád a frisbee diskov, a o zábavu máš postarané!

Vyskúšaj discgolf - vonkajšiu hru, v ktorej sa snažíš ukoristiť všetky "jamky" (koše s reťazami) rozmiestnené podobne, ako je to pri klasickom golfe. Na discgolfovom ihrisku teba a tvojich kamarátov čakajú rôzne prekážky, prekonávanie dlhých úsekov a zbieranie bodov. A čo je na tom najlepšie, väčšinu ihrísk nájdeš v parkoch a lesoch!

Nielenže si užiješ čerstvého vzduchu a pohybu, ale tiež si vytvoríš skvelé spoločenské zážitky, ktoré budú plné smiechu a súťaživého ducha. Pre prípady, že na žiadne discgolfové ihrisko nenarazíš, vezmi do ruksaku aj frisbíčko, s ktorým si môžete zahádzať takmer kdekoľvek.

Pokiaľ máš rád/a výzvy, spíš si checklist so všetkými discgolfovými ihriskami na Slovensku a postupne si odškrtávaj tie, ktoré už si pokoril/a!