Yoyo - hračka alebo šport?

Yoyo (alebo jojo) si väčšina z nás pamätá ako hračku z detstva, ktorá nás po pár minútach omrzela, pretože to bolo stále dookola to isté. Dnes už je ale yoyo o niečom úplne inom. Je to sport rozšířený po celém světě, ve kterém se konají velké soutěže – a rozhodně už to není pořád dokola to samé.

Tip: Všetky freestyle yoya nájdeš v našej sekcii Yoyo

A keď to človek vie, vyzerá to nejako takto.

Jak uvázat yoyo na prstAko začať

Najlepšie sa učia od kamarátov. Všetko, čo vidíš, sa hneď môžeš začať učiť. Vieme ale, že aj medzi kamarádmi sa robia veci zle. Stane sa, že má celá škola yoyo zle priviazané k ruke, pretože to všetci odkukali od jedného, ktorý nevedel ako na to.

Tip: Ako s yoyom začať, ako sa učiť triky a ako sa o yoyo starať sa dočítaš v článku Ako na yoyo.

Štýly yoyovania

Yoyovať sa dá viacerými spôsobmi a používajú sa aj rôzne yoya. Toto je 5 základných štýlov yoyovania:

  • 1A – Základný štýl yoyovania. Používa sa jedno yoyo pripevnené k ruke.
  • 2A – Loopovanie. Používajú sa 2 loopovacie yoya pripevnené k rukám.
  • 3A – Ako 1A, akurát sa používajú 2 neresponsívne yoya, na každej ruke jedno.
  • 4A – Offstring. Používa sa jedno väčšie yoyo (podobné diabolu), ktoré nie je pripevnené k povrázku.
  • 5A – Freehand. Yoyo má na konci povrázku protizávažie (tzv. counterweight), takže nie je pripevnené k ruke.

Tip: Prečítaj si viac o jednotlivých štýloch yoyovania v článku Štýly yoyovania.

S akým yoyom začať?

Veľa začiatočníkov chce hneď zo začiatku to najlepšie, najdrahšie kovové yoyo. Nie je to ale také jednoduché - yoyí je viac typov. Základné typy yoyí sú responsívne a neresponsívne.

  • Responsívne yoya – Yoya čo sa vracia na trhnutie do ruky.
  • Neresponsívne yoya – Yoya čo sa po trhnutí nevráti. Vracia sa cez slučku (bind)

Najlepšie je nezačať s responzívnym yoyom. Na ňom sa dajú lepšie naučiť základy. Najlepšie yoyo na začiatok je Arrow alebo One – je responsívne, ale v balení je aj druhé ložisko, ktoré z neho urobí neresponsívne yoyo pre pokročilých.

  

Tip: Viac o výbere yoya sa dočítate v článku Ako vybrať yoyo.

Súťaže

Yoyeri sa najčastejšie schádzajú na súťažiach. Majú uvoľnenejšiu atmosféru a množstvo yoyerov, čo na súťaže chodia, ani nesúťažia. Sú yoyeri, ktorí súťaženie berú vážne, ale aj yoyeri, ktorí na contesty jazdia hlavne kvôli komunite.

Najčastejšie sa súťaží v 3 kategóriách:

  • Začiatočníci – Začiatočníci sú tí, čo väčšinou yoyujú menej ako rok. Súťaží sa v trickliste, ktorý sa na každej súťaži môže trošku líšiť. A líšiť sa môže aj hodnotenie. Niekedy je na každý trik len jeden pokus a kto urobí chybu, vypadáva, a niekedy napríklad majú súťažiaci viac pokusov a boduje sa na koľký pokus sa im trik podaril. Súťaží sa výhradne s responzívnym yoyom (niektoré triky s neresponzívnym ani nejdú).

 

  • Stredne pokročilí – Stredne pokročilá kategória má väčšinou 2 kolá – triklist a freestyle. Prvé kolo je tricklist a funguje ako kvalifikácia. Každý súťažiaci prejde tricklistom a najlepších 10-15 postupuje do finále, kde je väčšinou 1 minútu freestyle (niekedy minútu a pol) na vopred pripravenú hudbu.

 

  • Pokročilí (Elite) – Pokročilá kategória je tá najvyššia a počet kôl sa líši podľa veľkosti súťaže a počtu súťažiacich. Na menších súťažiach je väčšinou 1 minútu freestyle kvalifikácie a 15 najlepších postupuje do finále, kde je 2 minútový freestyle. Na väčších súťažiach, ako je Majstrovstvá SR, môže pribudnúť aj Tricklist alebo obávaná WildCard – 30 sekúnd dlhý freestyle, ktorý vidí iba rozhodca a hodnotí sa iba technické score (bežne sa hodnotí aj vystupovanie atď.).

Takto vyzerá súťažný freestyle.